Proljeće je idealno vrijeme za istraživanje svih ljepota Hrvatske. Temperature su ugodne, dani traju duže i još uvijek ne vlada velika gužva. Bilo da voliš istraživati stare utvrde i dvorce, preferiraš uživati u kulturnoj baštini ili svoje vrijeme voliš provoditi u prirodi, donosim 15 ideja za proljetne izlete diljem Hrvatske koji su stvoreni za cijelu obitelj. 

Osobno najviše volim putovati po Hrvatskoj izvan ljetne sezone i to ne samo zbog manje gužve. Proljetne temperature su savršene za istraživanje grada ili pak za boravak u prirodi. Ako nisi siguran kamo se uputiti ovog proljeća, donosim 15 prijedloga izleta. 

Za ljubitelje dvoraca i utvrda

Veliki sam obožavatelj starih dvoraca i drevnih utvrda. Srećom, Hrvatska obiluje predivnim lokacijama koje će probuditi tvoju maštu. Ako si poput mene ljubitelj dvoraca i utvrda, za tebe je stvorena knjiga “Najljepši hrvatski dvorci i utvrde” autora Romana Avdagića, Hrvoja Kekeza i Darija Žagara. 

Dvigrad, Istra

Dvigrad se ubraja u najveće ruševine tipičnog srednjovjekovnog grada u Istri. Poseban je po tome što, za razliku od mnogih ruševina, nije srušen vojnom silom nego je napušten i prepušten zubu vremena. Kao što samo ime govori Dvigrad označava postojanje dva dijela grada, Moncastell i Castel Parentin, od kojih je ostao samo ovaj prvi. Ovo područje je zbog strateškog položaja bilo naseljeno već od prapovijesti, a u povijesnim se izvorima po prvi put spominje 879. godine. 

dvigrad_istra

Unatoč tome što je Dvigrad grad duhova već par stoljeća, ipak je u jednu ruku dobro očuvan. Opasan je dvostrukim obrambenim zidovima koji su međusobno povezani gradskim vratima. Unutar zidina očuvani su ostaci od više od 200 zdanja, a uočit ćeš ulice i stepenice na brojnim mjestima. 

dvigrad_istra

Cijelim gradom dominiraju ostaci crkve sv. Sofije koja se nadvija nad ruševinama, a ispred nje je glavni gradski trg. Oko trga se nalaze brojne bitne zgrade, poput gradske palače, a postoji i obrtnička zona, kao i ona stambena. 

Fortica, Omiš

Jedan od simbola grada Omiša je utvrda Starigrad, odnosno Fortica. Smatra se kako je Fortica podignuta krajem 14. ili početkom 15. stoljeća, a prvi put se spominje 1423. godine i to kao “tvrđavica oko Omiša”. 

omis_fortica_planinarska_staza

Dvorište tvrđave nepravilnog je oblika, a iz njega ide dugi hodnik prema kvadratnoj kuli. Fortica je imala izuzetno vojno-strateško značenje za ovo područje.

Kninska tvrđava, Knin

Kninska tvrđava se ubraja među najveće i najstarije europske tvrđave. Najstariji dio je izgrađen u drugoj polovici 9. stoljeća, duga je čak 470 metara, a opasana je sa svih strana obrambenim zidovima u dužini od dva kilometra, a na nekim mjestima su visoki skoro pa 20 metara. Tvrđava je podijeljena na pet dijelova, a svaki od tih dijelova se može smatrati i samostalnim utvrđenim gradom. 

kninska_tvrdjava

Najstariji dio je gornji grad koji je bio sjedište starohrvatske države u kojem su presjedali hrvatski kraljevi. Srednji i donji dio sagrađeni su u kasnom srednjem vijeku. 

