Odlazak u brda, čak i kad je u pitanju jednodnevni izlet, zahtijeva određeno planiranje ako ne par dana prije, onda svakako dan prije samog odlaska u prirodu. Koliko god možda imamo iskustva i čini nam se da je to brdo u našem susjedstvo “bezazleno”, uvijek je dobro civilizaciju napustiti pripremljen. I nekako se uvijek dogodi da podcjenjujemo prirodu i zbog vlastite neorganiziranosti i često lijenosti si upropastimo izlet. Poučena raznim iskustvima, danas imam ustaljenu rutinu spremanja prije odlaska u brda. Spremanje za jednodnevno planinarenje obavim brzo i efikasno, ali samo zato što imam već unaprijed spreman “plan djelovanja”.
Hrana i piće za jednodnevni planinarski izlet
Kod kuće uvijek, ali uvijek imam dvije velike plastične boce od 1,5 litre koje noć prije napunim vodom. Ako je u pitanju ljetni izlet, boce obavezno idu u hladnjak, dok ih zimi već unaprijed spremim u ruksak. Pravilo je da sa sobom trebaš nositi uvijek 2 litre vode i ja se toga slijepo držim. Ako znam da me čeka nešto teži uspon ili je temperatura viša, u prirodu ne idem bez tri litre vode. Uz velike plastične boce, sa sobom uvijek nosim bidon od 0.50l koji mi stoji u vanjskom džepu ruksaka, tako da mi je voda uvijek pri ruci. Ujutro skuham dodatnu kavu koju nosim u termosici, a zimi često sa sobom nosimo i veliku termosicu s toplim čajem (kad su temperature hladnije teško se natjeram na ispijanje vode, stoga je čaj izvrsna alternativa). Uz to sa sobom u malim posudicama nosim dvije vrste magičnog praha – Optimum Nutrition Amino Energy kad energija padne i Train&Sustain nakon napornog uspona. Uz to su ti preparati meni osobno dobrodošlo osvježenje od vode.
Što se tiče hrane, u većini slučajeva sa sobom nosim dva sendviča, a ako sam raspoložena skuham tjesteninu s povrćem. Hranu uvijek spremim večer prije jer ujutro baš najbolje ne funkcioniram. Sendviče obogatim povrćem i jajima, a u posljednje vrijeme volim dodati i majonezu (naravno ako su temperature u normalnim razinama). Uz to obavezno nosim razne slastice – ne smije nedostajati energetskih i proteinskih pločica, ušećerenog voća i orašastih plodova, a povremeno ponesem i mala pakiranja keksića punjenih čokoladom, a nedavno sam počela raditi i vlastite slane i slatke muffine. Kad je u pitanju višednevni izlet, priprema hrane je krucijalna – ona mora biti lagana, zauzimati što manje prostora, ali ipak imati potrebnu kalorijsku vrijednost. Priprema hrane za višednevni planinarski izlet je posebna priča kojoj ću se posvetiti drugom prigodom.
Planinarska odjeća
Kako nisam jutarnji tip i ujutro doslovno izbauljam iz kreveta poluslijepa i živčana, sve što mogu spremim noć prije. Tako i odjeću koja posložena stoji na stolici u dnevnoj sobi. Planinarske čarape, sportski grudnjak, planinarske hlače, majica kratkih rukava, majica s patentnom i planinarska jakna. Ako me čeka temperatura ispod minusa, obavezno je nošenje toplih podgaća i donje majice, flis jaknice i toplih zimskih čarapa. U ruksaku uvijek spremim rezervne čarape (nikad ne znaš hoće li te uhvatiti pljusak), majicu kratkih i dugih rukava. Tijekom hladnih mjeseci obavezno nosim zimsku kapu, rukavice, šal, a šilterica i sunčane naočale su uvijek u mom ruksaku. Gojzerice me čekaju spremne u hodniku.
Kozmetika prije i u brdima
Nikad u brda ne idem bez kozmetičke pripreme. Mnogi će zakolutati očima, no te pripreme nipošto ne uključuju dekorativnu kozmetiku nego se odnose na njegu kože i na korisne preparate koji su neophodni u brdima. Jer želim da i moja koža uživa u prirodi bez negativnih posljednica. Noć prije obavezno temeljito očistim kožu i nanesem serum, a trenutno sam oduševljena novim noćnim Olival Professional vitaminskim serumom R2 kojeg, za razliku od inače, nanesem u nešto debljem sloju. U posebnoj maloj torbici u svom jednodnevnom ruksaku nosim sa sobom: vlažne i papirnate maramice, tekućinu za dezinfekciju ruku, malu bočicu termalne vodice, kremu za sunčanje, flastere, balzam za usne i malu kremu za ruke.Uvijek nosim i kremu za tretiranje uboda insekata, sprej protiv komaraca, tabletu protiv bolova i grčeva u želudcu (imam osjetljiv želudac za koji nikad ne znam kad će se aktivirati). Ujutro još jednom temeljito očistim lice, a prije kreme za sunčanje, na lice nanesem dnevni Olival Professional vitamin serum C. I da, nikakva, kozmetika ne ide na lice. Nije rijetkost da susretnem planinarke u full profi opremi, ali s debelim slojem pudera, maskare, nacrtanim obrvama i ružem na licu. Ja se vodim s dvije misli. Prva jest da ako sam ja otišla da se opustim u prirodu, predah trebam dati i svojoj koži. A pri tome uopće neću pričati što se događa kada sunce upekne, a ti se počneš ispod tog pudera znojiti. Druga misao vodilja jest – uz dobru preparativu, uistinu ti nije potrebna nikakva dekorativa u brdima.
Dodatna oprema za planinarenje
Na opremu posebno ne obraćam pozornost jer većinu stvari nikad ne vadim iz svog ruksaka. Ako i izvadim onda je to kako bih prebacila stvari iz jednodnevnog u višednevni ruksak. Većinski dio opreme ti možda neće trebati baš tijekom tog izleta, ali nikad ne znaš kad te uvjeti i vrijeme mogu iznenaditi. Zamku (konop) do sada nisam trebala, a ako je i bila potrebna, dio ekipe je vezalo svoje. Naglavna lampa je must have – nikad ne znaš kad ćeš zapeti u prirodi, možda će te uhvatiti mrak ili ćeš putem naletjeti na neku špilju. Kabanica za mene i pokrivalo za ruksak apsolutno uvijek idu sa mnom, pa čak i na ljeto i s prognozom plus 25 sunčano. Primjerice, kad smo išli na dvodnevni izlet na Sveto brdo uhvatilo nas je nevrijeme s jakom kišom, a prognoza je dan prije bila idealna. Gamaše su isto dio moje obavezno opreme, mada ćeš se i bez njih izvući. Štapove nosim ako me čeka nešto više kilometara, teži i višednevni izlet tijekom kojeg nosim težu opremu. Mada znam da je svakako dobro ih koristiti, preferiram planinariti bez njih. Srećom nemam problema s koljenima. Pokoja manja i veća plastična vrećica također dobro dođe (mada je moj savjet da važne stvari uvijek držite u vrećicama). Obavezno sa sobom nosim i svoju planinarsku zaobilaznicu. Noć prije napunim dvije eksterne baterije i mobitel, a njih držim u posebnoj torbici. Bez obzira na koliko dug izlet idem, dodatne baterije su uvijek sa mnom. Jer puno slikam. I dobro je uvijek imati pun mobitel. Nikad ne znaš.
Točno se sjećam svog prvog jednodnevnog izleta i drame oko spremanja ruksaka. No, svakim novim izletom, svakom novom zaboravljenom stvari, stječeš više iskustva i novo spremanje prođe uz manje nervoze. Također su u pitanju uvijek iste stvari koje pakiraš, tako da na koncu budeš te pripreme obavio u svega par minuta. Osim, naravno, pripreme hrane. Ali nikad, bez obzira na iskustvo, vremensku prognozu i unaprijed zacrtan plan, nemoj u brda ići nespreman. Priroda je predivna, ali isto tako i nepredvidljiva. Na nama je da se za nju spremimo kako bi se u njoj mogli opustiti. I kako bi mogli uživati punim plućima.
Za one koji žele znati više 😉 :
1. Kako odabrati idealan ruksak za planinarenje?
2. Kako odabrati i kupiti gojzerice?
3. 7 razloga zašto planinariti u cik zore