Planinarski ruksak dio je one neophodne i obvezne planinarske opreme bez koje se u planine ne ide. Postoje jednodnevni i višednevni, njihova veličina se određuje prema litraži, a koji brend i model ćeš odabrati, ovisi o tvojim vlatitim preferencama. U planinarskom ruksaku nosimo sve ono što nam je potrebno tijekom planinarskog izleta. Postoje one stvari koje skoro nikad ne vadimo iz ruksaka (osim u slučaju pranja i njege ruksaka), postoje one sezonske, ali i one pomalo neobične za koje samo dotični planinar zna zašto ih nosi sa sobom.

Možda si čuo za jednu veoma popularnu formu “What’s in my bag?”, YouTube video u kojem brojne influencerice pokazuju što nose u svojim torbicama. Vade se tu ruževi, parfemi, puder…

Kada u planinama ugledaš planinare sa svojim punim ruksacima na leđima, jesi se kad upitao što oni zapravo nose u svojoj “torbici”. Odlučila sam zaviriti u planinarske ruksake meni dragih kolega planinara i provjeriti što to nikad ne vade, bez čega ne izlaze iz kuće, a koja je to pomalo neočekivana stvar u nekom od džepova.

Koji ruksak najčešće imaš za planinarske izlete (brend, zapremnina…) i zbog čega je baš taj tvoj najčešći odabir?

Dario Rocco

Koji ruksak nosim sa sobom ovisi najviše o tipu izleta koji planiram, pa tako ako se radi o nekom višednevnom planinarskom izletu obično koristim Fjällrävenov ruksak Kajka 75. Nešto je veće zapremine, ali po potrebi, pomoću zatezača može se prilagoditi veličini koja mi trenutno treba. Jedini problem kod ovako velik ruksaka je da se ostanem discipliniran kod pakiranja kako se ne bi pretjeralo s količinom stvari. Kod ruksaka posebnu pažnju usmjeravam na to kakav je osjećaj kad ga se optereti i stavi na leđa i iz tog razloga mi je Kajka odličan jer je jako ugodan za nositi usprkos malo većoj težini samog ruksaka. Bitno je još da se naramenice mogu precizno podesiti te da se dio opterećenja po potrebi može prebaciti na kukove. 

Dario Rocco

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: Najčešće po domaćim izletima Millet Axion 30, za Alpe Grivelova 2 modela (Toula i Alpine) od 30 i 40 litara ovisno o sezoni. Millet volim jer je jednostavan i prima hrpu opreme i odjeće s obzirom na veličinu, a iznimno je udoban bez obzira koliko ga opteretili. Griveli su napravljeni od izdržljivih materijala pa jako dobro podnose provlačenja kroz stijene i nose hrpu opreme izvana, bez straha od oštećivanja materijala. Uz ove najčešće, oboje nosimo još neke 30-litarske ruksake koje najčešće i kupujemo (Lowe Alpine Ascent 32, VauDe DayTour 24). Iz nekog razloga, iako nas je dvoje, kupujemo kao da nas je šestero 😂. 

zov_planine
Zov planine

Danijela: Za ljetne, jednodnevne izlete i za domaće planine najčešće nosim Salomon Out Day 20+4. Lagan je, bez okvira, ima hrpu pretinaca i iznenađujuće puno stane u njega. Ali da se ne lažemo, najdraži mi je zbog boje – te predivne svijetlo plavo-tirkizne boje 😁. U Alpe najčešće nosim malo robusnije ruksake, koji su otporniji na deranje po stijeni i imaju okvir i pojačana leđa (što mi je turbo korisno za duže i napornije izlete). Pa tako u Alpe najčešće nosim Ortovox Traverse 30L, za jednodnevne izlete. A što se višednevnih izleta tiče, za njih smo tek nedavno nabavili veće ruksake od 60 i 65 litara – a njih ćete, ako sve bude po planu, vidjeti na proljeće 😊. O planinarskim ruksacima smo napisali i blog priču (koju, doduše, moramo ažurirati s novijim kupovinama).

