U današnje vrijeme djeca borave sve manje i manje u prirodi. Brojna istraživanja su pokazala šokantne brojke – kako britanska novinarka i spisateljica Lucy Jones navodi u svojoj knjizi “Losing Eden – why our minds need the wild”, tri četvrtine djece provodi manje slobodnog vremena na otvorenom nego zatvorenici. Norveška, zemlja 1.000 fjordova, odlučila je tomu stati na kraju. 

Norveška je inače poznata kao outdoor zemlja čiji stanovnici svoje slobodno vrijeme provode na otvorenom. A to se gaji od malih nogu. Čak 11.000 predškolske djece svoj dan započinju upravo u prirodi na planinarskom izletu.  Čak 400 vrtića vodi svoje mališane na razne poučne staze kroz norvešku divljinu. 

“Nadamo se da ćemo inspirirati djecu da zavole outdoor. Vjerujemo kako su outdoor djeca sretna djeca”, objasnila je Kristin Oftedal iz Norwegian Trekking Association, volonterske organizacije koja promovira outdoor aktivnosti. 

ledena_spilja_golubinjak-

Ovo ne iznenađuje jer po novim istraživanjima iz 2021., čak 97% Norvežana sudjeluje u nekoj outdoor aktivnosti, a boravak u brvnarama i planinarskim kućama, bilo u planinama ili na obali, smatraju svojim bijegom i najčešće koriste za smještaj.

Koliko boravak ima pozitivan utjecan na djecu i njihov razvoj, predstavila je i Lucy Jones. U početku eksperimentalni, danas u porastu, takozvani šumski vrtići i osnovne škole, organiziraju svoje aktivnosti na otvorenom, kako bi djeca imala dodir s prirodom. Istraživanja su pokazala kako su outdoor djeca snalažljivija, samouvjerenija i zdravija. 

Hrvatska je daleko od ove prakse, no to ne znači da slobodne vikende ne možemo iskoristiti za odlazak u prirodu. Hrvatska obiluje raznim parkovima i poučnim stazama koje su stvorene za obiteljske izlete. 

Izvor: Independent
FOTO: Pexels

staza_puha_platka
lucy_jones