Ružica grad, Krndija

Po prvi put u povijesti se grad spominje davne 1228., dok se dvorac spominje 1357. godine. Tijekom svoje bogate povijest mijenjao je razne vlasnike, od Nikole Konta Orahovičkog za kojeg se smatra da naručio izgradnju do Lovre Iločkog, a utvrda-grad je bio od 1543. do 1687. pod osmanskim trupama. Ružica grad je doživio sličnu sudbinu poput većine srednjovjekovnih utvrda koje gube na važnosti nakon prestanka osmanske opasnosti. 

ruzica_grad

Ova utvrda je jedinstvena zbog svoje veličine, a potpuni dojam ćeš jedino steći ako pogledaš fotografije i snimke iz zraka. No, dovoljno je malo prepustiti se mašti i vrlo brzo će ispred tebe niknuti nevjerojatno lijep i veliki grad na čijim ćeš popločanih ulicama čuti žamor dvora koji pokušava nadjačati buku iz obližnje kovačnice, keramičke radionice i radionice za lijevanje metala. Brojne prostorije su imale čak i katove čije rubove možeš vidjeti i dandanas.

Stari grad Ledenice, zaleđe Novog Vinodolskog

Nezaobilazna destinacija u zaleđu Novog Vinodolskog je stari grad Ledenice koji se nalazi iznad današnjeg sela istog imena na kamenom brijegu. Sam pogled s vidikovca Gradina i podno starog grada je doživljaj za sebe. Utvrda izgleda poput kulise iz filma, a zapravo bi njena burna povijest mogla i poslužiti za dobar filmski scenarij. 

stari_grad_ledenice

Ova utvrda je dokaz bogate prošlosti frankopanskog Vinodola te se ubraja među najvažniji fortifikacijski objekt na ovom području koje je prvenstveno služilo u obrambene svrhe. Čak i stambeni objekti unutar utvrde nisu bili ukrašeni.

Svi gradovi Frankopana su imali brojna prava, povlašten položaj i visoku razinu samouprave, a tomu je svjedok i Vinodolski zakon, a Ledenice su jedan od potpisnika.

Za više inspiracije koje dvorce i utvrde posjetiti diljem Hrvatske, nabavi odličnu knjigu “Najljepši hrvatski dvorci i utvrde” ovdje.

Za ljubitelje prirodne baštine

Proljeće je savršeno vrijeme za istraživati prirodne atrakcije diljem Hrvatske. Ako poput mene skoro svaki slobodan vikend provodiš na otvorenom, za tebe je stvorena knjiga “Hrvatska prirodna baština” autora Josipa Jukića i Gorana Šafareka koja je izašla u izdavačkoj kući Mozaik knjiga. 

Jama Baredine, Istra

Ako si veliki ljubitelj podzemnog svijeta te obožavaš istraživati jame i špilje, prilikom putovanja u Istru trebaš jednu destinaciju staviti na svoju must visit listu – jamu Baredine

jama_baredine

Ova jama je prvi speleološki lokalitet Istre koji je 1995. osposobljen za turističku namjenu, a u međuvremenu je godišnje posjeti oko 90.000 posjetitelja. Brojni su razlozi zbog kojih je jama Baredine toliko popularna, a definitivno jedan od vodećih jest činjenica što upravo u njoj možeš vidjeti čovječju ribicu. Jama Baredine je jedino mjesto u Hrvatskoj gdje je možeš vidjeti u njenom prirodnom staništu. 

Križnica na Dravi, Pitomača

Na Dravi postoji jedini naseljeni riječni otok u Hrvatskoj u kojem još uvijek vlada mir, priroda je posve netaknuta, a to područje se nalazi pod više vrsta različite zaštite prirode. U pitanju je Križnica, otok koji je smješten nedaleko od Pitomače u Virovitičko-podravskoj županiji na samoj granici s Mađarskom. 

Križnica je poznata kao područje gdje su najbolje razvijeni meandri Drave. Jedni oblik ovog otoka uspoređuju s cvijetom s pet latica, dok drugi s dlanom. Što god vidio u obliku jedno je sigurno – Križnica je uistinu posebna!

otok_kriznica_podravina

Koliko govori i činjenica da se ovo područje nalazi pod različitim tipovima zaštite. Križnica je proglašena prirodnom baštinom i ubraja se u značajni krajobraz, dio je Regionalnog parka Mura-Drava, Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav i Natura 2000 te je upisana u Upisnik zaštićenih područja. Osim po svojim meandrima, Križnica je poznata po flori i fauni i izrazito velikoj raznolikosti i brojnosti ptica. 

Lokvarsko jezero, Gorski kotar

Lokvarsko jezero u Gorskom kotaru oduvijek me fasciniralo. Ovo umjetno jezero se toliko savršeno uklapa u prirodu da djeluje kao da je tu stoljećima, a ne da je nastalo djelovanjem čovjeka. Nekoć je Lokvarsko jezero bilo zelena dolina na kojoj se nalazilo naselje Srednji Jarak koje se sastojalo od par kuća, gostionice, kapelice te čak tri pilane. 

lokvarsko_jezero

Umjetno jezero je nastalo kada je rijeka Lokvarka zaustavljena u radnim akcijama koje su trajale od 1952. do 1955., a u kojima je sudjelovalo čak 27.000 mladih ljudi. Njima u čast jezero se prvotno nazvalo Omladinsko jezero. Stanovnici naselja Srednji Jarak su raseljeni, no građevine nikad nisu uništene nego su samo potopljene. Tako da se ispod površine Lokvarskog jezera nalaze ostaci tog nekadašnjeg goranskog mjesta, a potopljeno je i nekoliko kilometara popularne goranske ceste Lujzijane. 

lokvarsko_jezero

Lokvarsko jezero je duboko oko 40 metara, a proteže se na 2,5 kilometara četvornih. Okruženo je crnogoričnom i bjelogoričnom šumom i danas se ubraja u omiljenu outdoor destinaciju ne samo stanovnika Gorskog kotara nego i cijele Hrvatske. 

Ruta vode, Rakovica

Kod starog grada Drežnika počinje poučna staza upečatljivog naziva Ruta vode koja otkriva ljepotu kanjona rijeke Korane. Na samoj stazi te čekaju mnogobrojni vidikovci, ali i nekoliko ostataka starih mlinica od kojih je jedna i obnovljena. 

dreznik_plitvicke_dolin

Nekoć je na potezu između sela Korana do Stipićeva mosta i grada Drežnika bilo preko 10 mlinica koje su bile poznate u cijelom kraju. Po brašno se dolazilo ovdje iz obližnjih, ali i udaljenih mjesta. Danas je obnovljena mlinica u mjestu Čatrnja do koje upravo vodi ova staza.

Slap Skakavac, Papuk

Glavna atrakcija Grofove staze i cijele doline Jankovac je bez premca slap Skakavac koji ponosno nosi titulu najvećeg i najpoznatijeg slapa u Slavoniji. Visok je 30 metara, a količina vode ovisi o godišnjem dobu. Mi smo ga posjetili u rujnu, vode je bilo, no Skakavac se nije pokazao u svojoj punoj snazi. Staza nastavlja uz i kroz živopisne stijene te završava u centru izletišta. 

slap_skakavac_papuk

Knjiga “Hrvatska prirodna baština” savršeno je štivo koje pruža pregršt inspiracije za tvoju iduću avanturu u prirodi. Kupiti je možeš ovdje.

Za ljubitelje kulturne baštine

Muzeji, crkve, antičke iskopine, zaštićena materijalna i nematerijalna dobra – Hrvatska obiluje kulturnom baštinom, a knjiga “Hrvatska kulturna baština” ne samo da nudi pregled onih najznačajnijih nego služi i kao izvrsna inspiracija za nadolazeća putovanja.

Antički grad Fulfinum, otok Krk

Antički grad Fulfinum se razvio u prvoj polovici prvog stoljeća, no njemu se gubi trag. Nagađalo se gdje se možda njegovi ostaci nalaze, a odgovor je stigao u obliku ploče koja je uklesana u zvonik bazilike. 

Danas su vidljivi tek ostaci nekoć velebnog grada koji je imao trg s ramom, stambene objekte, javni vodovod, trgovine i terme… Šetnja kroz ovaj kompleks predstavlja pravi doživljaj za sve ljubitelje kulturne baštine i izvrsna je nadopuna izletu na otok Krk. 

Katedrala i zvonik svete Anastazije (Stošije), Zadar

Katedrala svete Anastazije (također zvane Stošije), monumentalna je romanička građevina koja svoje ime nosi po srijemskoj mučenici kojoj su se u Zadru poklonila čak dvojica papa. Papa Aleksandar III. koji je 1177. godine pohodio njezin grob te papa Ivan Pavao II. koji se 2003. poklonio ispred ulaznih vrata katedrale. Sama katedrala je građena u dva navrata, prvo u 12., a zatim u 13. stoljeću sa sačuvanom starijom građevinom iz 9. i 11. stoljeća. Starija građevina se uzdigla na mjestu starokršćanske bazilike tako da slobodno možemo reći kako period njezine gradnje seže još u 4. i 5. stoljeće.

zadar

Bazilika je bila posvećena svetom Petru, apostolu, ali zadarski biskup Donat je početkom 9. stoljeća preimenovao u katedralu svete Anastazije, u Zadru zvane Stošija. Zadarska katedrala je ujedno i najveća crkva u Dalmaciji, a sama unutrašnjost katedrale je izrazito monumentalna.

zadar

Ono što također osvaja kod posjeta je zvonik koji je građen u 15. i 19. stoljeću i to uglavnom u stilu neoromanike. Dovršen je 1894. godine, a dovršio ga je engleski arhitekt i povjesničar umjetnosti, Thomas Graham Jackson. Zvonik je visok 62 metra, a s njegovog vrha puca pogled na cijeli Zadar i Zadarski kanal.

Muzej Apoksiomena, otok Lošinj

Muzej Apoksiomena se nalazi u samom centru Malog Lošinja, točnije na njegovoj rivi u palači Kvarner (Riva lošinjskih kapetana 13). Izvana muzej izgleda poput bilo koje lošinjske zgrade starijeg doba. No, čim zakoračiš u njegov prostor posve ti je jasno kako si ušao u jednu jedinstvenu arheološko-arhitektonsku kulturnu baštinu. 

muzej_apoksiomena_losinj

Sama unutrašnjost muzeja je priča za sebe. Koncipirana je tako da svojevrsno prati put svjetski poznatog brončanog kipa, upoznaje te s njegovom pričom, kroz što je sve prošao da bi na koncu bio izložen javnosti u svom punom sjaju. Muzej nije samo oda ovom mladom atleti, on je oda i samom Lošinju i njegovoj ljepoti, a pogled na Mali Lošinj ćeš dugo pamtiti. 

Radovanov portal, Trogir

Radovanov portal, glavni portal katedrale sv. Lovre u Trogiru, rijetko koga ostavlja ravnodušnim. Najznačajniji je srednjovjekovni portal na istočnom Jadranu te u ovom dijelu Europe. 

trogir_sto_vidjeti

Nazvan je po njegovu autoru Majstoru Radovanu koji ga je isklesao 1240. godine i potpisao s per Raduanum, iako je dovršen tek u 14. stoljeću. Portal je najmonumentalnije djelo romaničko-gotičkog stila u Hrvatskoj. Obuhvaća Prvi grijeh i Otkupljenje, kristološki ciklus, pojedine svece i apostole, prikaz mjeseci, prizore lova, a stilski sažima različite tradicije od južnoitalskih do francuskih. Umjetnički je na razini najboljih europskih ostvarenja tog doba.

Katedrala sv. Jakova, Šibenik

Jedan od simbola grada Šibenika je katedrala sv. Jakova koja je zbog svojih iznimnih vrijednosti 2000. godine uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Građena je više od stotinu godina, tijekom 15. i 16. stoljeća, a jedinstvena je po tome što je kompletno izgrađena od kamena i to bez korištenja vezivnog materijala.

Sibenik_

Najznačajniji graditelji katedrale su Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac. Tijekom stoljetnog razdoblja gradnje katedrala je nastajala izmjenama triju različitih stilova: gotičkog, gotičko-renesansnog i renesansnog. Ljepotom se posebno ističe impozantna kupola koja je bila pogođena u Domovinskom ratu, a danas je svojevrsni simbol Šibenika.

Katedrala je poznata i po ikonografskim inovacijama među kojima posebno mjesto zauzimaju skulpture 71 glave na vanjskom dijelu svetišta za koje se smatra da su individualni portreti suvremenika Jurja Dalmatinca.

Knjiga “Hrvatska kulturna baština” pravo je blago koje na preko 350 stranica opisuje najznačajniju kulturnu baštinu diljem Hrvatske. Kupiti je možeš ovdje.

Otkrij još zanimljivih priča:

  1. hrvatska_kulturna_prirodna_bastina1

*Sadržaj nastao u suradnji s Mozaik knjigom