Anna Soldo

Za jednodnevne i dvodnevne planinarske izlete često koristim Fjällräven Bergtagen 39 ruksak koji je izrađen od recikliranih, organskih i obnovljivih materijala, a kao takav je i jedan od najodrživijih iz moje kolekcije. Vrlo je praktičan, jednostavan i vodootporan što mi je izuzetno važno. Za višednevne planinarske izlete koristim Deuter Air Contact 55+10 iz jednostavnog razloga – vrlo je udoban i ima aircontact sustav koji se perfektno prilagođava mojim leđima i drži teret što bliže težištu tijela.

Anna Soldo

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

Ruksaci koje koristimo na gotovo svim jednodnevnim izletima su Vaude Brenta 25l koji nosi Daria i Vaude Brenta 35l koji nosim ja. Ruksaci su nam idealne zapremnine, zbilja su kvalitetni i izdržljivi, a najdraže na njima su nam podesiva leđa koja poprilično pomažu kod sprečavanja znojenja, odnosno omogućuju da je sam ruksak malo odmaknut od naših leđa pa zrak može cirkulirati između.

Hiking Croatia

Aleksandra Ljuba

Deuter AIRCONTACT LITE 35+10 L je moj ruksak. Ova veličina  idealna je i za jednodnevne, ali i za dvodnevne izlete. Napravljen je anatomski i prilagođen hodanju. Ima puno pretinaca i džepova što je jako praktično jer su stvari u hodnji na dohvat ruke. Sa strane držim mobitel, čokoladice, maramice i sve one sitnice koje stalno trebaju i ne treba stalno zastajkivati i vaditi stvari. Atraktivnost mu daje plava boja, a zanimljivost za sve ljubitelje Deutera je da ženski ruksaci na sebi maju cvijet žute boje. Koštao je čini mi se oko 1.200 kn do 1.300 kn što je puno novca, ali s obzirom da sam “svaki vikend na terenu” iznimno mi je važno imati dobar i kvalitetan ruksak.

Aleksandra Ljuba

Vedran Anšak (wec_photo)

Koristim Wandrd Prvke 31L Pro Photography Bundle (boja Wasatch Green) i Fjällräven Kajka 65L (boja 550-Black). Prvi spomenuti nije planinarski. Nije tako deklariran, a po meni je i bolji od nekih planinarskih. Svakako je jedan od izdržljivijih fotografskih koji ja koristim za neke dnevne rute ili maksimalno dva dana. Zašto baš taj? Jer je 31L, ali se može proširiti do 41L. Uz svu fotografsku opremu uvijek mi stanu kuhalo, hrana, voda, first kit, pribor za jelo, mug, neka rezervna majca, tanja jakna, čarape pa čak i vreća s donje vanjske strane ruksaka… I sam se iznenadim svaki put kada vidim što sam sve natrpao unutra i kako je stalo. Ono što mi je kod njega prvo važno je činjenica da je 100% vodootporan, druga stvar što je materijal odličan, otporan na udarce i cijeli ruksak je nekako kompaktan, tvrd pun džepova i raznih pretinaca. E, sad malo o Kajki 65L, mislim da prije ovog ruksaka nikada nisam imao bolji. To je moj ruksak za četiri do pet dana tamo negdje u planinama. Prvo što bih kod njega naveo je namještanje naramenica, možete podesiti visinu kako god želite za svoja ramena, ima toliko opcija, a kada je pravilno namješteno kako ti odgovara 15 do 20 kila uopće se ne osjete dok ih nosiš u ruksaku. (I da, znam da to ima dosta drugih ruksaka, ali ne s ovim efektom da stvarno kao da nemate ništa na leđima!). Napravljen kao tenk, kako bi neki rekli. Ruksak je isto vodootporan, iako ima i pokrov za stvarno neke lude uvjete, ali i bez pokrova na nekoj standardnoj kiši nemate nikakvih briga.

ansak_ruksak
Vedran Anšak

Mogao bih sad o njemu napisat 10 stranica, o materijalu, praktičnosti itd… Pa da ne duljim, meni je odličan jer u njega stvarno stane svašta, a najvažnije je da je sve 100% sigurno od vanjskih uvjeta. Imam doma jedan poseban ormar samo za svoju outdoor opremu, a on je stvarno natrpan. Ali za ovaj ruksak to nije nikakav problem, ormar ostane prazan 😅. Kada sve složim pravilno u njega, znači pričam za četiri do pet dana stvari, čini se kao da nas je troje, a ne ja sam. Sve u svemu, ruksak za cijeli život, mislim da nema šanse da mu se išta desi i da će ići u nasljedstvo 100%. Uglavnom, svakako preporuka, toliko pametnih opcija na njemu stvarno van svih granica, kao što sam rekao do sada najbolji ruksak koji sam imao, a prošlo mi ih je kroz ruke ili u ovom slučaju leđa 😋 brdo…

Jelena Gusić

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

Evo, već zadnje dvije godine sam vjerna Quechua MH500 planinarskom ruksaku. Radi se o crnom ruksaku od 20l koji sam dobila kao rođendanski poklon od svojih frendica. U početku sam mislila da mi nije toliko potreban jer sam imala već jedan, samo manji. Na kraju se pokazao kao odličan izbor jer je taman velik (s njim mogu i u avion kad Ryanair izbaci suludo jeftine karte) i super je udoban, što znači da ga mogu podesiti kako mi paše. Plus ima puno džepova i pretinaca pa se mogu fino organizirati što je za jednu vagu vrlo bitno 😊

Što obavezno u svom ruksaku imaš od planinarske opreme?

Dario Rocco

Uvijek nosim kartu područja u koje idem i kompas, pa čuturica s vodom uz koju obično nosim i tablete za pročišćavanje vode. Često se tu nađe i mala pljoskica za ugrijati se. Tu je obavezno i čeona lampa, pa čak i onda kad ne planiram noćiti u planini. Obično nosim i neki multialat te obavezno paket prve pomoći.

Dario Rocco

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: Prva pomoć (ja nosim veću, Danijela manju), rezervna odjeća, hardshell vjetrovka, voda, rakija, 30m užeta, par karabinera i gurtni, sportska traka za žuljeve, rezervne vezice, planinarska karta, podloge za sjedenje, lampa s rezervnim baterijama, nožić… Ostalo prilagodim sezoni ili specifičnom usponu. Zimi dodajemo kod oboje dereze, cepine, pojaseve, toplu vodu u termosicama, rezervne rukavice (jedne tople i jedne navlačne), gamaše, toplu kapu i puhovka jaknu. Shvatili smo da zimi valja imati više pari rezervnih rukavica i kapa jer nikad ne znaš gdje ćeš zaglaviti i hoće li trebati ekstra sloj. Najteže je sve to nagurati da je nadohvat ruke i da ima smisla za pojedini izlet.

Zov planine

Danijela: Dejan je sve rekao. Ostalo je više-manje isto, osim što ja kod sebe najčešće nosim konkretnu hranu, tj. ručak za oboje. I kako on sebi nosi rakiju, ja kod sebe nosim pelin 😅. U svojem ruksaku nosim još maramice, labelo i higijenske potrepštine, rezervnu odjeću, trake za glavu, malu „pederušu“ s dokumentima i naravno, mobitel. Uglavnom, obično podijelimo stvari i teret ravnomjerno na naša dva ruksaka. 

Anna Soldo

To naravno ovisi o vrsti planinarskog izleta, ali uvijek se u mom ruksaku nalazi: GPS uređaj, komplet prve pomoći, naglavna čeona lampa, zaštitna krema i vrećica za smeće.

Anna Soldo

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

U ruksaku su uvijek prva pomoć, naglavna svjetiljka, powerbank i rezervna majica.

Hiking Croatia

Aleksandra Ljuba

Uh uh… Imam svašta. Voda 2 litre uvijek, hrana, rezervna odjeća, prva pomoć, kompas, karta područja na koje idem, nožić, upaljač, svijeća (za ne daj Bože), naglavna lampa i rezervne baterije, sunčane naočale, kapa, rukavice (čak i po ljeti), kabanica, sjedalica iz Dechatlona (30 kn, zlata vrijedi), šalica (ne piti iz iste čaše), dezinficijens, maska (za u autobus ili ako nas je više u vozilu), gamaše (griju, štite od blata, a po ljeti od zmijskog ugriza), uže, odnosno zamka, karabineri, rezervna baterija za mobitel…

Aleksandra Ljuba

Vedran Anšak  (wec_photo)

Pa ne znam mogu li dati tu konkretan odgovor. Jer kod mene se oprema uvijek mijenja kroz godišnja doba (kao i kod svih, valjda?😅✌) i uvijek je nešto drugačije… Ali ‘ajde sa mnom je uvijek kartuša, plamenik, nož, first kit, GPS, a ako nemam njega sa sobom, obavezno kompas i karta tog područja.

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

Oko ruksaka su uglavnom zakačeni štapovi za hodanje dok se u njemu uvijek može naći kabanica, rukavice, svjetiljka, mape, upaljač, tablete protiv bolova i mala kutija prve pomoći. Pošto sam veliki kavoljubac, tursku kavu smatram osnovnom planinarskom opremom ☺️

Jelena Gusić

Kada je hrana u pitanju, što se uvijek može naći u tvom ruksaku?

Dario Rocco

Panceta ili domaći špek koji na neki način također spadaju pod obaveznu opremu, a uz tu tu je obično i koji paket dehidrirane hrane i slani krekeri.

Dario Rocco

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: Paket keksa, jabuke, mrkve i neizostavna Danijelina savijača od sira (ili piletine, krumpira, špinata, …). Rijetko se tu nađe limenka piva i čokolada – gušte uvijek puštamo za kraj, čekaju nas u autu! 

Zov planine

Danijela: Ne zaboravimo rakiju i pelin, to je uvijek u ruksaku za okrjepu na vrhu – neka zadovoljstva ne treba odgađati 😂. O našim planinarskim obrocima smo napisali i blog priču, za one koje zanima.

Anna Soldo

Energetske i proteinske pločice te izotonički napitak kako bih održala tijelo hidrirano, ali i nadomjestila elektrolite te opskrbila organizam za nastavak planinarske aktivnosti. To mi se kroz dugi niz godina pokazalo kao najjednostavnije i najpraktičnije rješenje.

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

Kada je hrana u pitanju uvijek nosimo nešto drugo jer nam vrlo brzo dosadi jedna te ista hrana 🙂 No, sa sobom uvijek imamo neke čokoladice ili energetske pločice.

Hiking Croatia

Aleksandra Ljuba

Čokoladice ako padne energija. Uvijek na dnu ruksaka treba imati i tzv. zlatnu rezervu, na primjer neku konzervu.

Aleksandra Ljuba

Vedran Anšak  (wec_photo)

To si slažem ovisno o tome gdje idem i koliko ću biti tamo. Nekada furam sve i svašta da se skuha nešto konkretno. A većinom gotovi grah, to sam već spomenuo u Planinarskom spomenaru. Uglavnom neki standard je: daskica, pa sve pod 45° špekec, neka kobasica, sir, kruh, paprika crveni rog, nešto slatko, obavezno kekse. Kava, mlijeko, šećer, voda… Bez toga ne idem 🙂

Jelena Gusić

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

Što se tiče hrane najčešće je to nešto što smo ranije pripremili doma tipa pogačice, punjeni kroasani ili sendviči sa sirom i povrćem. Ranije sam znala nositi i tjesteninu sa sirom ili tunom, ali zbog praktičnosti radije biram klopu koja nije u čvrstom četvrtastom pakiranju. Voće je također nešto na što uvijek pazim da je tu kao i čokoladne grickalice. 

Što nosiš po pitanju odjeće?

Dario Rocco

Kako odjeća i obuća na neki način spadaju u sigurnosnu opremu, tu nikad ne radim kompromise, ponajviše jer me tome naučilo iskustvo, tako da tu uvijek imam visokokvalitetne navlačne hlače otporne na padaline i također takvu jaknu s kapuljačom, zatim topla kapa i rukavice koje su vodootporne. Ranije sam često koristio umjetne materijale za prvi i drugi sloj odjeće, ali u zadnje vrijeme sve više koristim merino vunu koja mi se pokazala kao savršen materijal za sve outdoor aktivnosti radi odličnih svojstva termoregulacije i otklanjanja vlage s tijela, a uz to takve majice mogu se koristiti i više dana bez pojave neugodnih mirisa, pa su odlične za višednevne ture.

Dario Rocco

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: U ruksaku uvijek imam rezervnu kratku ili tanku, dugu majicu i hardshell jaknu, zimi dodajem puhovku koja se lijepo složi u mali paket. Rezervne rukavice i kape također uvijek imamo zimi, za slučaj da se mora duže stajati ili ako se negdje zaglavi. Nastojim uvijek optimizirati i odjenuti se tako da ne trebam puno kopati po ruksaku tražeći neki komad odjeće. 

Danijela: Isto što i Dejan, u ženskoj verziji 😊. E da, oboje nosimo još i šilterice, pod obavezno.

Zov planine

Anna Soldo

Naravno, to ovisi o kakvom je planinarskom izletu riječ te vremenskim uvjetima. Na jednodnevne zimske izlete najčešće nosim planinarske Goretex hlače, merino podmajicu i potajice, planinarski flis, softshell jaknu te buff, kapu i rukavice. Kao dodatna oprema u ruksaku nalazi se rezervna majica, čarape te lagana i otporna pernata jakna koja uvijek dobro posluži u pauzama, a i na samom vrhu.

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

Ovisno o godišnjem dobu, ali sada zimi imamo malo više toga, down jakna koja se smota u džep, hardshell jakna i rezervna majica/lagani flis. Ovo je sada uvijek s nama pa oblačimo po potrebi.

Aleksandra Ljuba

Rezervne tajice, rezervne čarape, jednu majicu (sve su to funkcionalne stvarčice koje nisu teške i ne zauzimaju puno prostora). Odjeću pakiraj u vrećice da ne pokisnu. Mala tajna – najbolje su vrećice one u koji se pakira toalet papir.

Aleksandra Ljuba

Vedran Anšak  (wec_photo)

Pa i ne baš puno, maksimalno rezervnu kratku majicu i čarape, uvijek sam rano ranilac pa sam praktički već negdje na stazi još po mraku. Tako da sam tad već malo bolje zabundan pa samo skidam slojeve…

Vedran Anšak

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

Ovisi o godišnjem dobu, ali uvijek je slojevito. Nikada ne stignem na vrh u onome u čemu sam zapravo krenula. Majica kratkih rukava i flis vesta na cif su nešto bez čega ne krećem iz kuće. Ako je vjetrovito ili hladnije onda je tu moj buff koji mi je puno puta spasio grlo i uši 🙈 Što se tiče hlača, najčešće sam u tajicama koje imaju uske džepove za brzopotezno izvlačenje mobitela. I rezervna zarolana odjeća u ruksaku jer nikad ne znam s čim ću se zaliti ili koliko ću se oznojiti 😅

Postoji li neka pomalo neobična/drugačija stvar koja se može naći u nekom pretincu?

Dario Rocco

Pokazalo mi se u praksi jako korisno nositi čvrstu samoljepljivu traku poznatiju kao duct tape jer se s njom može popraviti uz malo vještine skoro sve.

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: Htio sam napisati rakija, ali mislim da to svi nose. Iz nekog razloga nosim kremu za sunčanje u stiku, ali do sada je još nisam nikada upotrijebio – valjda mislim da me štiti od sunca samo zato jer je imam sa sobom 😄.

Zov planine

Danijela: Ako i postoji, vjerojatno je davno zaboravljena u nekom od pretinaca – toliko se, naime, koristi 😀. Inače nosim i jednu vodootpornu vreću te powerbank za mobitele/fotić, ali mislim da to nije ništa neobično. E da, Dejan uvijek nosi sunčanu kremu u stiku jer se panično boji da će izgorjeti – ali ne sjećam se kad ju je zadnji put i upotrijebio 😂.  

Anna Soldo

Ovo nije bilo u mom ruksaku već od Petra, ali jednom zgodom je u pretincu gdje je bilo smeće “krijumčario” zaručnički prsten. Naravno, ja taj prsten nisam smjela naći, a plan je bio prosidba na vrhu Triglava. Još jedna zanimljiva zgoda su dva kamena od 7 kg s Velebita koja su zalutala u veliki pretinac. 😀

Hiking Croatia

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

Hmm, kada se u ruksaku nađe mjesta volimo sa sobom imati malo kuhalo za skuhati kavu ili čaj na nekoj lijepoj lokaciji.

Aleksandra Ljuba

Daaaaa… Ogledalo i četka su uvijek tu. Neki ruž i labelo za bolju fotku na vrhu 😉

Aleksandra Ljuba

Vedran Anšak  (wec_photo)

Nije možda neobična, ali nisam primjetio kod drugih 🤷‍♂️ Furam dosta često sa sobom dalekozor.

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

Osim dobre rakijice sa mnom je uvijek jedan kamenčić koji sam ponijela s Biokova kad sam ozlijedila nogu. Bio je to najiscrpniji planinarski pohod za moje suplaninare i mene. Otad ga nosim kao podsjetnik na ustrajnost i slogu, ali i kao simbol sreće za svaki naredni planinarski izlet. 

Jelena Gusić

Početnici često muku muče s ruksakom. Ili je prelagan, odnosno ne nose sve što im je potrebno, ili pretrpan. Prema tvom savjetu – što uvijek, ali uvijek moraju nositi sa sobom bez obzira gdje idu?

Dario Rocco

Ono najnužnije spadalo bi u pravilu u neku vrstu da tako nazovem obavezne opreme jer su to stvari koje izlete u planinu čine sigurnijima, pa evo jedan popis za kraj:

spremnik za vodu (mijeh za ruksak, ili boca otporna na udarce)

tablete za pročišćavanje vode ili filter za vodu (kada nismo sigurni u pitkost vode koju nađemo u prirodi)

hrana (energija je izuzetno bitna za pravilno rasuđivanje i ugodan boravak u prirodi)

set prve pomoći (jedna od onih stvari za koje ti se čini da su samo težina koja ti ne treba i najbolje je da tako i ostane, ali ni pod koju cijenu nemoj to izbaciti iz osobne opreme – danas u specijaliziranim trgovinama možeš kupiti gotove setove, preporuka je da u njega svakako dodaš tablete s aktivnim ugljenom, posebno ako putuješ u toplije krajeve, te naravno ako koristiš neke lijekove ili znaš da si na nešto alergičan…)

set za nužnu osobnu higijenu (sredstvo za dezinfekciju ruku, vlažne higijenske maramice, četkica za zube…)

multi alat (u nekim situacijama može biti od esencijalne važnosti)

čeona svjetiljka (po mogućnosti s rezervnom baterijom)

višeslojna odjeća

navlačne hlače i jakna (za zaštitu od nepovoljnog vremena)

kapa (zaštita za sunce ili od zime)

naočale (od posebne važnosti u visokim planinama ili uz vodene površine)

vreća za spavanje (temperaturna zona komfora ovisit će o podneblju gdje se putuje)

podložak za vreću (odnosno popularni karimat)

karta i kompas

mobilni telefon

upaljač

fućkaljka

GPS sat (nije nužno, ali je jako korisno)

koher i set za kuhanje (ovisno o potrebi)

čepići za uši (znat ćeš ih posebno cijeniti u onim noćima u šatoru kad vani pada kiša ili puše bura, a dobro će doći i ako putuješ s nekim tko «glasno spava»)

čvrsta ljepljiva traka za brze popravke opreme

Dario Rocco

Danijela i Dejan Jakšić (Zov planine)

Dejan: Nikada ne treba ići bez prve pomoći i dovoljne količine vode, a to znači barem 3 litre po osobi za jednodnevni izlet. Jakna mora biti prisutna u ruksaku i po ljeti, pa makar neka lakša verzija. Te tri stvari nikada ne treba izostaviti, a recimo kao četvrta, jako bitna, je lampa i to treba postati dijelom svakog ruksaka. Mi smo u neizostavno dodali pelinkovac i rakiju, za dezinfekciju rana, naravno 😄. Mislim da treba što prije savladati nošenje relativno teškog ruksaka do 10kg i ne izbjegavati nošenje svega potrebnog jer je teško, a onda zaglaviti bez ičega. 

Danijela: Dejan je rekao najvažnije, a ja bih još samo dodala mobitele i powerbank.

Zov planine

Anna Soldo

Vodu, snack za energiju, planinarsku kartu/ gps trag, set prve pomoći, naglavnu svjetiljku, vrećicu za smeće, prijenosni punjač i rezervnu odjeću.

Anna Soldo

Mario Jurina i Daria Bedeniković (Hiking Croatia)

U ruksaku bi uvijek trebala biti prva pomoć, naglavna svjetiljka, rezerva majica i neka zaštita od kiše. Ne treba to biti ultra skupa jakna, obična kabanica može poslužiti jako dobro u slučaju iznenadne kiše!

Aleksandra Ljuba

Početnici najčešće smanje količinu vode da im ruksak nije pretežak. Na to od mene kao vodiča ide veliko NE!!! Pogotovo u ljetnim mjesecima! Greška je to koja se skupo može platiti. Po zimi možete u termosici ponijeti i čaj. Po ljeti često zamrznem vodu pa tako zaleđenu nosim na izlet.

Vedran Anšak  (wec_photo)

Tu ne bih sudio, nekome je dovoljno i sve što ima u džepovima… Iz neke osobne prakse i viđenog kao početnike, nitko ne nosi prvu pomoć. Tu je uvijek tema kaj će mi to i bezveze, ali nije nikako bezveze, naravno da nema (Good Mood) u tome i da ne možete izvoditi operacije negdje na 2 soma metara ili na 5,6 sati hoda od civilizacije… Ali je prva pomoć! I donekle je tu ono osnovno da ne bi bilo kasnije loše! I to da svi nose premalo tekućine i idu u nekim tenisicama za po gradu u 🗻🤦‍♂️. Taj dio nije u ruksaku, ali opet po meni i najveća greška.

Vedran Anšak

Jelena Gusić (carapice_lutalice)

I sama muku mučim sa sortiranjem bitnog od nebitnog, ali nekako se uvijek pokazalo da je tekućina majka svega. Dodala bih i neku vrstu šećera (voće ili čokolada) te čeonu svjetiljku. Naravno, ako već imaju ruksak na leđima, tada je za pretpostaviti da imaju i gojzerice na nogama 😉

Jelena Gusić

Prije svakog izleta provjeri sadržaj ruksaka kako bi bio siguran da u njemu imaš svu osnovnu opremu. Također dobro prouči kako pakirati ruksak kako bi ti izlet bio što ugodniji. 

Naslovna fotka: Unsplash, ostatak privatno vlasništvo

Ako te zanimaju dodatne priče o opremi, pročitaj edukativne priče iz Planinarskog vodiča za početnike:

  1. kako_spakirati_ruksak
  2. odrzavanje_gojzerica
  3. planinarska_oprema
  4. planinarska_oprema