Jesi li za tandem skok padobranom? Ako je odgovor na ovo pitanje pozitivan ti si definitivno avanturistički tip željan nezamislivog adrenalinskog događaja koji se pamti cijeli život. Tandem skok padobranom je svakako upravo to – teško zamislivo i još teže riječima opisivo adrenalinsko iskustvo koje bi trebalo biti na bucket listi svima koji vole visine, slobodu i adrenalin u nezamislivoj količini.
No, prije nego iskoračiš iz aviona ili helikoptera i uz svog tandem instruktora doživiš ovo neponovljivo iskustvo, donosimo ti 27 stvari koje trebaš znati prije svoga prvog tandem skoka padobranom.
Što je tandem skok padobranom?
Radi se o vrsti skoka padobranom u kojem sudjeluju dvije osobe – tandem instruktor i padobranac. Kod ove vrste skoka koristi se jedan padobran, a osobe su međusobno sigurnosno povezane, kao što su obje povezane i s padobranom. Tandem instruktor je osoba koja mora imati dozvolu za tandem skokove, a ona se dobiva nakon više od 500 samostalnih skokova, što je jamac iskustva i znanja za obavljanje ove vrste skokova.
S koje se visine skače?
Najčešće visine s kojih se skače su 2000, 3000 i 4000 metara.

Koliko traje slobodan pad?
Pri skoku s 2000 metara slobodan pad traje oko 5 sekundi. Skačući s 3000 metara uživat ćeš u slobodnom padu 25-30 sekundi, dok će skok s fascinantnih 4000 metara omogućiti slobodan pad u trajanju 50-60 sekundi. Upravo radi dužine slobodnoga pada, koji je i najuzbudljiviji dio skoka, većina skakača se odlučuje za skokove s 3000 ili više metara.
Koja se brzina postiže u slobodnom padu?
Brzina slobodnog pada uvjetovana je s nekoliko faktora, a prije svega su ključni težina padobranca i položaj tijela u kojem se nalazi tijekom pada, no prosječna brzina koju padobranci dosežu tijekom slobodnoga pada iznosi fascinantnih 180-220 km/h. Zamisli samo koliko fascinantno može biti tom brzinom letjeti kroz zrak prema zemlji!?
Kakav je osjećaj slobodno padati?
Neopisiv! Nevjerojatan! Teško je odabrati riječima kojima bi se moglo dovoljno jasno opisati kakav je osjećaj iskočiti iz aviona ili helikoptera na 3000-4000 metara visine i slobodno padati brzinom oko 200 km/h. Toliko je uzbudljivo da istovremeno želite smijati se, plakati, vrištati, ali i šutjeti i uživati u neopisivoj tišini koja vas okružuje. Iako si ovdje pročitao brzinu svojega slobodnog pada, u zraku ćeš imati osjećaj da lebdiš i polako se spuštaš nošen vjetrom. Svi skakači su jednoglasni, ovo je mnogima najljepše, najčudesnije i najteže riječima opisivo nekoliko desetaka sekundi u cijelome životu. I upravo radi ovoga iskustva, rijetki skakači ostanu samo na jednom skoku, većina želi skakati iznova i iznova.
Je li disanje otežano tijekom slobodnog pada?
Tijekom skoka i slobodnoga pada najnormalnije možeš disati, i na usta i na nos.

Na kojoj visini se otvara padobran?
Zakonski je propisano da se kod tandem skokova padobran otvara na visini 1500-1700 metara. Instruktor će na toj visini pokrenuti otvaranje padobrana i u ostatku skoka ćeš uživati pod padobranom.
Kako izgleda trenutak prizemljenja?
Radi konstrukcije modernih padobrana, ali i iskustva instruktora, padobranom je moguće u trenutku spuštanja toliko usporiti kretanje da ćeš doslovno „došetati“ na tlo, bez ikakvoga udarca ili trzaja. Osim toga, instruktori se češće kod tandem skokova odlučuju za sjedanje na zlo, pri kojem je opet spuštanje toliko nježno i usporeno da neće biti nikakvoga udarca ni lupanja po tlu.
Doživi li se trzaj kad se padobran otvori?
Tandem skokovi koriste padobran koji je u obliku krila i on se otvara postupno pa nema osjećaja trzaja, ali ćeš osjetiti usporavanje kretanja. Dovoljno je za pojasniti da je brzina slobodnoga pada oko 200 km/h, a brzina padanja s padobranom oko 50km/h. Osjećaj je najsličniji kočenju u automobilu, kad s visoke brzine kočiš do brzine od 50km/h.
Koliko je tandem skok padobranom siguran?
Kad se govori o padobranstvu tandem skok padobranom je najsigurniji način skakanja. Kako je rečeno ranije, instruktor je osoba koja ima preko 500 skokova i obučena je za tandem skokove, a i od prvoga susreta na aerodromu instruktor vodi brigu o tvojoj sigurnosti i isključivom uživanju u ovom iskustvu.
Koliko traje cijelo iskustvo skoka, od polijetanja do spuštanja na zemlju?
Cjelokupno iskustvo traje oko 30 minuta, od polijetanja, dosezanja visine, slobodnoga pada, spuštanja padobranom i samog slijetanja. Naravno, trajanje ovisi o brzini zrakoplova i dosezanju željene visine skoka.
Je li potrebna obuka za tandem skok?
Instruktor će ti prije samog polijetanja održati kratku edukaciju o samom skoku: dati ti upute o tome kako se izlazi iz letjelice, što moraš raditi nakon skoka, kako držati tijelo, kad širiti ruke, koje će ti signale dati i što oni znače, kad će otvoriti padobran, kako izgleda let padobranom, kako će izgledati doskok, kako se ti trebaš ponašati, kako se ponašati u letjelici i sl.

Po kakvom vremenu se (ne)skače?
Pravilo kod tandem skokova je vrlo jednostavno: po ružnom vremenu se ne skače. Kiša, snijeg, jako vjetar i gusti oblaci su razlozi da se skok odgađa. Tada organizator odgađa skok i dogovarate se za sljedeći termin.
Koliko prije skoka treba doći na aerodrom?
Na aerodrom je najbolje doći 20-30 minuta prije skoka, kako bi s instruktorom na miru odradio papirologiju i dobio sve upute koje su potrebne prije polijetanja.
Postoje li neka pravila ponašanja na aerodromu?
Na aerodromu nije dozvoljeno pušenje, a kretanje je ograničeno po za to određenom prostoru. Zabranjeno je izlaženje na uzletno-sletnu stazu i približavanje zrakoplovima bez ovlaštenog osoblja. Također, nije dozvoljeno samostalno ulaženje u hangare i diranje opreme.
Ukoliko dolaziš s djecom, nemoj ih ostaviti same dok ti ideš skakati. Uvijek moraju biti pod nadzorom odrasle osobe, te kao ni odrasli ne smiju prilaziti letjelici ili ulaziti u hangare.
Kućni ljubimci su također dozvoljeni na aerodromu, ali moraju biti na povodcu, kretati se po dozvoljenom prostoru i ne ulaziti u zonu uzlazno-sletne staze, kao ni približavati se padobranu ili drugoj opremi.
Iz kakvih se letjelica skače?
U našim se krajevima najčešće skače iz manjih aviona poput Cessne ili Pilatusa, a mogući su skokovi i iz helikoptera, poput MI8.

Kako se primjereno obući i obuti za skok?
Kod priprema za skok, vodi se vremenskim prilikama koje se predviđaju na sam dan skoka. Ako je 25 stupnjeva, obuci se primjereno toj temperaturi. Temperatura zraka će biti nešto niža na visini skoka, no ne brini, adrenalin će te toliko šorati da to nećeš ni primijetiti. No, kod izbora odjeće savjetuje se obući užu odjeću koja ti neće „plesati“ i udarati te tijekom slobodnoga pada. Vjeruj mi, udaranje i najmekšeg materijala brzinom od 200 km/h nije nimalo ugodno. Osim toga, moguće je da će ti instruktor dati službeni kombinezon pa ćeš skakati u njemu.
S obućom vrijedi isto pravilo. Moraš imati obuveno nešto što ti dobro stoji uz nogu, optimalne su dobro zavezane tenisice. Skok u japankama, sandalama ili bilo čemu sličnome nije dozvoljen.
Što obavezno ponijeti, a što ostaviti na tlu tijekom skoka?
Za sve što ti ispadne tijekom skoka definitivno možemo reći da je „prohujalo s vihorom“ i na to možeš zaboraviti. Sve što možda držiš u džepovima, poput ključeva, mobitela i novčanika ostavi na tlu. Ni klasične naočale nisu dozvoljene, a preporučuje se i da izvadiš kontaktne leće kako ih uslijed nepredviđenih okolnosti ne bi izgubio. Snimanje i slikanje tijekom skoka je moguće nadoplatiti uz skok, pa će tvoj instruktor sve zabilježiti kamerom tako da ni to ne treba biti tvoja briga.
Što piti i jesti na dan skoka?
Gotovo sigurno će se ujutro na dan skoka pitati što uopće da pojedeš, a da ti ne bude slabo tijekom skoka. Iako mnogi od adrenalina teško da bilo što mogu pojesti, ni slučajno ne pomišljaj skakati na prazan želudac – upravo u ovom slučaju najveća je šansa da ti bude slabo tijekom skoka.
Slično kao i kod skoka natašte, ni skok s pretrpanim želucem nije najbolja ideja. Optimalno je pojesti lagan obrok: zobena kaša s nekim svježim voćem ili jaja s tostom su uvijek optimalan izbor za početak dana, pa je tako i kad ideš skočiti s 4000 metara 😉

Može li mi instruktor zabraniti skok?
U slučaju da instruktor zaključi da si pod utjecajem alkohola ili droga, može ti zabraniti skok, a novac plaćen za skok neće ti biti vraćen. Strogo je zabranjena konzumacija alkohola i opojnih droga najmanje 12 sati prije izvođenja skoka.
Mogu li na tandem skok ići osobe koje imaju strah od visine?
Pokazalo se da ni strah od visine ni strah od pada ne onemogućavaju skakača u izvedbi skoka. Naime, u zrakoplovu ili helikopteru iz kojeg skačeš nećeš imati referentnu točku za steći dojam o visini, pa će tako i strah izostati.
Postoje li ograničenja u težini za izvedbu tandem skoka?
Najčešća ograničenja težine za izvedbu skoka su minimalno 44 kilograma i maksimalno 100 kilograma, no ovo ograničenje ovisi od kluba do kluba. Osobe teže od 80 kilograma često moraju doplatiti određeni iznos za izvedbu skoka.
Postoje li zdravstvena stanja koja onemogućavaju tandem skok?
Osoba koja ima epilepsiju, paraplegiju, ozljede nogu, ramena ili kralježnice ili je nedavno podvrgnuta nekom operativnom zahvatu bi se svakako prije skoka trebala posavjetovati s liječnikom o sigurnosti izvedbe skoka. Skokovi su mogući i u ovim slučajevima, ali je preporučljivo imati liječničko odobrenje.

Postoji li starosna granica za tandem skok?
Skok je dozvoljen osobama starijima od 16 godina, a gornja granica nije postavljena.
Hoću li dobiti fotografije i video svog skoka?
Uz dodatno plaćanje moguće je dogovoriti da instruktor sa sobom nosi ručnu kameru i slika i snima cijelo iskustvo. Osim toga, moguće je platiti i dodatnog skakača koji skače istovremeno kad i vi, i snima cijelo iskustvo. Svakako savjetujem da doplatiš neku vrstu snimanja jer će ti to biti vječita uspomena na nezaboravno iskustvo.
Gdje se u našoj okolici održavaju tandem skokovi?
Više je lokacija u našem okruženju na kojem se izvode tandem skokovi. Među njima su Zagreb – Aerodrom Zvekovac, Dalmacija – Aerodom Sinj, Istra – Aerodrom Vrsar, Zagorje – Aerodrom Gubaševo, Slavonija – Aerodrom Sopot / Vinkovci i Lika – Aerodrom Otočac. U blizini je i aerodrom Siófok-Kiliti Repülőtér kod mađarskog jezera Balaton te ljubljanski aerodrom Šentvid Pri Stični, na kojem se također izvode skokovi u organizaciji nekih naših klubova.

Što ako se tijekom leta prije skoka predomisliš?
Ukoliko se iz nekog razloga predomisliš i ne skočiš, uplaćeni novac za skok ti neće biti refundiran i računat će se kao da je skok odrađen.
Koja je cijena tandem skoka padobranom?
Cijene tandem skokova donekle se razlikuju od kluba do kluba, ali prosječna cijena za tandem skok s visine od 3000 metara je 230 eura, a s 4000 metara – 280 eura. Ukoliko želiš (a želiš) da sve bude zabilježeno kamerom, dodatno ćeš platiti 60-ak eura, pa će tvoj instruktor ponijeti handycam kameru i zabilježiti sve detalje ovog događaja za pamćenje.
Naslovna fotka: Unsplash