Gorski kotar pravi je planinarski raj čije će te staze svakim novim izletom iznenaditi. Mi smo se jednog ljetnog vikenda uputili na stazu do vrha Veliki Drgomalj u želji da provedemo koji sat u prirodi, poradimo na svojoj kondiciji (jer staza ide skoro cijelom dionicom uzbrdo) pod okriljem goranske šume i uživamo u predivnom pogledu na dolinu Kupe. 

Veliki Drgomalj se nalazi u delničkom kraju koji se prostire najveći dijelom sjeverno od stare riječke ceste Lujzijane, dok njegovu sjevernu granicu čine rijeka Kupa i njezina divna dolina. Među vodeće atrakcije ovog kraja ubrajaju se zaštićeni krajolik Petehovac, park-šuma Japlenški vrh, a u blizini je i park-šuma Golubinjak i špilja Lokvarka te Lokvarsko jezero. Ne smijem zaboraviti dolinu rječice Kupice i Brod na Kupi. 

drgomalj_gorski_kotar

Ako si poput nas obišao većinu od gore navedenih prirodnih atrakcija, vrijeme je da se uputiš na vrh Veliki Drgomalj. Kako piše u “Planinarskom vodiču po Hrvatskoj”, Drgomalj “je prostrano šumovito uzvišenje goranske visoravni u području istočno od podnožja Risnjaka, a južno od kanjona rijeke Kupe

Upravo duboko usječena dolina Kupe oštro dijeli Drgomalj od slovenskog nastavka goranske visoravni. U njegovom vršnom dijelu se nalazi više vrhova – Stari Drgomalj (1.082 m), Veliki Drgomalj (1.154 m), Mali Drgomalj (1.152 m), Mihael (1.027 m) i Lešnički Drgomalj (780 m). 

Opis planinarske staze Delnice – Veliki Drgomalj

Najpopularniji uspon na vrh Veliki Drgomalj je onaj iz Delnica, točnije polazišna točka je vojarna u Delnicama. Ako ne dolaziš osobnim automobilom, od autobusne stanice do vojarne možeš također stići pješke. 

Prilikom istraživanja ove staze, svugdje smo naišli na informaciju da se automobil može ostaviti kod vojarne. Naravno, nismo parkirali odmah ispred jer je bazno parkiranje zabranjeno. Mi osobno nismo ljubitelji hodanja po asfaltu, čak i ako cesta prolazi kroz šumu. Ako poput nas odmah voliš zakoračiti u prirodu, predlažem da automobilom nastaviš asfaltiranom cestom nakon vojarne jer uz cestu postoji više proširenja gdje možeš parkirati. Također kod prvog zavoja, gdje staza skreće u šumu, postoji proširenje za ostaviti automobil. Tako ćeš si skratiti oko tri kilometra, no ako želiš proći punu stazu i ne želiš kratiti kilometražu, parkiraj nakon vojarne. 

Okvirno od vojarne do samog vrha potrebno je negdje oko 1.30 do 1.45 h, ovisno o kondiciji i vremenskim uvjetima. Ako ideš od vojarne, prvih okvirno 1.5 km hodat ćeš asfaltiranom cestom koja vodi kroz šumu. Kod gore navedenog zavoja, uočit ćeš ploču i oznaku za vrh Veliki Drgomalj. Tu lijevo skrećemo u šumu, prolazimo podno velike rampe i uskoro skrećemo desno gdje ujedno počinje i konstantni uspon. 

Unatoč usponu, ova staza je pogodna i za ljetne planinarske izlete jer je doslovno cijelo vrijeme u hladu goranske šume. Za okvirno 1.10 h ostvarili smo većinski uspon, slijedi ugodna šetnja kroz šumu i preko par proplanaka izbijamo na otvoreni dio i za svega par minuta stižemo do samog cilja. 

Vrh Veliki Drgomalj se nalazi na 1.154 metra nadmorske visine. Za razliku od većinskog dijela staze, on je travnati vršak s kojeg se pruža lijepi pogled na dolinu Kupe i Kuželjsku stijenu, Špičasti i Levešni vrh, a desno od njih se nalazi Skradski vrh

Na vrhu se nalazi tuljac GPP-a, metalni žig i dio goleme metalne konstrukcije rastavljenog željezničkog repetitora na koji je postavljen veliki križ. 

Nakon pauze, uživanja u pogledu, ali i u lupanju novog žiga (jer bez pečata ništa), uputili smo se istom stazom do naše početne točke izleta. Za ovaj izlet nam je bilo potrebno malo više od dva i pol sata, prošli smo oko 8.5 kilometara te ostvarili visinsku razliku od 429 metra. 

Ako si u potrazi za kratkim i lijepim izletom u šumi, na kojem ćeš se ipak malo oznojiti, no ljeti nećeš biti izložen izravno suncu, uspon iz Delnica do vrha Veliki Drgomalj je pravi odabir za tebe. 

gorski_kotar_staze

Korisne informacije za stazu Delnice – Veliki Drgomalj:

  • Početak staze: vojarna u Delnicama, Gorski kotar
  • Parking: iza vojarne i duž asfaltirane ceste sve do skretanja
  • Naplaćuje li se ulaz?: Ne
  • Dužina i trajanje staze: Opisana staza je duga 8,5 km, a za nju nam je bilo potrebno oko dva i pol sata. Na stazi je ostvarena visinska razlika od 429 metra. Trag možeš pogledati ovdje i ovdje.
  • Za koga je prikladna staza: Tehnički staza nije zahtjevna i odličan je odabir za planinare s iskustvom, a mogu je proći i planinari početnici (uz pokoji grašak znoja).
  • Postoji li mjesto za hranu i piće: Da, u Delnicama

Otkrij još planinarskih staza u Gorskom kotaru:

  1. poucna_staza_leska_risnjak
  2. tuhobic
  3. risnjak_crni_lug