Slovenija je uvijek dobar odabir za bijeg od svakodnevice, a ako si u potrazi za wellness odmorom, relaksacijom i dozom zdravlja, Rogaška Slatina je odličan izbor. Naravno, savršen vikend ne može proći bez dobre hrane i još boljeg vina po kojem je ovaj dio Slovenije poznat i stoga ti otkrivam što sve trebaš isprobati!
Moj idealan vikend sastoji se od dobrog odmora, opuštanja u bazenu s termalnim vodama, kvalitetnoj masaži i relaksaciji u sauni. A kako bi vrijeme koje provodim na odmoru prošlo savršeno, potrebno je nešto dobro pojesti, ali i popiti. Stoga sam istražila koje lokacije u Rogaškoj Slatini ne smiješ propustiti posjetiti i gdje uživati u fantastičnoj gastro i eno ponudi!
Gostišče Jurg
Ako si u potrazi za tradicionalnom slovenskom kuhinjom, ali s malim odmakom koji koketira s modernom gastronomijom, Gostišče Jurg koje se nalazi u Kozjanskom brdu iznad Rogaške Slatine, mjesto je koje ne smiješ propustiti! Tradicionalno uređenje, iznimno ljubazni konobari i domaćini prvo će te dočekati sa sjajnom domaćom rakijom od mente, a zatim kreće gastro užitak. Nas je dočekalo predjelo koji je činila neobična kombinacija matovilca s podlogom od krumpira, dok su na vrhu bili vrući domaći čvarci! Uz slasno hrskanje, na red je došla sezonska juha od bundeve s espumom od slanine. Iako na prvi pogled zvuči malo čudno, kombinacija je prava jesenska utjeha za hladne dane prepuna okusa.
Glavno jelo bilo je već u ozbiljnijem izdanju s odreskom Wellington, a prilog je bio tradicionalna štrukla, krema od karfiola, curryja i tartufa uz dodatak kestena! Spektakl za kraj u vidu deserta bila je pita od jabuka s pomakom! Naime, pita je zapravo raviol od lisnatog tijesta punjen jabukom, poslužen uz sladoled od jabuke i limuna. Kao što sam rekla, tradicija i moderna kuhinja u savršenoj simbiozi!
Calska Gorca
Calska Gorca je poznato vinogradsko područje, stoga ne iznenađuje kako nas je čekala degustacija domaćih vrhunskih vina upravo na tom mjestu. Ipak, degustacija nije održana u restoranu ili domaćinstvu, već u zidanoj kućici, takozvanom visokom podrumu koji je od 2000. godine spomenik kulture kojim upravlja Udruga vinogradara Rogaška Slatina. Sagrađena u drugoj polovici 19. stoljeća, renovirana je 2000. godine te je danas jedan od rijetkih zidanih objekata koji je sačuvao mnoge elemente koji svjedoče o sadržaju i društvenoj poziciji vlasnika. Osnovna svrha obnove bila je očuvanje spomenika kulture i poboljšanje uvjeta života u seoskoj zajednici, stvaranje atraktivnijeg seoskog ambijenta kao životnog prostora te razvoj drugih djelatnosti.
Stoga je danas to prostor gdje se održavaju vinske i turističke manifestacije, a mene je posebno oduševilo što je kućica ujedno i – banka vina! Svatko iz Rogaške Slatine može dobiti svoj sef i ključ, spremiti si svoje omiljene nektare bogova i guštati s ekipom u dobroj kapljici. Dogovori se vrijeme kada želiš biti tamo, preuzmeš ključ i fešta može početi.
Nas su dočekali gospoda Ivan Mijošek (predsjednik Udruge vinogradara) i Drago Kregar (vlasnik imanja) koji su nas upoznali s vinima ovog područja. Uživali smo u kušanju pjenušca Afrodita, Traminca, Sauvignona, Renskog Rizlinga te Pinot noira u varijanti rose (modri pinot) koji je mene posebno oduševio. Za kraj, zalazak sunca uz vinsku kapljicu je nešto što je zaokružilo čitav dojam I svakako preporučujem posjet ovoj lokaciji, posebice ako si zaljubljenik u enologiju.
Imanje Pomona
Ako tražiš sjajnu tradicionalnu hranu, ali i smještaj te jedno posve drugačije iskustvo, OPG Pomona je mjesto za tebe! Vlasnik Janko Zupanec nas je dočekao kao da se znamo već sto godina te nas proveo kroz svoje pravo malo carstvo! Naime, osim restorana, ovdje se nalazi boutique hotel s osam dvokrevetnih soba, wellness dio s finskom, turskom i infracrvenom saunom te whirlpool. Samo ime imanja Pomona potječe od rimske božice voća i voćnjaka, a odavanje počasti se može zamijetiti i po sobi koja je svaka nazvana i dekorirana po određenoj vrsti voća koje se uzgaja na imaju. Osim hotela i voća, Janko na imanju uzgaja i Shiitake gljive, raznovrsno bilje i drveće, ali i autohtone slovenske svinje, krškopoljke koje se nesmetano i slobodno kreću šumom.
