Slovenija, jedina zemlja koja u sebi sadrži ljubav (LOVE). To je već dugo moto nama susjedne države, a ja sam od malih nogu njezin veliki ljubitelj i mogu potvrditi kako taj moto nije nastao samo kao igra riječi. I dok smo svi najčešće posjetili Ljubljanu i alpske predjele poput Kranjske gore, Bleda i Bohinja, ovoga puta sam odlučila istražiti sjeveroistok Slovenije, stiješnjen između Austrije, Mađarske i Hrvatske. Vodeće destinacije ovog dijela Slovenija su Maribor, Ormož i Jeruzalem.

Ovaj produljeni vikend nastao je zahvaljujući pozivu divnih Milana i Goge iz MGM Media Optima koji su se zaista potrudili da nam organiziraju i pruže nenadmašno iskustvo. Putovanje smo započeli posjetom Mariboru koji me osvojio na prvi pogled. Moram priznati kako nisam znala da je u pitanju pravi rock’n’roll grad koji s ponosom živi taj stil i dan danas. Naime, još od šezdesetih godina prošlog stoljeća, Maribor je prava prijestolnica rocka koji se ne očitava samo u glazbi, već i pristupu u hrani i piću, prvenstveno sjajnim vinima i pjenušcima.

Stara trta – najstarija vinova loza na svijetu

Vjerojatno će te iznenaditi, ali najstarija rokerica u Mariboru je Stara trta, najstarija vinova loza na svijetu! Ova frajerica je sorte modra kavčima, a od 2004. godine je ponosni član Guinnessove knjige rekorda. Staroj trti je 1972. godine ustanovljena starost posebnom znanstvenom metodom inkrementalnog datiranja i brojanja godova. Meni kompliciran postupak je doveo do toga da se na temelju sondiranja i uz pomoć mikroskopa uspjelo izbrojati godove čime je otkriveno kako je u pitanju loza starosti od najmanje 350 godina. Na našu žalost, točan broj godina se nije mogao utvrditi zato što je nekoliko centimetara u sredini trsa bilo trulo.

Bez obzira na to, objašnjeno nam je kako se vjeruje da je loza bila posađena krajem srednjeg vijeka. Gledajući na tu informaciju danas, možemo bez problema zaključiti kako je preživjela napade Turaka, ali i bombardiranje tijekom Drugog svjetskog rata. Preživjela je sve pa ne čudi da smo je interno prozvali Keith Richards, a danas ju možeš posjetiti na lokaciji gdje ćeš moći kušati i pjenušac i vina u modernoj vinoteci i muzeju vina.

Cold brew za osvježenje u HI KO FE

Nakon što smo popili čašicu, dvije šampanjca, a još nije bilo ni podne, odlučili smo kako bi bilo pametno da se malo dobijemo uz kavu. Odabrali smo sjajan kafić HI KO FI gdje nam je barista predstavio čitavu lepezu kava i okusa koje nude. Od klasične arabice preko robuste, u varijaciji espressa ili cappuccina, ali mene je najviše oduševio Cold brew koji se na poseban način priprema čak 18 sati. U grubom i doslovnom prijevodu, riječ je o hladno kuhanoj kavi gdje se vrši proces namakanja taloga kave u vodi na niskim temperaturama tijekom duljeg razdoblja, najčešće u trajanju 12 do 24 sata.

Voda se obično drži na sobnoj temperaturi, ali se može koristiti i ohlađena voda. Nakon što se talog natopi, filtrira se iz vode pomoću papirnatog filtera za kavu, finog metalnog sita, francuske preše ili filca. Rezultat je koncentrat kave koji se razrjeđuje s vodom ili mlijekom, ledom i drugim sastojcima poput čokolade.

Budući da mljevena zrna kave u hladno kuhanoj kavi nikada ne dolaze u dodir sa zagrijanom vodom, proces ispiranja okusa iz zrna proizvodi kemijski profil drugačiji od konvencionalnih metoda kuhanja što automatski pruža poseban doživljaj koji je mene oduševio.

Vino spareno s rock glazbom u LeVino baru

Nakon kave, bilo je vrijeme za još vina jer se ipak nalazimo u vinskoj regiji, pa zašto ne? Uputili smo se u LeVino wine bar gdje nas je iznimno toplo dočekala gospođa Vida Tement. Po struci učiteljica i profesorica sociologije odlučila je sa suprugom enologom Rastkom Tementom učiniti ogroman zaokret i svojevrstan rizik u karijeri i otvorila – wine bar. A da je u pitanju posao koji je satkan od ljubavi vidi se već na samom ulazu u bar. Iznimno ugodan i vrlo instagramičan prostor uređen je s puno ukusa, a dodatno me osvojila Le Klet. U pitanju je vinski podrum iz 11. stoljeća, a trenutno je na raspolaganju za iznajmljivanje i proslave zatvorenog tipa.

Nakon razgledavanja smo se smjestili u atrij gdje nas je dočekala prava štajerska okrepa, a gospođa Vida je posebno pazila na moju alergiju na lubenicu i dinju te mi pripremila poseban tanjur s vrhunskim domaćim sirevima i džemovima. Iako možda zvuči kao da je pazila samo na mene, vjeruj mi na riječ da se tako posvećuje baš svakome tko dođe u LeVino!

A onda je krenula degustacija vina. LeVino nudi više od 70 domaćih vina. Svatko tko dođe, sva vina može probati na čaše, što znači najveći izbor u Sloveniji. Među njima dominiraju bijela, nešto crnih vina i pjenušaca, a ne nedostaje ni veliki izbor narančastih i bio vina.

Degustacija svakog vina koje smo isprobali savršeno je sparena s – glazbenom pozadinom. Tako smo započeli uz Beli Bartol i ritmove Rolling Stonesa dok je Mick pjevao kako sve želi pofarbati u crno, nastavili smo uz laganiju notu Bartol Šipona i nježne zvukove Coldplaya da bi sve zaključili uz Bartol Pinot Noir i Queen koji su nas doveli do prave boemske rapsodije!

Iskreno, toliko smo bili srdačno dočekani da mi je baš bilo žao što smo morali krenuti na ručak, ali ne sumnjam kako ću se u LeVino definitivno ponovno vratiti! Ipak moram provjeriti uz koja vina najbolje pašu Pink Floyd, a uz koja idu Gunsi.

Gastronomski spektakl u restoranu MAK

Naravno, uz sve ove degustacije i isprobavanja ne čudi ako ogladniš i polako dođe vrijeme za ručak. Mi smo se uputili u iznimno hvaljeni restoran MAK koji je pod vodstvom vrhunskog i zaista osebujnog chefa, Davida Vračka. Ako si do sada i dalje sumnjao kako je Maribor rock’n’roll grad, David će te istog trena razuvjeriti.

Već na samim vratima piše kako ulaz nije dozvoljen amaterima, a doček uz „dezinficiranje od korone“ značio je špricanje rakije direkt u usta za dobrodošlicu. David nas je zatim odveo do našeg stola i krenula je predstava. Dok je David na prvi pogled totalno otkvačen lik koji se stalno zafrkava, baca fore, nosi svoj kazić i pušta Balaševića, njegova kuhinja je sve samo ne zafrkancija. A to ne kažem samo ja već i poznati restoranski vodič Gault & Millau na čijoj se listi preporuka nalazi MAK.

Sljedove smo započeli uz kornete s mrkvom i macronom punjenim pastom od piletine. Zatim je uslijedio losos u umaku od manga s malo kavijara i tartufom, a neočekivano se na stolu pojavio – pseći kolačić u obliku kosti. Naravno, u pitanju je bilo meko pecivo punjeno s kremom od carpaccio tune, a David nam je objasnio kako je oblik kosti zbog toga što se preko puta nalazi pet shop. Naravno, pet shopa nema, ali svi smo pogledali naivno kroz prozor.

Uslijedio je Bloody Mary koktel, u kojem su se nalazili škampi, lignje, pire cvjetače sa žele jastogom koji je bio – votka. Vrhunac je svakako bio beef tartar uz kuhano jaje, chips, jeruzalemsku čičoku te crni istarski tartuf, a potpuno nas je zakucao s pireom od celera, jezikom od patke, mladim prokulicama i sorbetom od breskve. Desert je uskladio sladoled od jabuke, umak od bobičastog voća na podlozi od crumble čokolade.

Navodno David najbolje goste odvede u podrum i pokazuje im svoju kolekciju ploča i gitara, ali nas je očito malo više zavolio jer nas je odveo na čašicu-dvije rakije gdje smo popričali o Balaševiću, Davidu Bowieju i njegovoj ljubavi prema kuhanju. Na komplimente o svojim kombinacijama koje su na prvu nespojive, odmahuje rukom i kao da se ljuti, a na pitanja o talentu ne želi ni odgovoriti. Nadrealno iskustvo u svakom pogledu, od nadrealno dobre hrane do nadrealno zanimljivog chefa. Jedino savjetujem da ga ne fotkaš i ne snimaš dok ti prezentira hranu, uzima mobitele!

Vinska tura u vinariji Puklavec

S obzirom na to da smo se fino najeli, naravno da je došlo vrijeme za isprobavanje još vina i pjenušaca i stoga smo tako siti sjeli u auto i krenuli put Ormoža, a ovaj sjeverozapadni dio Slovenije vole zvati i slovenska Toskana. Osim isprobavanja, imali smo priliku posjetiti i istražiti čitav pogon obitelji Puklavec. Njihova vinska priča seže još u daleku 1934. godinu, kada je Martin Puklavec imao ideju: u zajedništvu proizvesti najbolja vina.

Filozofija proizašla iz ove ideje još i danas živi u obiteljskom vinarstvu. Puklavec Family Wines tako i dan danas nastaju na temeljnim vrijednostima strasti, predanog rada i odanosti kvaliteti. Vladimir Puklavec i njegove dvije kćeri, Tatjana i Kristina, u tijesnoj suradnji s lokalnim vinogradarima, odlučno nastavljaju očevu i djedovu viziju.

