Nacionalni park Brijuni, poznat po svojoj nevjerojatnoj prirodnoj ljepoti i povijesnoj važnosti, ove godine nudi nešto novo – jednodnevni izlet “Walk and talk Mali Brijun”! Ovo malo, ali fascinantno otočje dugo je bilo zatvoreno za javnost, ali sada pruža priliku za istraživanje njegove netaknute prirode, bogate povijesti i skrivenih tajni. Posjetili smo Mali Brijun i otkrili sve što nudi – od očaravajućih staza, do povijesnih utvrda i spektakularnih pogleda na Jadran.

Mali Brijun je zbog strože mjere zaštite radi očuvanja prirodne i kulturne baštine, infrastrukturna ograničenja, ali i sigurnosnih razloga, bio daleko od očiju javnosti sve do kraja 2023. godine. No, tome je došao kraj. Prilika za upoznati se s drugim po veličini otokom brijunskog arhipelaga je sada moguća u sklopu “Walk and talk Mali Brijun” programa.

mali-brijun-izlet

Sve što trebaš znati prije nego posjetiš Mali Brijun

No, prije nego se uputimo u novu avanturu, krenimo redom s, naravno, korisnim informacijama…

Kako do Malog Brijuna?

Izlet na Mali Brijun organiziran je brodom iz Fažane s jednim voznim redom koji kreće u 9:30 h i vraća se u Fažanu u 14:15 h . Vožnja brodom traje otprilike 30 minuta, nakon čega će te dočekati vodič/ica i krenuti s upoznavanjem. Naša vodičica je bila Sanja, i već od početka i uvodne riječi smo znali da će ovo biti jedan jako zanimljiv izlet prepun zanimljivosti. 

mali-brijun-izlet

Za koga je prikladan izlet?

Izleti nisu primjereni za osobe koje slabije hodaju ili se teže kreću. Staza nije pogodna za vožnju dječjih i invalidskih kolica. Također, potrebna je obuća prikladna za hodanje/planinarenje po šumovitom i neravnom terenu – čvrsta i stabilna obuća te odjeća prilagođena boravku u prirodi i trenutnim vremenskim prilikama. Iako postoji kafić, preporučuje se ponjeti vodu sa sobom. Kućni ljubimci su dobrodošli (psi na uzicama), ali se ulaznica za njih naplaćuje. 

mali-brijun-izlet

Cijena ulaznica za Mali Brijun

Ulaznice su za djecu do 7 godina besplatne, dok za odrasle iznose 15 eura.

*Ulaznice s popustom za kategorije posjetitelja: studenti, seniori 65+, osobe s invaliditetom, hrvatski branitelji i e-dječja kartica ‘Mudrica’ kupuju se na blagajni NP Brijuni u Fažani, Brionska 10 (uz predočenje iskaznice i rezervaciju na e-mail adresu : izleti@np-brijuni.hr)

Kada posjetiti Mali Brijun?

Kako su u pitanju vođene ture, postoje točni datumi dnevnih izleta koje možeš detaljno provjeriti ovdje.

Što sve vidjeti na otoku Mali Brijun?

“Walk and Talk” novi je edukativni program za upoznavanje raznolikosti Malog Brijuna. Program obuhvaća obilazak Fort Minora, tvrđave koja se najviše ističe među brojnim sačuvanim austrougarskim objektima vojno-obrambenog sustava te poučnu stazu “Brijunske kamene priče” koja je nastala u sklopu projekta “Kamen-most”. Mi smo se ovom atraktivnom programu priključili jedne jesenske nedjelje i posve se zaljubile u ovaj otok…

mali-brijun-izlet

Fort Minor – istraži najveći austrougarski fortifikacijski sustav na Jadranu

U društvu pravih povijesnih entuzijasta, krenule smo prema prvoj postaji ovog izleta, tvrđavi Minor, najvećoj austrougarskoj fortifikaciji jadranske obale po kojoj je Mali Brijun poznat.  

Građena je od 1895. do 1900., a dio je drugoga obrambenog pojasa koji je okruživao Pulu. Zanimljivo je kako je ova impresivna fortifikacija izduženoga tlocrta ugrađena u izdubljenu stijenu, a glavna joj je zadaća bila kontrolirati sjeverni prilaz Puli kroz Fažanski kanal. Godine 1910. u blizini utvrde, na obali, sagrađena je torpedna baterija – stanica za lansiranje torpeda.

mali-brijun-izlet

Dimenzije utvrde iznosile su 175 x 90 m, a u njoj je boravila posada od 12 časnika i 530 vojnika. Utvrda se prostire na površini od 15.750 m2, a štitilo ju je 12 topova od kojih su četiri bila za blisku obranu, a osam dalekometnih..

Osim službenih informacija koje smo upijale kao spužve, Sanja nam je odgovarala na sva pitanja vezana uz ono o čemu se nije lako čitalo jer ne postoje službeni zapisi. Pa smo tako naučile da su imali svoje vlastito “centralno grijanje”, proizvodili su vlastitu električnu energiju uz pomoć parnog stroja i mogli su komotno preživjeti do tri mjeseca u slučaju napada, s obzirom na to da su imali tolike zalihe hrane i vode. Tome svjedoče dvije velike cisterne s 430 kubičnih metara zapremine vode. Ako nas pitaš, prilično napredno za to vrijeme, s obzirom na razinu samoodrživosti. 

Ako se nakratko vratimo u sadašnjost – utvrda je bila pod vojskom do 2001. godine, a od tada se u njoj ljeti održavanju predstave teatra Ulysses na kojoj se prikazuju predstave poput Kralja Leara, Medeje, Hamleta…

Nakon obilaska ove fascinantne tvrđave uslijedila je pauza od nekih 30-ak minuta.

mali-brijun-izlet

Pješačka edukacijska staza  “Brijunske kamene priče

Nakon što smo svi malo odmorili i popili kavicu u jedinom kafiću na otoku, krenuli smo putem edukacijske staze  ̋Brijunske kamene priče ̋. 

Staza je trasirana kroz do sad gotovo neprohodan dio otoka, duga oko 2.5 km te kreće od glavne luke u uvali sv. Mikule prema sjevernoj strani otoka rtu Glavina. Duž staze je postavljeno 15 edukativnih ploča kojima se posjetitelji mogu upoznati s različitim aspektima i značajkama kamena.

mali-brijun-izlet

Prolazili smo uz napuštene kamenolome, pa čak i pored tvornice Siemens. Priča kaže da su Austrijanci na otoku, usred ničega, podigli tvornicu Siemens 1886.godine kako bi pojednostavili proizvodnju sve opreme za utvrdu. Tu su proizvodili električne liftove, municiju i sve što je bilo potrebno.

Sve su fortifikacije i prateće građevine na otoku Mali Brijun međusobno povezane mrežom makadamskih putova i staza. Predivno je bilo hodati istima i uživati u ovom muzeju na otvorenom. 

Zeleni put nas je dalje vodio sve do kamenoloma na rtu Glavina i nedovršene austro-ugarske baterije Femina, s podzemnim prostorijama za prihvat i smještaj ljudstva i municije. Nažalost, u tunel nismo ulazili iako je uređen i siguran, ali obavezno uz nošenje kacige i čeone svjetiljke.

Uz to što se kamen na Brijunima upotrebljavao kao građevni materijal od prapovijesti pa sve do polovice 20.st, naša vodičica Sanja nas je upoznala i s vapnenicom koja je igrala važnu ulogu u proizvodnji vapna.

mali-brijun-izlet
mali-brijun-izlet

S tim informacijama u glavi, i slikama koje smo projicirali ne bismo li što bolje zamislili život tada, izlet smo lagano priveli kraju. Sanja nas je ostavila s preporukom najljepše plaže na Malom Brijunu, a mi smo ostali sa željom za povratkom.

*Sadržaj je nastao u suradnji s Nacionalnom parkom Brijuni

brijuni
nacionalni_park_brijuni

Otkrij još priča iz Nacionalnog parka Brijuni:

  1. brijuni_staza_vidikovaca
  2. brijuni_staza_zelenikovac