Ako si obožavatelj Harryja Pottera koji posjećuje Ujedinjeno Kraljevstvo, velike su šanse da želiš otići u obilazak studija Harryja Pottera u blizini Londona. Ovaj obilazak studija Warner Bros. u kojem je snimljena većina filmova je fascinantno iskustvo i vrijedi ga posjetiti čak i ako nisi obožavatelj malog čarobnjaka.

Početkom srednje škole sam kao poklon za Božić dobila knjigu o jednom dječaku koji živi dosta tužan život sve dok se jednog dana sve ne promijeni i on sazna da je zapravo – čarobnjak! Pustolovine Harryja Pottera osvojile su me u prvih sto stranica, a iščekivanja nastavaka knjige pretvorila su se u pravu agoniju. Naravno, knjige sam uvijek čitala negdje u božićno razdoblje tako da automatski povezujem miris kolača u zraku koje pripreme mama sa svim onim delicijama koje se opisuju u knjigama. Nedugo nakon što sam počela čitati knjige, u kina su krenule dolaziti ekranizacije i ja sam postala potpuni Potterhead.

Harry Potter serijal vraća se u knjižare

Tradicija Harryja u božićno vrijeme se nastavila i stoga, bez obzira prikazivali se na televiziji ili ne, moja bolja polovica i ja svake praznike vikendom obavezno gledamo filmove, izvikujemo spellove i vrtimo imaginarnim čarobnim štapićima po stanu. Tradicija se ne prekida ni kada su u pitanju čitanja knjiga te se uvijek vjerno vratim papiru bar svake dvije godine. Još uvijek kao malo blago čuvam sva izdanja, ali ‘Odaja tajni’ je davnih dana nekome posuđena i nikada mi se nije vratila. Što zapravo i nije tako loše jer se Harry nakon točno 25 godina vratio na velika vrata s novim izdanjima u sklopu Mozaik knjige i ne sumnjam da će uvući u svoj magičan svijet nove čarobnjake i male vještice, baš kao što je i mene.

A ja sam imala tu čast i privilegiju da osobno posjetim, ni više ni manje, nego Hogwarts! U pitanju je Universal Studios Harry Potter Experience, kompleks studija u kojima se nalaze originalni setovi korišteni u filmovima, ali i mnoštvo kostima, predmeta, kulisa i rekvizita koji su se koristili za snimanje serijala. Mjesto gdje je ekipa letjela, čarobirala, izvodila huncutarije i sve ostale divote!  U studiju možeš posjetiti mjesta kao što su Velika dvorana, željeznički kolodvor, razna mjesta snimanja iz Hogwartsa, Zabranjenu šumu, pa čak i Zakutnu Ulicu! Osim posjeta filmskim setovima, također ćeš saznati sve o tome kako su filmovi nastajali, vidjeti mnoge rekvizite iz filmova, sudjelovati u čaroliji zelenog ekrana, imati priliku probati Butterbeer i, naravno, kupiti sve Harry Potter suvenire koje možeš zamisliti! Ipak, savjetujem online kupovinu jer su cijene zaista paprene.

Planiraš posjet? Evo što trebaš znati o Harry Potter Studios u Londonu

Stoga ti donosim mali vodič uz koji ću proći kroz sve što trebaš znati da biste posjetio Harry Potter Studios, uključujući kako doći tamo, kako doći do ulaznica, informacije kako najbolje iskoristiti svoj dan i još mnogo toga!

Budući da su prijave za obilazak studija Harryja Pottera vremenski ograničene, mora se čekati u redu jer puštaju svaku grupu zajedno. Ipak, čekanje u redu je zabavno jer red ima ormarić ispod stepenica postavljen tik uz njega, poznat i kao Harryjeva soba. Također, u prostoru su izvješeni svi plakati iz filmova i zanimljive anegdote i natpisi po zidovima. U trenutku našeg ulaska, svi smo uvedeni u kino dvoranu gdje smo imali prilike pogledati ekskluzivan kratki dokumentarac o samom nastanku Harryja kroz riječi JK Rowling, izjave glumaca, izdavača i agenata. A zatim se platno podignulo i ispred nas su se stvorila masivna drvena vrata, otvorila se i ukazala se Velika dvorana.

Moram reći da je ovo bilo prilično nevjerojatno, moći zakoračiti u svijet Harryja Pottera, naravno pala je i suza radosnica jer JA SAM U HOGWARTSU! Set Velike dvorane korišten je za šest filmova. Dvorana je najcjelovitiji od svih setova koje smo posjetili, a s obzirom na to da smo u posjetu bili za vrijeme adventa, sve je bilo uređeno u božićnom štihu i u skladu s Božićnim balom. Iz Velike dvorane se zatim ulazi u ostatak hala podijeljenih tematski.

Uz brojne kostime i rekvizite, kod prvog odjeljka se nalazi Zabranjena šuma i izložba na peronu 9 3/4, uključujući Hogwarts Express. Naravno, tamo te čeka pravi vlak koji kreće za Hogwarts i rekonstruiran set u unutrašnjosti vlaka koji te vodi na prvo putovanje do kraja serije. Iskreno, red je ogroman, ali nema toliko toga za vidjeti u ovoj sobi, ali glavni je fokus ionako na vlaku, tako da dobro obavlja svoj posao. Nakon vlaka se izlazi na vanjske setove pa ako ideš u hladnije doba godine, nemoj ostavljati jaknu u garderobi! Ovdje se nalazi i kafić gdje možeš nešto prigristi i isprobati Butter Beer ili Butter Beer sladoled.

Vanjski setovi prikazuju Knight Bus, leteći automobil i Dursleyevu kuću kroz koju možete proći i doživjeti lebdeće pozivnice koje su dolazile Harryju, ali i napuhanu Marjorie Dursley koja samo što ne eksplodira. Posjetili smo i staklenik u kojem se uzgajaju Mandrake i uživali u izvlačenju sadnica koje vrište. Luna Lovegood u meni se preglasno smijala na tom djelu, priznajem skrušeno.

Zatim se ulazi u drugi zatvoreni dio studija gdje se nalazi odjeljak “Stvorenja”, koji je manja prostorija, ali je vjerojatno najbolja soba za razumijevanje tehničkih načina na koje su ekipe oživjele svijet magije. Nakon što vidiš Baby Voldemorta (dijametralno suprotno slatkoći Baby Yode), vrijeme je za Diagon Alley, koji je jedan od najzanimljivijih dijelova obilaska i govori sam za sebe. Trgovine sa štapićima, dućan sa slatkišima braće Weasley, shop sa sovama, sve je tu! Obrišeš još jednu suzicu radosnicu i dolaziš u odjeljak s nacrtima gdje možeš vidjeti arhitektonske crteže za mnoge glavne strukture, kao i konceptualnu umjetnost koja im je pomogla da dobiju ispravan ton i dojam filmova.

I točno kada misliš da je to kraj obilaska, dolazi grand finale! Nailaziš na ogroman model dvorca dok u pozadini svira tiha glazba, a svjetla su prigušena. Ovo je model koji su koristili kroz svaki film kako bi pomogli u snimanju vanjskih snimaka dvorca, i to je doista dokaz koliko je detalja, preciznosti i pažnje uloženo u stvaranje filmova. Trnci koji prolaze tijelom kada to ugledaš, još u kombinaciji s glazbom stvarno ostavljaju nevjerojatan dojam na svu posvećenost detaljima i ljubavi koja je uložena u čitavu priču.

A šećer na kraju je Harry Potter gift shop. Suvenirnica ima dosta paprene cijene, ali može se pronaći zaista svašta. Od čarobnih štapića svih likova, preko čokoladnih žaba i bombona, plakata, nakita, igračaka. Mi smo se vratili doma s 3D tjeralicom Bellatrix Lestrange i ogrlicom za zlatnom zvečkom kao uspomenom na ovo nevjerojatno iskustvo.

U samom obilasku, postoji i mogućnost fotkanja na green screenu koje vam „omogućava“ da letite na Nimbusu i rekreaciju još nekih scena, ali uzmi u obzir da se to dodatno plaća. Ako želiš, možeš uzeti i audio vodič uz koji te po studiju vodi Tom Felton (Draco Malfoy). 

Posjet studiju Harry Potter meni je bio pravo ostvarenje dječjeg sna. Svaki kutak i svaki korak odišu nevjerojatnom energijom i zaista je u doslovnom smislu riječi – čarobno. I baš kao što kaže citat JK Rowling na posljednjem zidu dok izlazite, “Priče koje najviše volimo žive u nama zauvijek, pa bilo da se vraćate preko stranica knjige ili uz veliki ekran, Hogwarts će uvijek biti tu da vas dočeka kući.

Korisne informacije o Harry Potter Studios:

Gdje je sniman Harry Potter?

Harry Potter je sniman diljem Ujedinjenog Kraljevstva, na stvarnim lokacijama kao što su Glenfinnan Viaduct, Alnwick Castle, Glencoe u Škotskoj i Leadenhall Market u Londonu. Unutrašnji setovi i većina ostalih filmova snimljeni su u studiju Warner Bros. u Leavesdenu, nedaleko Londona koji sam posjetila.

Gdje se nalazi obilazak studija Harryja Pottera?

Obilazak studija Harry Potter održava se u studiju Warner Bros. koji se nalazi u Leavesdenu u Engleskoj. Studio Warner Bros. potpuno je funkcionalan filmski studio, jedan je od najvećih u Ujedinjenom Kraljevstvu, a ovdje su snimljeni mnogi filmovi, uključujući cijelu franšizu o Harryju Potteru, kao i neki od filmova Ratovi zvijezda, Batman i Nemoguća misija. Studio je otvoren tijekom cijele godine od 8.30 do 22 sata.

Koliko košta obilazak studija Harryja Pottera?

  • Odrasli: £49.95
  • Dijete od 5 do 15 godina: £39.95
  • Dijete do 4 godine: besplatno
  • Obitelj: £159
  • Njegovatelj: besplatno
  • Za obitelj to mogu biti 2 odrasle osobe i 2 djece ili 1 odrasla osoba i 3 djece.

Možeš kupiti i skuplje aranžmane, ali ovo su osnovne cijene. Imaj na umu da su ovo samo ulazne cijene i ne uključuju prijevoz. Što se tiče samog studija, veći dio je ravan i pristupačan za korisnike invalidskih kolica. Postoje neke iznimke, kao što su Hogwarts Bridge i Knights Bus. Diagon Alley također uključuje blagu padinu i kamene ulice.

Kako doći do studija Harryja Pottera? 

Postoje dvije glavne mogućnosti da dođeš do studija Harryja Pottera – možeš krenuti u obilazak koji uključuje vlastiti prijevoz ili se možeš uputiti javnim prijevozom. Iz središta Londona prilično je lako javnim prijevozom doći do Harry Potter studija. Ide se podzemnom od postaje Euston do Watford Junctiona. Zatim moraš uzeti službeni autobus kojim upravlja Studio Tour koji kreće odmah ispred Watford Junction Station (dobro je označen), koji te vodi izravno do studija. Ovaj shuttle bus je uključen u cijenu ulaznice, a za ulazak u autobus morat ćeš imati valjanu unaprijed kupljenu kartu za Harry Potter Studios ili dokaz o potvrdi rezervacije karte (isprintan ili na mobitelu). Autobus vozi okvirno svakih 30 minuta.

Gdje kupiti ulaznice za obilazak studija Harryja Pottera?

Karta se mora kupiti unaprijed na službenoj web stranici jer nije moguće doći bez ulaznice s obzirom na to da se ne prodaju na licu mjesta. Ulaznice su u prodaji puno unaprijed, ali unatoč tome što lokacija ima kapacitet za do 6,000 ljudi dnevno, obično se rasprodaju jako brzo, tako da je potrebno planirati što je moguće unaprijed. Na samoj web stranici se pojavi kalendar sa slobodnim danima i terminima ulaska pa si tako možeš olakšati planiranje. Okvirna preporuka je kupiti karte čak i više od mjesec dana unaprijed.

Ulaznice su za vremenski ograničeni ulaz, što studijima pomaže u upravljanju brojem posjetitelja tijekom dana. Iako ne postoji ograničenje koliko dugo možeš ostati nakon ulaska, moraš ući u atrakciju u vrijeme kada je rezervirano. Postoji malo fleksibilnosti u tome, primjerice, mi smo došli čak sat vremena ranije, ali bez problema su nas pustili.

Koliko dugo traje obilazak studija Harryja Pottera?

Sama redovita tura je samovođena, osim uvoda na početku, tako da možeš lutati studijima koliko god želiš. Prosječna duljina posjeta je oko tri i pol sata, a toliko je i nama i trebalo. Svakako uzmi u obzir to da sam ja stajala i predugo ispred nekih izložaka, tako da i najsporiji imaju dovoljno vremena!

A dok nestrpljivo iščekuješ svoj obilazak, zaroni u magični svijet Harryja Pottera. Novo izdanje prvog nastavka hit serijala “Harry Potter i kamen mudraca” dolazi u tvrdom uvezu, a svoj primjerak možeš nabaviti ovdje.

*Sadržaj nastao u suradnji s izdavačkom kućom Mozaik knjiga

london_sto_vidjeti

A kada si u Londonu, otkrij još zanimljivih priča:

  1. putovanje london
  2. putovanje london (1)
  3. što i gdje jesti u londonu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *