Možda trenutno ne možemo putovati, onako kako smo navikli, neopterećeno i slobodno, no to nas ne smije spriječiti da maštamo i pri tome radimo planove za iduću godinu. Možda nećemo biti u mogućnosti putovati na daleka i egzotična mjesta, no Europa nudi pregršt fantastičnih destinacija koje samo čekaju da ih istražimo. Osobno imam proljetni road trip po Njemačkoj u planu na kojem želim između ostalog posjetiti i gradove iz svog djetinjstva. 

Njemačku i dan danas smatram svojim drugim domom. Naime, punih pet godina sam tijekom 90-ih živjela u ovoj državi, a kasnije sam joj se uvijek rado vraćala. Heidelberg, Munich, Düsseldorf, Köln i Berlin su moji omiljeni gradovi. 

FOTO: Lookphotos, Sabine Lubenow
U Berlin prije svega dolaziš uživati i opustiti se

Većina turista u Njemačkoj posjeti dvorce Bavarske zajedno s Munichom te nezaobilazni Berlin, no i ostatak Njemačke skriva prave dragulje koje trebaš posjetiti. Njemačka je puno više od Oktoberfesta, kobasica i dobrog piva, puno više od second hand shopova i partijanja, i mnogo više od velebnih katedrala. U ovom malom vodiču otkrivam ti iz prve ruke po čemu su ovi njemački gradovi toliko posebni. I, naravno, zašto već sada trebaš planirati svoj posjet Njemačkoj. 

Berlin – upoznaj njegovu lakoću življenja

Priču, naravno, moram započeti s jednim od mojih najdražih gradova na svijetu. U Berlinu sam živjela kao klinka u ranim 90-ima i dobro se sjećam njegove početne tranzicije, blještavog i velebnog zapadnog i blokovskog i sivog istočnog dijela grada. U tom vrtlogu emocija, dinamike i svojevrsne žeđi samog grada za otvaranjem prema Zapadu, rođena je ta do danas prepoznatljiva berlinska kultura. Usporedno je rođena i party scena, a širokih očiju sam svake godine pratila Love Parade koja je berlinske ulice centra pretvarala u najveći tulum na otvorenom. 

Berlin smatram svojim drugim domom gdje sam živjela preko pet godina za vrijeme 90-ih

Vjerojatno je to jedan od razloga zbog čega su prve asocijacije na Berlin prvenstveno izlasci, ludi partyji, neobični i čudni klubovi, buka i vreva. No, Berlin je puno više od toga. 

Svoj najdraži grad sam napustila kao klinka, no vratila sam mu se prije par godina i otkrila da je on posve drugačiji od onoga što na prvu mislimo. Ono što kod Berlina osvaja na prvu jest njegova opuštenost i smirenost, osjećaj malog grada u velegradu. Za razliku od drugih velikih europskih gradova on je posve lišen vreve, pritiska i jurnjave na sve strane. Berlin je grad u kojem se dolaziš opustiti u svakom smislu riječi. Partijaneri će, naravno, doći na svoje jer ne možemo odvojiti Berlin od njegove noćne scene. 

Pogled na Fernsehrturm s Alexanderplatza

Otok muzeja je nezaobilazna adresa svih ljubitelja umjetnosti i povijesti

Ali isto tako je Berlin kulturno središte u kojem se nalaze jedni od najpoznatijih svjetskih muzeja. Osobno na putovanjima obožavam posjećivati muzeje, a dva tjedna za one berlinske nisu dovoljna. 

FOTO: Francesco Carovillano/GNTB
U Berlinu trebaš osjetiti njegovu lakoću postojanja

Berlin čak ima i svoj Otok muzeja, odnosno Museumsinsel, koji se nalazi pod UNESCO zaštitom. Među najpopularnijim muzejima na tom otoku jesu Pergamon muzej u kojem ćeš iz prostorije u prostoriju otvarati oči i usta sve više i više. Među top atrakcije se ubrajaju Ištvarine dveri i Pergamski oltar koji iz niti jednog kuta ne stanu u sliku. 

Kao veliki ljubitelj egipatske kulture, obavezno sam posjetila i Neues Museum koji ima veliku zbirku u kojoj se između ostalog nalazi i svjetski poznata Nefertitina bista. Samo ću jedno reći – nestvarno, čak i bolno je lijepa. 

Otok muzeja je nezaobilazna adresa, a meni osobno je Pergamon muzej jedan od najljepših kojeg sam u životu posjetila

Među top berlinske atrakcije se ubraja Fernsehturm Berlin, najveća zgrada grada s koje se pruža nezaboravni pogled. Iskreno, ne znam koliko sam se puta kao klinka popela na njegov vrh, a to nisam propustila ni prije par godina. Magično je iskustvo podjednako s osam godina, a i s 30-ak. Tu je Reichstag čiji upad je besplatan, nezaobilazna East Side Gallery, 1316 metara duga galerija na otvorenom napravljena na ostacima kultnog Berlinskog zida, Checkpoint Charlie, Tiergarten

Checkpoint Charlie je must visit adresa u Berlinu

Ono što definitivno u Berlinu moraš doživjeti jest tu berlinsku lakoću postojanja. Berlin je neopterećen u svakom pogledu. On ne prati modne trendove jer ga nije briga, on ne prati zapadnjačku suludu jurnjavu jer ne želi, on ne živi za zaradu, on živi kako bi uživao. 

East Side Gallery – najveća galerija na otvorenom

Berlin je po mnogočemu poseban, a to ćeš najbolje osjetiti na njegovim ulicama, u mnogobrojnim restoranima i street food kutcima gdje ćeš za malo novaca isprobati delicije iz cijelog svijeta, u njegovim neobičnim kafićima gdje ćeš kušati sulude napitke, u šarenim trgovinama gdje čak možeš kupiti i second hand tenisice i prije svega u razgovoru s njegovim stanovnicima koji ne poznaju riječ “stranac” jer je Berlin svijet u malom. 

Na berlinskim ulicama se trebaš opustiti, posjetiti simpatične male kafiće i probati hranu u mnogobrojnim street food restoranima koji nude hranu iz cijelog svijeta

München – grad s jednim od najvećih javnih parkova na svijetu

München je veoma česta njemačka destinacija mnogobrojnih hrvatskih turista koji prvenstveno posjećuju ovaj grad u dvije prigode – za vrijeme Oktoberfesta ili kada idu posjetiti dvorce Bavarske. Posve ih razumijem. Dvorci su nešto što svatko treba uživo vidjeti, a Oktoberfest se nalazi na mojoj bucket listi. No, München je puno više od toga. 

Najpoznatijih bavarski grad sam posjetila čak dva puta i to kao tinejdžerica koja se prvenstveno veselila shoppingu, a onda je otkrila njegovu drugu stranu. 

Kada nas netko pita koji je najpoznatiji javni park na svijetu, kao iz topa većina odgovara Central Park u New Yorku. Naravno, park je uistinu lijep, no tu je English garden u Münchenu, a on je ljepši i, vjerovao ili ne, veći. To mogu tvrditi jer sam posjetila oba. English garden se ubraja u najveće parkova na svijetu u kojem je dopušteno i kupanje. No, nije samo to mind blowing činjenica. 

FOTO: DZT, Saskia Wehler Photography
München nudi puno više od samo Oktoberfesta i dvoraca

München je jedan od rijetkih gradova u kojem možeš surfati. Da, surfati. Točno se sjećam trenutka kada sam ugledala Eisbachwelle, mjesto na kojem Nijemci surfaju tijekom cijele godine, pa čak i kada temperature postanu nemilosrdne. Ono što još ovo mjesto čini posebnim jest korištenje nešto manjih dasaka. Isto tako u München se ne mogu iznajmiti daske kako biste doživjeli Eisbachwelle jer je ona rezervirana samo za profesionalce. 

München je grad muzeja i svaki ljubitelj slikarstva barem ga jednom u životu mora posjetiti. Definitivno najpoznatija atrakcija jest Alte Pinakothek koja je otvorena 1836. te se ubraja u jednu od najstarijih umjetničkih galerija na svijetu. Osobno sam tu otkrila djela Albrechta Dürera čiji rad štujem do danas, a na zidovima ćeš vidjeti i djela Leonarda da Vincija, Rubensa, Titiana, van Dycka i brojnih drugih. 

Renoir, Gauguin, Klimt, Rodin, Goya i mnogi drugi izloženi su u Neue Pinakothek, dok radove poznatih majstora zadnjih 100 godina možeš potražiti u Pinakothek der Moderne gdje su izloženi između ostalog Kandinsky, Klee, Picasso, Andy Warhol i drugi. 

FOTO: München Tourismus, Felix Löchner

Teško je zamisliti Njemačku bez auto industrije, a povijest jednog njenog giganta, BMW-a možeš istražiti u futurističkom muzeju. Odmah pored njega nalazi se i BMW Welt, jedan od najboljih dealershop showrooma na svijetu, a ulaz je slobodan. 

Frauenkirche – katedrala u koju je kročio sami vrag

Kada pričamo o Münchenu ne možemo ne spomenuti njegove velebne i mnogobrojne crkve. No, jedna je uistinu posebna. Simbol grada je katedrala Frauenkirche čija izgradnja je započeta 1468. i završena u samo 20 godina. Tadašnji grad je imao svega 13.000 stanovnika, no katedrala je mogla primiti nevjerojatnih 20.000. No, koliko god impozantne brojke bile, ova katedrala skriva legendu čije tragove možeš vidjeti i danas. Naime, priča govori kako je arhitekt imao dogovor sa samim vragom koji bi pomogao u izgradnji crkve ako ostanu bez novčanih sredstava. Vrag je imao jednu jedinu želju zauzvrat – nisu smjeli biti izgrađeni prozori. Kada je završena, vrag je shvatio da je prevaren, zakoračio je u katedralu u kojoj do dan danas stoji njegov otisak.

FOTO: München Tourismus, Thomas Klinger
München bi trebao biti početna postaja za daljnje istraživanje Bavarske

München je posve uglancan grad u kojem se sve odvija po pe-esu. No, s druge strane ima Oktoberfest, ima svoje surfere i pregršt muzeja koja privlače ljubitelje umjetnosti iz cijelog svijeta. Posve nezasluženo je München brojnih turista tek usputno mjesto u proputovanju, a zapravo bi trebala glavna destinacija otkuda ćeš krenuti u upoznavanje Bavarske. 

Düsseldorf – njemački grad u koji sam se posve neočekivano zaljubila

Kada razmišljamo o turističkim gradovima Njemačke, zasigurno ti u top pet ne padne na pamet Düsseldorf. Iskreno, nisam ga ni ja doživljavala kao privlačnu destinaciju, sve dok ga nisam posjetila. 

Düsseldorf
Düsseldorf je grad koji me posve neočekivano ugodno iznenadio

Definitivno mogu reći kako je to jedan od rijetkih gradova koji je bio sve ono što zapravo nisam očekivala. Vjerovala sam da ću posjetiti grad koji malo toga ima za ponuditi, da bih otkrila rapsodiju svega. 

Düsseldorf
FOTO: Lookphotos, Sabine Lubenow
Düsseldorf ima brojna lica

Düsseldorf je šarmantan i pitoreskan u svom starom dijelu te moderan i pomalo futurističan u luci Medienhafen. To je grad koji odiše mediteranskim duhom uz svoju promenadu uz rijeku Rajnu. 

U ovom njemačkom gradu živi najveća zajednica Japanaca, a svi stanovnici slave njihovu kulturu u svibnju na takozvanom Japanskom danu kada se svi kostimiraju, a svaki kutak grada miriše na japansku kuhinju. Bila sam te sreće da doživim transformaciju grada iz zapadne u istočnu kulturu. 

Düsseldorf
U Düsseldorfu živi najveća japanska zajednica u Njemačkoj
U svibnju se slavi takozvani Japanski dan kada se stanovnici grada kostimiraju

Pored ovog grada je 1856. nađen Neandertalac, a 1996. je otvoren izuzetno zanimljiv muzej na otvorenom i zatvorenom. U Düsseldorfu je otvoren 1769. prvi javni park u Njemačkoj kojeg u većem izdanju možeš posjetiti danas.

dusseldorf
Ne smiješ propustiti ni nalazište i muzej Neandertalca

Žila kucavica grada je Altstadt, odnosno stari dio grada u kojem, doslovno, cijeli dan možeš jesti i piti. Tu se nalazi 300 pubova, barova i noćnih klubova zbog kojih grad tvrdi da ima “najduži bar na svijetu” jer su svi međusobno povezani. Kada ogladniš možeš isprobati delicije iz cijelog svijeta u brojnim street food i fast food restoranima, a nemoj se čuditi ako večer završiš pjevajući na ulici s veselim domaćinima. 

Medienhafer oblikuje modernim zgradama pomalo futurističkog izgleda

U Düsseldorfu se veoma lako počinješ osjećati kao doma, a neočekivano će te osvojiti toplina njegovih stanovnika s kojima ćeš provesti nezaboravne večeri uz dobro pivo i fantastičnu hranu. 

Köln – grad u kojem je rođena kultna kolonjska voda

Kratkom vožnjom vlakom iz Düsseldorfa se stiže do poznatog njemačkog grada Kölna. Simbol grada je Kölner Dom, odnosno katedrala kojeg nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Točno se sjećam trenutka kada smo izašli iz željezničke postaje i stali pred nju. Maestralna. Monumentalna. Veličanstvena. Iskreno, teško je opisati koliko moćan dojam ostavlja ovo remek djelo gotike. Izgradnja ove glasovite katedrale je započeta 1248. godine, a gradila se nevjerojatnih šest stoljeća. 

Köln
FOTO: Francesco Carovillano/GNTB
Kölner Dom je građen čak šest stoljeća

Što trebaš učiniti? Naravno, popeti se do vrha. Najbolji način da doživiš svu impozantnost katedrale jest istražujući njenu unutrašnjost i uživajući u nezaboravnom pogledu koji se pruža s vrha i 144 metara. 

Definitivno ne smiješ propustiti popeti se na katedralu s koje se pruža predivan pogled na cijeli grad

Dok sam za Kölner Dom čula prije, tek na ulicama Kölna sam doznala da kultna kolonjska voda potječe upravo iz ovog njemačkog grada. 

Eau de Cologne ili svima poznata kolonjska voda ubraja se u najpoznatije proizvode umjetno stvorenih mirisa. Najpoznatiji brend jest onaj imena 4711, a originalnu kolonjsku vodu je kreirao Johann Maria Farina 1709. gdje se i danas nalazi sjedište firme. U toj najstarijoj tvornici parfema na svijetu se i dan danas proizvodi izvorna kolonjska voda Farina Gegenüber. 

Stari dio grada je prepun šarenih kućica

Ime je miris dobio u čast ovog njemačkog grada, dok prevedeno na francuski dobivamo naziv “eau de Cologne”. Kada sam povezala te činjenice nisam mogla vjerovati da nikad prije nisam shvatila da je upravo Köln grad rođenja kolonjske vode. Posve logično, zar ne?

Köln
FOTO: Francesco Carovillano/GNTB

Heidelberg – njemački grad koji te vraća u prošlost

Jedan od mojih omiljenih njemačkih gradova jest Heidelberg kojeg sam kao klinka posjetila jedne hladne zime. Ovaj grad vječno pamtim kao mjesto na kojem je rođena moja ljubav prema dvorcima. Nikad neću zaboraviti prizor starog grada nad kojim se na visini od 80 metara nadvio taj velebni dvorac čije ruševine su ubrajaju među najljepše na svijetu. 

Heidelberg je poznat po tome što je od 18. stoljeća ostao posve netaknut, a posjet ovom njemačku gradu je pravi povratak u prošlost. Cijeli grad je 2014. stavljen pod UNESCO zaštitu, a kako je poznati sveučilišni grad, na svakom kutku možeš naći knjižnice i knjižare. 

Nipošto ne smiješ propustiti posjet dvorcu koji skriva pravu veliko-malu tajnu – Heidelberg Tun je ogromna vinska bačva iz 1751. u koju je nekoć moglo stati nevjerojatnih 221.726 litara vina, a za njenu izradu je iskorišteno čak 130 hrastova. 

Heidelberg
FOTO: Francesco Carovillano/GNTB
Moja ljubav prema dvorcima rođena je jedne zime upravo u Heidelbergu

Heidelberg je brojnim umjetnicima i misliocima poslužio kao inspiracija, zbog toga čak postoji i šetnjica naziva Philosophenweg, odnosno put filozofa s kojeg se pruža najljepši pogled na grad. Smatra se da su tu često šetali Goethe, Mark Twain, Schumann, Hegel i Martin Luther King. 

U Heidelbergu nije rođena samo moja ljubav prema dvorcima nego bih rekla i moja disciplina prema učenju. Sjećam se kako su mi roditelji pričali o Studentenkrazeru, odnosno malom zatvoru za studente koji se koristio od 1770-ih sve do Prvog svjetskog rata. Kao klinki mi je strahotno djelovala činjenica da bi me netko mogao zatvoriti jer ne učim dovoljno. I tako je rođen štreber. Kasnije sam doznala da su studenti najčešće završavali u tom zatvoru ne zato što nisu učili nego jer su bili pijani. No, to mi roditelji, naravno nisu rekli. 

Jedan od simbola grada je Alte Brücke, stari kameni most iz 1788. godine. Zapravo to nije prvi most Heidelberga nego deveti. Prijašnje bi uništio proljetni led zbog čega je napokon kreiran most od kamena te se do dan danas proteže nad rijekom Neckar. 

FOTO: Markus Pioro/GNTB
Mnogi Heidelberg nazivaju najromantičnijim njemačkim gradom

Na mostu se nalazila i skulptura majmuna koji u ruci drži ogledalo iz 15. stoljeća, no nestala je tijekom devetogodišnjeg rata. 1979. godine postavljena je modernija verzija kipa u kojeg možeš staviti i svoju glavu, što je veoma popularan “spot” za fotografiranje. Prema vjerovanju na kipu možeš trljati tri stvari i ostvariti tri različite želje. 

Sjećam se da su mi roditelji objasnili da mogu proći preko njegovih prstiju što znači da ću se vratiti u Heidelberg. Ako protrljaš ogledalo čeka te sreća i bogatstvo, dok mali miš pored majmuna donosi plodnost. Roditelji su mi toliko često pričali da sam ja bez razmišljanja odmah protrljala prste i rekla da se želim vratiti jednog dana u Heidelberg. Nekako osjećam da će se ta želja uskoro ostvariti.

Njemačka se definitivno ubraja među zanimljivije europske destinacije koja nudi raznolike regije i intrigatne gradove bogate povijesti koji samo čekaju da ih otkriješ. Ja sam već sastavila svoj proljetni itinerar koji samo čeka da se ostvari. Na tom putu ću sigurno posjetiti i pojedine gradove iz svog djetinjstva, ali i otkriti nove njemačke dragulje.

Naslovna fotografija: Tourismus NRW e.V., Plan BKiel