Veliki sam ljubitelj ponešto drugačijih i jedinstvenih ideja i načina kako promovirati pojedinu destinaciju/atrakciju. Ako još k tome taj način uključuje i interakciju korisnika, mogu slobodno reći kako je u pitanju jedna genijalna ideja. Saborka, mala, ali zanimljiva knjižica upravo jedan je takav primjer – u pitanju je atraktivni vodič planinarske staze Izvor voda koji te vodi na tvoju novu avanturu. Iza ovog projekta stoji mlada i kreativna ekipa iz Recider projekta koja je posebna upravo po tome što hrvatske atrakcije prezentiraju na jedan posve drugačiji način.
Da budem preciznija, u izradi Saborke sudjelovala je ekipa koju čine interpretator-planer, grafički dizajneri, prevoditelj te meštar za foto-video produkciju.
“Poimence, to smo Krešo Šarić (foto-video), Josip Luša (prevoditelj), Helena Benc (dizajnerica) i Ozren Šiftar (dizajner karata) te moja malenkost. Treba istaknuti i odličnu ekipu Turističke zajednice područja Plitvičke doline u kojoj radi jedna stvarno pozitivno nastrojena i novim idejama otvorena ekipica super-žena”, započinje priču Luka Jakopčić.
U nastavku objašnjava kako je do ideje za Saborku došlo, kako to inače biva, s malo “pomaknutim” idejama – na svježem zraku, negdje u šumama Male Kapele.
“Šalu na stranu, Saborka je proizašla iz šireg projekta rebrendiranja i promocije pješačkih staza okolice Saborskog. Na ideju smo došli zato što smo željeli osmisliti sadržaj koji uz minimalno utjecaja na prirodnu okolinu, bez ovisnosti o kompliciranim digitalnim rješenjima, posjetitelju ipak može pružiti informaciju na drugačiji i interaktivan način. Željeli smo premostiti jaz koji u interpretaciji prirodne baštine postoji između skupih rješenja baziranih na infrastrukturi i tehnologiji te tradicionalnih monotonih turističkih vodiča, interpretacijskih panela i sl.”
Saborka je zapravo vodič za samostalni obilazak staze “Izvor voda” smještene na obroncima Male Kapele, između Saborskog i Ličke Jesenice.
“Pod samostalnim obilaskom mislimo na to da kroz vodič možeš saznati različite zanimljivosti o području Saborskog i staze, no ne kroz suhoparno čitanje nego kroz interaktivni kviz i interakciju s knjižicom i prirodom kroz koju prolaziš. Npr. Saborka te upućuje kad da okrenete koju stranicu, a potom ti točke u prostoru pomažu otkriti točan odgovor. Nastojali smo je učiniti što životnijom, stoga ti se obraća u prvom licu jednine, govori u rimama, ‘odlazi’ na pauzu i sl. Htjeli smo da ne bude banalna, a opet da bude pristupačna što širem krugu posjetitelja, npr. obiteljima s djecom, rekreativcima, školarcima…”
Uputi se sa Saborkom u ruci na kružnu stazu Izvor voda kod Saborskog
Ekipi se upravo ova staza činila zanimljivom iz više razloga – prije svega jer je kružna, nije izvan ruke i nepristupačna, a ipak na njoj možeš doživjeti bijeg iz gradske vreve i doživjeti zov divljine.
“Takvom se pokazala i u stvarnosti – riječ je o vrlo dinamičnoj, pejzažno raznolikoj ruti dugoj 12-13 km. Većinu hodača neće izmoriti, a opet će ti pružiti osjećaj doticaja s netaknutom prirodom, posebice u njenim šumskim dijelovima, na Velikom vrelu Jesenice ili Zelenke i nizu drugih dijelova. Odlično je i to što prvi dio staze – oko 2 km dug uspon na vrh Alan – može funkcionirati kao zasebna lagana šetnja. Tijekom nje se ne možeš izgubiti čak ni da hoćeš. Saborka nudi opciju kviza i za ovu, kraću verziju. Usput, taj dio staze je uređen i kao križni put”, objašnjava Luka.
Vodeći izazov prilikom kreiranja ove male, ali slatke i pametne knjižice bilo je kreirati točke u prostoru koje su “trigger” za kviz pitanja te da iste budu koliko-toliko ravnomjerno raspoređene te da se u isto vrijeme postigne sadržajna usklađenost onoga što posjetitelj vidi i onoga što mu Saborka govori.
“Trebalo je postići i to da odgovori na pitanja upućuju na fenomene vezane za Saborsko, a da se opet mogu uklopiti u završne anagrame. Saborka voli rime, pa je sve to trebalo dočarati i na engleskom (bravo za Josipa). Kad smo kod Josipa i pitanja guštanja ili, ‘ajmo reći, dobrih vibracija, bilo je dojmljivo promatrati s koliko ljubavi g. Josip Anušić i njegova ekipa iz Udruge rekreativaca, planinara i izletnika iz Plaškog brinu o stazi Izvor voda, za čije su uređenje zaslužni, i bez kojih u konačnici ne bi bilo ni ovog projekta.”
Dok nije u šumi i na stazi, Saborku možeš pronaći u Turističkom uredu područja Plitvičke doline u Rakovici (telefon: 047 784 450), a koliko nam je poznato, s početkom turističke sezone i kod privatnih iznajmljivača u Saborskom te ispred lokalne trgovine (ali ne s pivom u ruci :). To Saborka čini tek nakon što s njom prođeš ovu atraktivnu kružnu stazu.