S obzirom na samu lokaciju vinograda koji se nalaze na položaju Ljutomer-Ormož u regiji Podravje, dobiveni su idealni mikroklimatski uvjeti za uzgoj vinove loze. Rezultat su fantastična vina, a ulaganje u najnovije moderne tehnologije i razvijanje u korak s vremenom su im donijeli i brojna svjetska priznanja. Hodajući kroz pogon i vinske podrume, u potpunosti možeš iz prve ruke doživjeti ljubav i strast kojom se ova vinarija vodi, ali istovremeno velika doza profesionalnosti i usredotočenosti na dobivanje savršenog finalnog proizvoda.

Tako sam kušala Seven Numbers Šipon, Pinot sivi i Sauvignon, a posebno su me oduševili okusi Jeruzalem Ormož Traminca te Sauvignon Blanc & Pinot Grigio kojeg sam kupila i za doma. Očito nisam fulala u procjeni jer je upravo posljednje vino odnijelo zlato na Decanter dodjeli nagrada 2021. godine.

Večera u Dvorcu Jeruzalem

Kao šećer na kraju dana, uputili smo se na večeru u Jeruzalem. Bez brige, nismo odvozili tisuće kilometara, već desetak od Ormoža prema lokaciji koja se nalazi blizu granice s Hrvatskom. Ovo malo mjesto ima duboku povijest koja seže još u doba starih Rimljana. Upravo su oni bili ti koji su ovdje donijeli vinsku lozu, a puno godina kasnije, početkom 13. stoljeća, Friderik Ptujski to je područje darovao povratnicima iz Svete zemlje, križarima, koji su se brinuli o kulturnom i svakom drugom razvoju kraja u kojem su unaprijedili i vinogradarstvo.

Maleni Jeruzalem ima i maleni broj stanovnika, a njime dominiraju dvije građevine koje se nalaze odmah jedna do druge. Prva je crkva Žalosne majke Božje, a tik do nje se nalazila naša krajnja lokacija – dvorac Jeruzalem.

Nekoć ljetnikovac, danas je hotel i restoran okružen predivnim parkom i vinogradima, a njime upravlja Dino Kruhoberec, koji nam je bio i domaćin. U samom dvorcu se nerijetko održavaju vjenčanja i slavlja što je sjajno jer na raspolaganju imaš i 10 soba u sklopu hotela, a klopa je bila prava slovenska gastro rapsodija.

Započeli smo večeru uz jedno tipično predjelo za ovaj kraj – Prlešku postržjaču. Riječ je o lokalnoj varijanti pizze (tijesto se radi od ostataka tijesta za pizzu ili za kruh), a na nju ide namaz od mljevenih čvaraka! Apsolutna preporuka za isprobati! Nastavili smo slijed s gustom juhom od gljiva s heljdinim njokima, a zatim uz žabe na dva načina. Naravno, to je bio tek početak jer je uslijedio steak, punjena piletina s heljdom te prilog od pržene cikle. Iako siti, nismo mogli odoljeti desertu, štrudlu od jabuka te kultnoj gibanici.

Ako si željan lijepog okruženja, sjajne klope i još boljih vina i pjenušaca, ova regija koja je toliko blizu hrvatske granice ima zaista puno toga za ponuditi. Odlična je lokacija za jednodnevni izlet, ali jednako tako i za produženi vikend kada želiš iskoristiti lijepo vrijeme i prepustiti se hedonizmu.

Bioterme za idealan smještaj

Nakon čitavog dana pravog hedonizma, bilo je vrijeme da se uputimo prema smještaju i odmorimo od “napornog” dana prepunog vina i hrane. S obzirom na to da je ovaj dio Slovenije poznat i po svojim termalnim vodama, smještaj nam je bio u Hotelu Bioterme koji se nalazi u Maloj Nedelji.

Uz klasičan hotel sa sjajnim sobama koji je smješten u potpunom miru i tišini, na raspolaganju je i dio s glamping vilama i šatorima. Iako sam noć provela u hotelskoj sobi, plan nam je preko ljeta uputiti se u glamping iskustvo koje nudi odličan smještaj, ali i jacuzzi na terasi. Meni dovoljno za bijeg od užurbanog asfalta! U Biotermama na raspolaganju imaš unutarnji i čak pet vanjskih bazena s termalnom vodom koja je idealna za sve. Uz chillanje na bazenu, možeš iskoristiti i saunu i wellness dio te otići na masažu kao savršen završetak aktivnog dana.

Slovenska Toskana zaista je s razlogom dobila taj nadimak, a ja jedva čekam da je ponovno posjetim. Uz obilje vrhunske gastro i eno ponude, možeš isključiti mozak uživajući u blagodatima termalnih voda i opuštanju. Živjeli!

Više o divnoj Sloveniji pročitaj ovdje:

  1. bohinj_slovenija
  2. kranjska_gora
  3. kranjska_gora_krnica
  4. bohinj_slovenija