Vjerojatno nisam jedina osoba kojoj na spomen Hercegovine prva asocijacija nije osvježenje uz vodu. Nekako Hercegovinu uvijek povezujemo s uzavrelim kamenom, nesnosnim vrućinama od kojih je teško pobjeći. No, Hercegovina je puno više od samo golog kamena. Ona nudi brojne vodopade koji su prave oaze osvježenja i predstavljaju bijeg od gradske vreve.
Tijekom našeg road tripa kroz Bosnu i Hercegovinu uvrstila sam i prirodne ljepote na naš itinerar. Tek prilikom istraživanja i slaganja plana puta, sam otkrila vodene ljepote Hercegovine. Posjetili smo tri lokacije koje, unatoč tomu što nisu bile u svojoj punoj bujnoj ljepoti, su nas ostavile bez daha.
Kako to biva u Hercegovini, čak i krajem rujna je vladala vrućina. To ljeto je bilo izuzetno sušno, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u cijeloj regiji. Zbog toga čak i krajem rujna svi slapovi nisu dosegli svoju punu ljepotu. No, unatoč tome su pružili osvježenje, a prizori su bili nezaboravni.
Ako planiraš posjetiti Hercegovinu, onda definitivno trebaš na svoju listu uvrstiti i sljedeće lokacije. Vjeruj mi, nećeš požaliti.
Vodopadi Kravice
Kravice se definitivno ubrajaju u najpoznatiju destinaciju za sve ljubitelje slapova u ovom kraju. Ovo je ujedno i najpopularnije ljetno izletište Hercegovine gdje lokalno stanovništvo, ali i brojni turisti traže bijeg od nesnosne hercegovačke vrućine. Dnevno u jeku sezone ovu prirodnu atrakciju posjećuje i preko 2.000 ljudi. Mnogi Kravice uvrštavaju u jedan od najatraktivnijih prirodnih fenomena u cijeloj državi.
Vodopadi Kravice se nalaze oko 40-ak kilometara od Mostara u neposrednoj blizini Ljubuškog. Nastali su stoljetnim radom sedronosne rijeke Trebižat, a ova lokacija je 1954. godine stavljena pod zaštitu države.
Inače, rijeka Trebižat protječe kroz dvije županije i tri općine, a duga je 51 kilometar. Njen put se proteže od Peć Mlina do Neretve, a na tom putu je izgradila brojne barijere, kaskade i slapove.
Visina vodopada ide i do 28 metara, a široki su gotovo 150 metara. Atrakcija nisu samo slapovi nego i zeleno-tirkizni labirint trave, mahovine, algi i lišajeva.
Nas su slapovi Kravice ostavili bez daha unatoč tomu što su bili u svom “sušnom” izdanju. Na ovom izletištu se možeš kupati, voziti čamcem, a ugostiteljski objekti će se pobrinuti da ne budeš gladan i žedan.
Koliko dođe ulaznica za vodopade Kravice?
Ulaznice za ovo omiljeno hercegovačko izletište i nisu toliko jeftine. U jeku sezone, točnije od lipnja do rujna cijena iznosi 20 km, dok druge mjesece 10 km. Inače, u ulaznicu je uključen i posjet slapu Koćuša i muzeju samostana na Humcu.
Slap Koćuša
Mnogi Koćušu nazivaju mini verzijom slapova Kravice. Ovaj manji vodopad nalazi se u selu Veljaci oko 10 kilometara od Ljubuškog.
On možda nije toliko velik kao njegova poznatija braća Kravice, no i slap Koćuša se smatra jednim od najljepših prirodnih bisera Hercegovine.
Vodopad Koćuša se također nalazi na rijeci Trebižat, odnosno nalazi se na rijeci Mlade koja kod nižeg slapa mijenja ime u Trebižat.
Visina slapa iznosi preko pet metara, a njegova dužina preko 50 metara. Osobno me se vodopad Koćuša više dojmio. Vjerojatno jer sam o Kravicama puno čula i znala što mogu očekivati. Koćuša je manje popularan slap, no on je unatoč manjim dimenzijama impresivan. A možda upravo taj intimniji osjećaj stvara ljepši dojam. Također smo kod ovog slapa vidjeli manje posjetitelja.
Mada ulaznica za slapove Kravice uključuje i slap Koćuša, nas nitko na toj lokaciji nije upitao za ulaznicu.
I na ovom mjestu postoje brojni ugostiteljski objekti, a mi smo se odlučili za konobu Koćuša u sklopu koje se nalazi 120 godina stari mlin.
Vodopad Čeveljuša
Još jedan poznati slap na rijeci Trebižat je Čeveljuša koji se nalazi blizu mjesta Hrašljani u blizini Ljubuškog. Za razliku od drugih lokacija, ovaj slap je podcijenjen i nema toliko posjeta turista. No, lokalci s guštom uživaju u njegovim ljepotama.
Vodopad Provalije
Grad Stolac se osim bogate povijesti može pohvaliti i s geomorfološkim fenomenom na rijeci Bregavi.
U pitanju je vodopad Provalije kojeg stanovništvo od milja naziva Stolačkom Nijagarom.
Naravno, slap Provalije po svojim dimenzijama nije ni blizu Nijagari, no unatoč tomu je lijepi prizor. Nažalost, prilikom našeg posjeta nije bilo s od slapa, no lako smo zamislili svu njegovu ljepotu.
Tu se nalazi i Old mill ugostiteljski objekt koji, kao što mu ime govori, se nalazi uz stari mlin. Ovo je idealno mjesto za predahnuti, bilo uz osvježavajuće piće ili ukusnu ručak/večeru.
Mi smo posjet slapovima kombinirali uz druge atrakcije, što je bila izvrsna kombinacija. No, na pojedinim lokacijama možeš uživati i cijeli dan u odmoru i osvježenju. A kada još dodaš i restorane koji su locirani uz vodopade, izlet je potpun.
Nastavi čitati još zanimljivih priča iz Bosne i Hercegovine: