Uskrs, kao i svaki blagdan, vrijeme je kada se uz obitelj i prijatelje uživa u obilju tradicionalne hrane. Kao što je naša regija poznata po delicijama poput kuhane šunke, pince i neizostavne francuske salate, tako razni svjetski narodi koji slave Uskrs imaju svoja posebna jela u kojima uživaju u to blagdansko doba.
Donosimo ti sedam najzanimljivijih uskršnjih specijaliteta iz raznih krajeva svijeta!
Argentina – Tarta pascualina
Ova slasna pita svoje podrijetlo vuče iz Italije, a u Argentini se udomaćila zbog velikog broja talijanskih imigranata kroz 19. stoljeće. Radi se o slojevima ultratankog beskvasnog tijesta koji se slažu jedno na drugo te se u sredini slojeva puni mješavinom sira i špinata.
Također se u smjesu za punjenje direktno izliju jaja, bez mućkanja, kako bi kada je torta pečena, jaja zadržala oblik kao da su tvrdo kuhana. Prema staroj tradiciji, slojeva tijesta bi trebalo biti točno 33 što simbolizira godine Isusova života.
Ekvador – Fanesca
Ova zasitna juha se u Ekvadoru tradicionalno poslužuje isključivo tijekom Velikog tjedna. Za razliku od uobičajenih juha, ovo jelo se ukuhava u mlijeku što mu daje posebnu gustoću i zasitnost. Svaki od glavnih sastojaka ima svoju posebnu simboliku. Tako se u tu juhu stavlja čak 12 vrsta grahorica, koje predstavljaju 12 apostola.
Također, centralno mjesto u juhi ima bakalar za koji se smatra da simbolizira Isusa. Osim toga, bitan sastojak su i razne vrste bundeve i, naravno, neizostavna kuhana jaja.
Brazil – Pacoca de amendoim
Ima li išta bolje od kombinacije slatkog i slanog? Ovaj brazilski desert se tradicionalno jede kroz korizmu i na Uskrs. Radi se o suhim kolačićima, a glavna zvijezda ovog deserta je kikiriki.
Starinski način pripreme nalaže da se kikiriki usitnjava ručno u mužaru no danas je popularnija metoda pomoću električne sjeckalice. U sjeckalici se pomiješaju kikiriki, sol i šećer te je rezultat mrvljiva slasna smjesa koja se oblikuje u oblik valjka ili pločica.
Grčka – Tsoureki
Ovaj slatki kruh u obliku pletenice zavodi svojom mekoćom i specifičnim mirisom. Miris i aroma ovog kruha potječe iz dva tradicionalna začina koja se dodaju tijestu. Radi se o mastici, smoli istoimenog drveta (ta smola se naziva i suze Chiosa, zbog činjenice da potječe s grčkog otoka Chios i sakuplja se u obliku suze) te mahleba, aromatičnog začina pripravljenog od koštica trešnje.
Grčki djedovi i bake često za Uskrs daruju tsoureki svojoj unučadi, posebno ukrašen pisanicama koje se utisnu u tijesto.
Finska – Mammi
Tamnosmeđa boja ovog finskog deserta daje naslutiti da se radi o kolaču na bazi čokolade. No to nije tako. Naime, ovaj desert nema ni grama kakaa u sebi. Karakterističnu boju mu daje slad od raži, a kao brašno se također koristi ono od raži.
Mammi se mora pripremiti dosta prije željene konzumacije, jer se nakon pečenja tradicionalno stavlja na hlađenje u hladnjak na čak dva do tri dana te se jede umočen u mlijeko. Iako se radi o desertu, nema pretjeranu slatkoću, a dašak svježine mu daje i naribana korica naranče koja se dodaje u smjesu.
Meksiko – Capirotada
Ova meksička verzija bread puddinga jede se kroz cijelu korizmu, a posebno mjesto zauzima na stolu na Veliki petak. Prema legendi, jelo je nastalo kao rješenje kako iskoristiti stari nepojedeni kruh. Kruh se namače u slatki sirup kako bi omekšao te se miješa s raznim sastojcima.
Svaki od sastojaka ima svoju religijsku simboliku. Tako kruh predstavlja Isusovo tijelo, sirup krv, klinčić čavle na križu, štapići cimeta koji predstavljaju drvenu konstrukciju raspela te na kraju rastopljeni sir koji je simbolika za platno u koje je Isus umotan nakon smrti.
Libanon – Ma’amoul
Na području Bliskog Istoka i Levanta, narodi bilo da slave Uskrs ili Eid, obavezno uživaju grickajući ove keksiće kao svojevrsnu nagradu za odrađen post. Ovi mali punjeni keksići se tope u ustima i otpuštaju okuse punjenja od paste napravljene od datulja, pistacija ili badema.
Tijesto se pravi od posebnog brašna koje se naziva semolina. Radi se o oštrom tipu brašna od durum pšenice. Ovi keksići savršen su dodatak uz šalicu prave arapske crne kave.
Naslovna fotka: Unsplash
Više o vrhunskoj hrani i piću pročitaj ovdje: