Koliko obožavam ljeto, toliko ga i mrzim, prvenstveno zbog visokih temperatura zbog kojih često pojedini planinarski izleti otpadnu. Nema goreg nego, primjerice, planinariti po kršu na visokim temperaturama. Zbog visokih temperatura također prilagođavam i svoju opremu. Ovdje neću pričati o važnosti zaštite od sunca u obliku kreme za sunčanje i kape ili pak koliko je bitno nositi minimalno tri litre vode u ruksaku. Mislim da smo svi to doktorirali do sada. Ovdje ću pričati kako nam često gojzerice znaju ljeti postati tako teške.
U svom planinarskom cipelaru posjedujem dvije vrste planinarskih cipela. Imam klasične gojzerice koje su prikladne za razne vremenske uvjete i terene, a moj odabir su Alpinini modeli Tundra i Iris. I ljeti sam također planinarila u njima, no onda sam otkrila lakoću planinarenja u Alpininom modelu Breeze. U pitanju je linija lakih pješačkih cipela koje izvrsno prianjaju i na zahtjevnim terenima i u svim uvjetima. Čim se temperature podignu uskačem u te lagane i prozračne cipele koje uz to i izvrsno čuvaju nogu i gležanj. Moram priznati da sam se preporodila. Toliko su udobne i lagane da ih nosim i na putovanjima.
“Većina hiking i planinarskih cipela je trosezonska (proljeće, ljeto, jesen) ili zimska. U obje kategorije nalazi se vodonepropusna membrana koja nas štiti od prodora vode, a istovremeno odvaja znoj tako da stopala ostanu suha. Razlika između trosezonskih i zimskih gojzerica je prije svega u izolaciji, potplatu (zimski potplat je tvrđi i omogućava korištenje automatskih dereza), te u visini (zimske su u pravilu više). U Alpini smo razvili posebnu liniju Speed Hiking koja objedinjuje kvalitetu planinarskih cipela i tenisica, a koje su dostupne s membranom kao i bez nje za vruće dane”, objasnili su iz Alpine.
Ističu kako su trosezonske cipele u pravilu lakše i pokrivaju više nivoa upotrebe. S te strane u ponudi većina brendova ima cipele za pješačenje kao i cipele za visokogorske pothvate.
“Kao alternativa upotrebljava se Speed Hiking segment koji uz nižu cipelu nudi i cipele bez membrane. Cipele bez membrane nisu vodootporne, ali su prozračnije.”
Kako osobno (još) ne idem u visoka gorja, meni su se najbolje pokazale trosezonske gojzerice. One su ujedno i najšira kategorija planinarske obuće. Ljeti pak one teže i čvršće gojzerice mijenjam za laganiji model. Često je uvriježeno mišljenje kako takve planinarske cipele nisu prilagođene za teže staze, no to nije istina.
“Najosnovniji primjeri trosezonskih cipela su one za pješačenje i lagane ture po nezahtjevnim terenima, a što se više pomičemo po ljestvici prema gore, to su cipele primjerenije za teže terene, pa čak i za alpinističke pothvate. Primjena light hiking obuće spada u raspon od lakše do srednje zahtjevnih terena, pa sve do srednje teških tura. Težina gojzerica ovisi o materijalima koje ih čine. Cilj je napraviti laganu cipelu koju odlikuju velika stabilnost, zaštita i sigurnost”, objasnili su iz Alpine.
Kako se odlučiti za pojedini model gojzerica?
Što su savršene gojzerice? Tu su one gojzerice koje te prate u svim tvojim planinarskim izletima. Prije svega je važno poznavati vlastite preference i znati na koje sve tipove izleta planiraš ići – koja je težina tih staza i pod kojim uvjetima ćeš planinariti. Prema tome ćeš prilagoditi gojzerice. Uvijek je dobro imati opcije.
Ako planiraš planinariti i u zimskim uvjetima i ići čak u visoka gorja, važno je imati zimske i trosezonske gojzerice. Ako često ideš po laganim i srednje teškim rutama, obavezno nabavi i laganije ljetne planinarske cipele koje ćeš nositi kada temperature postanu ljetne. Kao što imamo sezonsku odjeću koju vadimo i pospremamo, tako bi trebali imati i sezonske gojzerice koje ćemo ovisno o vremenskim uvjetima, vrsti terena i težini staze prilagoditi svakom izletu.
Zanimaju te dodatne teme o gojzericama? Nastavi čitati: