Posjetiti Kranjsku Goru, a pri tome ne vidjeti uživo najveću prirodnu skakaonicu za skijaške skokove te ne popiti hladno pivo i isprobati nešto s planinskog jelovnika u planinarskom domu Tamar, je definitivno propust. Kranjska Gora je oaza za ljubitelje outdoora, a tijekom ljetne sezone planinarenje, penjanje i bicikliranje su glavne aktivnosti. Ako si u potrazi za jednom lijepom, ugodnom i kilometarski nešto dužom planinarskom stazom, uputi se našim stopama na stazu Zelenci-Planica-Tamar. 

Planica je dolina koja se često smatra kolijevkom skijaških skokova. Upravo tu je 1936. godine Austrijanac Josef Brandl prvi put preskočio udaljenost od 100 metara. Od tada, Planica je redovit domaćin završnice Svjetskog kupa u skijaškim skokovima. Bio je potreban dugi niz godina da jedan skakač postigne novi nevjerojatni rekord. Finski skakač Toni Nieminen je 1994. godine postavio novi svjetski rekord skočivši 203 metra te je ušao u povijest kao prvi skakač koji je skočio iznad 200 metara. Kako su godine išle, na skakaonici u Planici postignuti su novi rekordi, no Josefov i Tonijev rekord i dalje ostaju važni trenuci u povijesti skijaških skokova.

tamar-planica-kranjska-gora-slovenija

Planica – ponos i dika Slovenije

Zbog svega toga su skakaonice u Planici jedan od nacionalnih simbola Slovenije. U prvom planu u sportskom centru Planica su, naravno, skakaonice, od kojih su neke među najpoznatijim i najimpresivnijim u svijetu skijaških skokova. Najpoznatija je Letalnica bratov Gorišek. To je najveća skakaonica u Planici i jedna od najvećih skakaonica na svijetu. S visinom tornja od 30 metara i kritičnom točkom (K-točka) na 200 metara, Letalnica bratov Gorišek omogućava skakačima da postižu nevjerojatne udaljenosti, često prelazeći 240 metara. Ova skakaonica se često smatra najvećom prirodnom skakaonicom na svijetu jer je njezin profil u velikoj mjeri ukomponiran u prirodni teren.

tamar-planica-kranjska-gora-slovenija

Planica ima i manje skakaonice, od kojih se dio njih koristi za treninge i natjecanje mlađih kategorija. Prekoputa skakaonica nalazi se Planica Nordic Center u kojem se nalazi suvenirnica, ugostiteljski objekt, ali i Muzej Planica koji je posvećen skijaškim skokovima. Muzej Planica nudi interaktivne izložbe i multimedijske prezentacije, što ga čini atraktivnim za sve uzraste. Posjetitelji mogu vidjeti autentičnu opremu skakača, modele skakaonica, kao i razne video zapise najvažnijih trenutaka iz povijesti skijaških skokova.

Opis staze Zelenci-Planica-Tamar

Planica i Tamar se ubrajaju u popularna izletišta. Do same Planice moguće je doći osobnim automobilom (parking se plaća 3,80 eura za cijeli dan) ili javnim prijevozom Kranjska Gora shuttle bus koji od srpnja do kraja kolovoza povezuje glavne točke. Od Planice do planinske koče v Tamarju vodi ugodna šumska staza duljine od četiri kilometra, a kako postoje dvije paralelne staze, moguć je kružni izlet. 

tamar-planica-kranjska-gora-slovenija

Mi smo htjeli dodati još pokoji kilometar ovom izletu te smo svoj automobil ostavili na parkingu pored prirodnog rezervata Zelenci koje onda u sklopu ovog izleta možeš i posjetiti. Također, ako želiš dodati još koji kilometar, stazi se možeš priključiti iz same Kranjske Gore. U pitanju je uređena šetnica i biciklistička staza koja ide paralelno uz glavnu cestu te ćeš s njom doći do križanja prema prirodnom rezervatu. 

Kod parkinga je potrebno uputiti se do službenog ulaza u prirodni rezervat Zelenci te na prvom križanju pratiti oznaku na kojoj piše “Kranjska Gora”. Uskoro izbijamo na gore navedenu cestu iz same Kranjske Gore te svoj put nastavljamo desno. Kako bi izbjegli gužvu od biciklista, mi uskoro s dotične ceste prije mosta preko Belog potoka skrećemo lijevo na stazu koja prati dotični potok. 

Iz šume izbijamo na livade te uskoro dolazimo sa stražnje strane Olimpijskog sportskog centra Dom Planica. Asfaltiranom cestom stižemo do gore opisanih skakaonica i Planica Nordic Centra. Pratimo dotičnu cestu, ostavljamo sa svoje desne strane skakaonice iza sebe te dolazimo do velike ploče koja označava ulazak u Nacionalni park Triglav. 

tamar-kranjska-gora-slovenija1

Moj savjet je da do planinske kuće Tamar odabereš lijevu stazu, a za povratak desnu. Naime, lijeva staza nudi predivne poglede na planine, dok je desna više u šumi. Desni krak je uređena poučna staza Pot po dolini na kojoj ćeš na brojnim poučnim pločama doznati puno toga o ovom kraju Slovenije. 

tamar-planica-kranjska-gora-slovenija

Do planinske kuće se stiže za oko 45 minuta laganog hoda. Dom v Tamarju nalazi se na predivnoj lokaciji – smješten je u zelenoj dolini, okružen visokim planinama, a ispred njega se nalazi kapelica. S tvoje desne strane ako se dobro zagledaš ugledat ćeš Izvir Nadiže, slap do kojeg vodi kratka, ali pred sami kraj strma staza potpomognuta sajlama. Kako smo bili sa psom, nismo se uputili na stazu te smo Nadiže promatrali samo iz doline. 

Gdje izvire rijeka Sava?

Inače, slap Nadiže se smatra jednim od izvora Save Doline, što ujedno znači i rijeke Save. Vodi se rasprava oko toga gdje službeno Sava izvire i počinje. Rijeka Sava nastaje spajanjem dviju manjih rijeka Save Dolinke i Save Bohinjke. 

Sava Dolinka izvire iz Zelenci, malog jezera i močvare u blizini naselja Rateče, na nadmorskoj visini od oko 842 metra. Ovo jezero je specifično po tome što iz njega voda izvire kao potok iz podzemnih izvora, a zatim teče prema jugoistoku kao Sava Dolinka. Upravo slap Nadiže se ulijeva u Zelenci.

slap-nadiza-kranjska-gora-slovenija

Sava Bohinjka izvire iz Bohinjskog jezera, koje je najveće prirodno jezero u Sloveniji, smješteno u dolini između planina. Rijeka nastaje iz vode koja dolazi iz jezera te teče prema istoku, sve do spajanja sa Savom Dolinkom kod naselja Radovljica.

Nakon spajanja Save Dolinke i Save Bohinjke kod mjesta Lancovo blizu Radovljice, rijeka postaje Sava i nastavlja svoj tok prema jugoistoku, prolazeći kroz Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu te Srbiju, gdje se ulijeva u Dunav kod Beograda.

Dom v Tamarju je popularno izletište, stoga ćeš možda morati pričekati da se oslobodi stol. Imaju na umu da ovdje ne primaju kartice nego samo gotovinu. Mi smo se počastili s hladnim pivom te domaćim štruklama. Nakon odmora vratili smo se (sada nam s lijeve strane) do Planice drugom stazom. 

tamar-kranjska-gora-slovenija1

Kada smo stigli u popodnevnim terminima do Planice, pojedini skakači su imali treninge, te smo kratko sjeli i promatrali skokove. Nakon toga se istom stazom vraćamo do naše početne točke, parkinga Zelenci. Opisana staza je duga 13,5 kilometara, prolazi se 317 metara nadmorske, a nama je uz uračunate kratke pauze bilo potrebno tri i pol sata laganog hoda. 

Korisne informacije za stazu Zelenci-Planica-Tamar: 

  • Početak staze: prirodni rezervat Zelenci
  • Parking: uređeni parking Zelenci, besplatan
  • Naplaćuje li se ulaz?: Ne
  • Dužina i trajanje staze: Opisana staza je duga 13.5 km, prelazi se 317 metara nadmorske visine, a nama je bilo potrebno 3.30 h s uračunatim kraćim pauzama. Cijelu rutu možeš pogledati ovdje.
  • Za koga je prikladna staza: Staza je prikladna i za planinare početnike te za obiteljski izlet (pogotovo jer se može modulirati)
  • Postoji li mjesto za hranu i piće?: planinarski dom Tamar, Planica Nordic Center i ugostiteljski objekt uz prirodni rezervat Zelenci
Details
Planica Tamar
Collection
?
Export
More Details
kranjska-gora-srednji-vrh
kranjska-gora

Otkrij još staza u Kranjskoj Gori:

  1. kranjska-gora-gastro-preporuke
  2. kranjska_gora_krnica
  3. jezero-jasna-kranjska-gora-slovenija
  4. tromeja-pec-kranjska-gora-slovenija
  5. zelenci-kranjska-gora-slovenija
  6. slap-pericnik-kranjska-gora-slovenija
  7. slemenova-spica-kranjska-gora-slovenija