Koliko je usredotočen na samoodrživost, pokazuje i akvaponijski sustav u kojem uzgaja jesetre i šarane, a voda i izmet riba služe kao opskrba za povrtnjak u stakleniku. Dakle, sve što imaš prilike isprobati u restoranu, nastalo je upravo na imanju! Nakon što smo prošli poučnu turističku stazu, dugu 450 metara, koju krasi i most dug 160 metara, stiglo je vrijeme za večeru. S obzirom na to da je Janko tu večer slavio rođendan, u pitanju je bila prava domaća gozba.
Dakako, ništa bez dobre rakije pa smo druženje otvorili s domaćom viljamovkom, a zatim je krenula gastro rapsodija. Domaći pršut, domaći sir, kruh od heljde s kombinacijom medvjeđeg luka, goveđa juha baš kakvu je baka radila, ali i juha od medvjeđeg luka koja savršeno okrepljuje. Glavno jela je bila kombinacija klasičnog pohanog mesa i pečenja te za desert tradicionalna gibanica. Sve smo uskladili s Ritoznojčan vinom i uz specijalnog gosta na harmonici se oprostili od predivnog dana i Janka koji me oduševio svojim pristupom, idejom i srdačnošću.
Restoran Kaiser
U samom centru Rogaške Slatine nalazi se restoran Kaiser koji u svojoj ponudi ima takozvanu Steklarsku juž’nu. Jelo se sastoji od tri slijeda te je svojevrsna oda staklarima iz Rogaške i obrocima kakve su jeli na svojim počecima rada. U pitanju su jela koja su puhačima stakla i marljivim radnicama koje su ručno ukrašavale kristal davali itekako potrebnu energiju, a slijed smo započeli s predjelom. Skuta s bučom i polutvrdi sir sa začinskim biljem te malo vrhnja na crnom kruhu daju pravi nalet snage, a zatim je slijedilo glavno jelo.
Pileći zabatak punjen sa suhim šljivama poslužen je uz roladu od heljde i vrhnja, a sve skupa savršeno zaokružuje podloga pirea od kruške. Šećer na kraju je takozvana trijada od heljde koja nas je dočekala kao desert. Naime, u počecima rada Staklarne Rogaška, bilo je oblije heljdinog brašna pa ga zato i danas nalazimo u brojnim jelima, od predjela do deserta. Ovaj desert kombinira nadjev od sira i jaja, uz kombinaciju heljde te sušenog voća i biskvita. Sva jela prati domaći Rizling, a nakon što se fino najedeš, svakako predlažem da napraviš lagani đir po parku Rogaške i uživaš u okruženju, prirodi i miru.
Restoran Sonce
Restoran koji je poznat po svojim specijalitetima te postoji već više od 200 godina jedno je od mjesta koje ne smiješ propustiti. U ponudi možeš pronaći specijalitete domaće obsotelske i kozjanske kuhinje, ali ne nedostaje ni jela s mediteranskim daškom i plodovima mora tako da zaista svatko može pronaći nešto za sebe. Ono što ih čini posebnima je slow food pristup prehrani u kojem su autohtona i ona stara, pomalo zaboravljena jela prilagodili današnjim smjernicama prehrane.
Slijed smo započeli s gustom bučinom juhom te nastavili uz izdašno glavno jelo. Svinjski kare u ovitku od šunke te pohana piletina s mozzarellom uz prilog kroketa i pirea uz dodatak šparoga. Iako djeluje kao teško jelo, pripremljeno je na takav način da pojedeš u roku keks, a veličina je dovoljna da ipak ostane mjesta i za desert, lava kolač od čokolade s kuglicom sladoleda od vanilije, crumble te podloga od višanja. Ručak su pratila vrhunska vina Mijošek iz vlastite proizvodnje ta nas je restoran Sonce na najljepši način ispratio put Zagreba.
Na tebi je da odabereš želiš li se prvo prepustiti kupanju na bazenima i opuštanju i zatim krenuti na gastro avanturu ili obrnuto. Ja sam kombinirala obje opcije i moram priznati kako se veselim ponoviti još jedan hedonistički vikend koji je pravi melem za dušu i tijelo, a sve zahvaljujući ponudi koju ima Rogaška Slatina. Tradicionalna jela, domaće uzgojena hrana, vrhunska enološka ponuda te srdačni i gostoljubivi domaćini ono su što čini prirodna bogatstva ovog kraja jednostavno – neprocjenjivim.