Kanarski otoci su zadnjih godina postali jedna od omiljenijih destinacija hrvatskih putnika. S razlogom – oni tijekom cijele godine nude ugodnu temperaturu, na njihovim plažama se možeš kupati i u siječnju, pružaju osjećaj egzotike, no kako su dio Španjolske ne moramo se moriti s putovnicama nego nam je za put dovoljna osobna iskaznica. Osobno sam zaljubljena u Kanarske otoke, a nakon što smo posjetili Tenerife, bilo je vrijeme da istražimo i Lanzarote, otok poznat po svojim vulkanima, crnim plažama i izvrsnom vinu.
Lanzarote je odličan odabir za sve ljubitelje prirode, vulkanskog krajolika, upečatljive arhitekture, izvrsne hrane i još boljeg vina. Mislim da nije potrebno dodatno nagovaranje da već sad kupiš avionsku kartu. Kao uvijek do sada, donosim informativan vodič koji će ti pomoći u organizaciji svoje nove avanture na Lanzarote.

Kada putovati na otok Lanzarote?
Na svim Kanarskim otocima vlada vječno proljeće. Temperature tijekom zime rijetko padaju ispod 20 stupnjeva, a ljeti rijetko kada prelaze 28 stupnjeva. Naravno, s klimatskim promjenama i na Kanarskim otocima dolazi do iznimaka, tako smo mi, primjerice, tijekom jednog planinarskog izleta pokisli, a Lanzarote nema baš puno kiše tijekom cijele godine 🙂
Imaj na umu da je Lanzarote poprilično vjetrovit otok, stoga obavezno ponesi dobru jaknu, idealno vjetrovku, i jedne duge hlače i majicu. Naravno, spakiraj i kupaći kostim i ljetnu haljinu i bermude. Krema za sunčanje je obavezna.

Ako na Lanzarote poput nas planiraš pretežito planinariti, izbjegavaj ljetne mjesece zbog vrućine. Ako ti je glavna želja ležati na jednoj od mnogobrojnih plaža, znaš za koji termin trebaš kupiti kartu.
Je li potrebna viza i putovnica za otok Lanzarote?
Kanarsko otočje, pa tako i Lanzarote, spada pod Španjolsku stoga slobodno možeš putovati samo s osobnom iskaznicom.

Kako putovati na otok Lanzarote?
Odlična vijest je što je niskobudžetna aviokompanija Ryanair uvela direktni let iz Zagreba za Lanzarote, stoga je put na upravo ovaj Kanarski otok najjednostavniji. Let ide jednom tjedno, a karta, naravno, ovisi o tipu prtljage. Okvirno se cijene kreću oko 200 eura za povratnu kartu s ručnom i cabin bag prtljagom. Povremeno (no rijetko) karte znaju biti na popustu. Let traje četiri i pol sata. I da – Ryanair ne nudi u sklopu svoje usluge ništa od hrane i piće besplatno, stoga si pripremi sendviče, grickalice i vodu (na zagrebačkoj zračnoj luci odmah nakon sigurnosne provjere imaš mogućnost besplatnog punjenja vode).

Vremenska zona na otoku Lanzarote
Poput ostalih Kanarskih otoka, kada sletiš na Lanzarote vrati jedan sat unatrag, odnosno unaprijed kada se vratiš u Hrvatsku.
Smještaj na otoku Lanzarote
Lanzarote nudi različit tip smještaja, od hotela s punom uslugom, apartmana sa zajedničkim bazenom, hostela do studio apartmana. Smještaj pretežito možeš naći uz obalu, a najpopularnija turistička mjesta su Playa Blanca, Puerto del Carmen, Arrieta, Costa Teguise i glavni grad Arrecife. Upravo u tim mjestima se nalaze hoteli koji su popularni odabir za obitelji.

Mi smo htjeli potpuni mir stoga smo odabrali smještaj u srcu otoka, uz sami rub Nacionalnog parka Timanfaya. Tu ćeš pretežito naći apartmane u privatnom vlasništvu. Uzeli smo preko Bookinga studio apartman koji je imao vanjsko i unutarnje dvorište (te smo imali niže u ulici mogućnost korištenja zajedničkog bazena). Platili smo šest noćenja 525 eura.
Cijene na otoku Lanzarote
Lanzarote je nešto skuplji otok od ostatka Kanarskog otočja. Mi smo cijene usporedili s Tenerifima i po svim stavkama je nešto skuplji. No, i dalje su te cijene ili u rangu onih u Hrvatskoj ili na mjestima čak i niže.
Najskuplja su stavka ulaznice za pojedine atrakcije. I dok su nekoć bile pod zajedničkom ulaznicom koja se mogla kombinirati, sada se za (skoro) sve atrakcije plaća pojedinačna ulaznica. Ulaznice se kreću od osam do 20 eura, ovisno o atrakciji.

Najskuplju kavu smo platili 2,20 eura u sklopu Nacionalnog parka Timanfaya. Otišli smo na dvije vođene vinske ture čija cijena je po glavi uz degustaciju bila 21 i 25 eura.
Kako smo imali apartman i pretežito smo planinarili, ujutro smo si radili doručak, a navečer smo kuhali i pili lokalno vino ili pivo. Odlična je vijest što na otoku ima brojnih supermarketa, imaju čak i tri Lidla. Mi smo platili 120 eura u Lidlu za svu hranu i piće koje smo konzumirali tijekom sedam dana.





Otišli smo na dva ručka, jedan je bio u fancy talijanskom restoranu gdje smo ručak uz butelju crnog vina s predjelom, dva glavna jela i dva deserta platili 90 eura. Otišli smo na koktele i fuziju meksičke i indijske hrane, gdje smo predjelo i dva glavna jela te četiri koktela platili 74 eura. Nigdje na Lanzaroteu nismo platili parking i cestarinu, što predstavlja dobru uštedu.
Gotovina ili kartice na otoku Lanzarote
Svugdje smo mogli plaćati s karticama, no imali smo nešto gotovine za svaki slučaj.
Javni prijevoz na otoku Lanzarote
Diljem otoka postoji javni prijevoz, no mi ga iskreno nismo koristili. Moj savjet je obavezno rentanje auta jer ćeš tako imati potpunu slobodu, a kako je otok relativno mali (s jednog kraja na drugi je potrebno oko sat vremena vožnje), nećeš potrošiti puno vremena u vožnji, a ceste i pogledi su predivni, tako da je i sama vožnja pravi gušt.

Rent-a-car na otoku Lanzarote
Mi smo unaprijed preko Topcara rezervirali auto na sedam dana. Popularan je i Cicar Canary Island Car Hire, no u ponudi su i Autoreisen, Enterprise… Općenito svi nude sličnu uslugu.
Automobil odmah preuzimaš u zračnoj luci, a mi smo samo preuzimanje čekali skoro sat vremena jer je u istom periodu stiglo više letova. Tu iskreno nema pravila – sve ovisi koliko putnika je na pojedinom letu odabralo pojedinu rent-a-car kompaniju.

Mi smo za 150 eura uzeli automobil Kia Rio na sedam dana, te smo dodatno uzeli puno osiguranje za 50 eura kako ne bi morali ostaviti depozit i kasnije razmišljati jesmo li negdje ogrebali auto ili ne. Svaki dan smo se vozili te smo samo jednom tankali za 46 eura. Benzin je nešto jeftinij nego kod nas. I kao što sam već spomenula – parking i cestarinu nismo nigdje plaćali.
Gdje god smo išli su ceste bile dobre, čak i one makadamske. Pripremi se da će auto nakon samo jednog dana biti prašnjav izvana i iznutra. Automobil prije vraćanja ne moraš prati.

Dodatni savjet – nemoj zaboraviti tijekom preuzimanja auta pofotkati auto izvana i iznutra u slučaju da ti prilikom preuzimanja žele naplatiti neku ogrebotinu koja je već prije tvog korištena bila prisutna. Mi nismo imali nikakvih problema, auto nam nisu ni pogledali jer smo imali gore navedeno osiguranje. Provjerili su samo jesmo li vratili auto s istom količinom goriva.
Jezik na otoku Lanzarote
Službeni jezik je španjolski, no gdje god smo bili svi su pričali engleski i nismo u niti jednom trenutku imali problema sa sporazumijevanjem.

Radno vrijeme na otoku Lanzarote
I dok su atrakcije, poput muzeja, otvorene tijekom cijelog dana, imaj na umu da restorani rijetko kada rade cijeli dan. Najčešće gastro lokacije rade dvokratno, a pojedini restoranu znaju otvoriti tek u 19 sati. Mi smo radno vrijeme provjeravali preko Googlea i u većini slučajeva je bilo ispravno.

Hrana i piće na otoku Lanzarote
Kao i na drugim Kanarskim otocima, i na Lanzaroteu ćeš dobro jesti i piti. Kako je otok usmjeren na turizam, gastro ponude ne nedostaje. Svakako isprobaj njihove tapase, a kada se zasitiš lokalne hrane tu su restorani koji nude svjetsku kuhinju. Obavezno kušaj lokalna vina jer su uistinu posebna, a moj savjet je da odeš na barem jednu vođenu vinsku turu i doznaš sve tajne izrade vina na otoku Lanzarote.

Većina ljudi kupuje vodu za konzumaciju. Kod njih se pitka voda dobiva desalinizacijom stoga ima malo čudan okus, no sigurna je za piće.
Sada jedino što trebaš je kupiti avionsku kartu i nestrpljivo čekati svoju avanturu na ovog predivnom otoku.