Otkriće djelomičnih ostataka tijela Andreyja Comyna “Sandyja” Irvinea na ledenim padinama Mount Everesta moglo bi konačno baciti novo svjetlo na jedan od najdugotrajnijih misterija u povijesti alpinizma. Irvine, zajedno sa svojim penjačkim partnerom Georgeom Malloryjem, nestao je 1924. godine tijekom pokušaja osvajanja najvišeg svjetskog vrha.
Tim predvođen poznatim planinarom i dokumentaristom Jimmyjem Chinom, u sklopu ekspedicije National Geografica, otkrio je ove ostatke na središnjem Rongbuk ledenjaku. Pronađeni su čizma, stopalo i čarapa s ispisanim imenom “A. C. Irvine”, sugerirajući da bi to mogli biti Irvineovi ostaci. Smatra se da su izronili iz ledenjaka zbog topljenja leda, ali daljnje analize još uvijek traju kako bi se sa sigurnošću potvrdilo njihovo porijeklo.
Tko je bio Sandy Irvine?
Andrew Comyn “Sandy” Irvine rođen je 8. travnja 1902. godine u Birkenheadu, Cheshire. Bio je jedan od šestero djece povjesničara Williama Fergussona Irvinea i Lilian Davies-Colley. Njegova obitelj imala je škotske i velške korijene, a Irvine je odrastao u obitelji s bogatom intelektualnom i društvenom baštinom. Bio je rođak poznatih figura kao što su novinarka Lyn Irvine, pionirka kirurgije Eleanor Davies Colley i politička aktivistica Harriet Shaw Weaver.

Već kao mladić pokazao je nevjerojatne tehničke sposobnosti, posebno na polju inženjeringa. Tijekom Prvog svjetskog rata poslao je nacrte sinkronizacijskog mehanizma za mitraljeze koji bi omogućili da pucaju kroz propelere zrakoplova bez oštećenja lopatica, te dizajn giroskopskog stabilizatora za avione. Njegova inženjerska genijalnost bila je očita u svemu čega se dotaknuo, a tijekom studija na Merton Collegeu u Oxfordu, Irvine se pridružio Oxford University Mountaineering Clubu i počeo se baviti planinarenjem.
Everest ekspedicija: Treći britanski pokušaj
Sandy Irvine bio je najmlađi član britanske ekspedicije koja je 1924. godine pokušala osvojiti Mount Everest, treći po redu britanski pokušaj. Ekspediciju su predvodili iskusni alpinisti, poput Georgea Malloryja, koji je bio vođa tima. Iako je Irvine bio relativno neiskusan u alpinizmu, njegova tehnička briljantnost u rukovanju kisikovim sustavima učinila ga je ključnim članom tima. On je ne samo unaprijedio funkcionalnost tadašnjih aparata, nego je i održavao druge važne komponente opreme, poput kamera i kuhala, što mu je donijelo poštovanje među starijim članovima ekspedicije.
Mallory i Irvine započeli su svoj uspon prema vrhu 6. lipnja 1924. godine. Postavili su posljednji logor na 8.168 metara nadmorske visine, odakle su planirali konačni uspon na vrh. Posljednji put viđeni su 8. lipnja, kako se penju prema vrhu, a njihov je napredak promatrao član ekspedicije Noel Odell. Međutim, nakon tog trenutka, Mallory i Irvine nestali su bez traga.
Tijelo Georgea Malloryja, Irvineovog penjačkog partnera, pronađeno je još 1999. godine na 8.155 metara visine, na sjevernoj strani Everesta. Pronađen je s ozljedama koje ukazuju na pad, a oko njegova struka još je bila omotana konopac, sugerirajući da je možda bio povezan s Irvineom u trenutku nesreće.

Ostatke Sandyja Irvinea alpinistički timovi tražili su desetljećima, s velikom nadom da bi uz tijelo mogla biti i kamera koju je Irvine nosio sa sobom. Ako bi ta kamera bila pronađena i film uspješno razvijen, mogla bi pružiti konačne dokaze o tome jesu li Irvine i Mallory dosegli vrh Mount Everesta prije svoje smrti.
Ekspedicije su do sada pretraživale sjevernu stranu planine, posebno oko mjesta gdje su pronađeni Malloryjevi ostaci i drugi tragovi poput sjekire i kisikovih boca koje su pripadale njima dvojici. Potraga je bila otežana ekstremnim uvjetima i promjenama terena, ali ovo najnovije otkriće daje novu nadu u rješavanje misterija.
Zašto je ovo važan trenutak za povijest alpinizma?
Stoga ne iznenađuje što je ovaj pronalazak toliko odjeknuo u javnosti i ponovno otvorio zaboravljena pitanja o usponu na Mount Everest. Pronađeni su čizma, stopalo i čarapa s ispisanim imenom “A. C. Irvine”, što sugerira da pripadaju Sandyju Irvineu, iako će biti potrebna dodatna analiza kako bi se s potpunom sigurnošću potvrdilo njegovo otkriće. Pretpostavlja se da su ostaci izronili iz otapajućeg ledenjaka, kako globalno zagrijavanje utječe na zaleđene dijelove Everesta.
Iako su ovi ostaci značajan pronalazak, ključni dio – kamera koju su nosili Mallory i Irvine, još uvijek nije pronađena. Ako bi ikad bila otkrivena, mogla bi sadržavati dokaze o tome jesu li Irvine i Mallory uspjeli dosegnuti vrh Everesta prije nego što su poginuli.
Povijesno gledano, prvi službeni uspon na Mount Everest pripisuje se Sir Edmundu Hillaryju i Tenzingu Norgayu, koji su 29. svibnja 1953. godine postali prvi ljudi koji su službeno dosegli vrh. Njihov podvig obilježio je novo poglavlje u povijesti alpinizma.

Međutim, misterij oko Malloryja i Irvinea i dalje fascinira svijet. Ako su oni doista uspjeli doći do vrha 1924. godine, 29 godina prije Hillaryja i Norgaya, to bi značilo da bi povijesni narativ o prvim ljudima koji su osvojili Everest trebao biti revidiran.
Sandy Irvine i George Mallory postali su legendarne figure alpinizma, simboli hrabrosti i ljudske težnje za istraživanjem krajnjih granica svijeta. Njihova nepoznata sudbina, misterij oko toga jesu li dosegli vrh Everesta, i njihov tragičan kraj inspirirali su brojne generacije penjača.
Otkriće djelomičnih ostataka, iako još nije sto posto potvrđeno, donosi novu nadu u rješavanje pitanja jesu li Mallory i Irvine bili prvi na vrhu, te nas podsjeća na izdržljivost, inovativnost i hrabrost ovih pionira alpinizma.
Naslovna fotka: Unsplash