Klimatske promjene utječu na sve sfere života na Zemlji. Svake godine iznova smo svjedoci sve većih promjena koje se odražavaju na biljni, životinjski i ljudski život. Novo istraživanje pokazuje kako globalno zagrijavanje tjera planinske koze na noćni način života koji bi se mogao negativno odraziti na njihovu vrstu. Naime, stručnjaci smatraju da su tako izložene većem broju grabežljivaca, što bi moglo voditi ka smanjenju vrste.
Znanstvenici sa Sveučilišta Sassari na Sardiniji koristili su GPS ogrlice opremljene senzorima kretanja kako bi pratili aktivnosti alpskog kozoroga u periodu od listopada 2006. do 2019. godine.
Kao što samo ime govori, ova vrsta kozoroga živi na Alpama, točnije u Švicarskoj, Francuskoj, Austriji, Njemačkoj, Italiji i Sloveniji. Ova vrsta je navikla na teške uvjete života u planinskom području, a često je možemo vidjeti na strmim liticama i visokim vrhovima. Imaju krupno tijelo s mišićavim nogama i snažnim kopitima koja im pomažu u penjanju po stijenama. Mužjaci imaju impresivne zakrivljene rogove, dok ženke imaju manje. Većinom žive iznad 2.000 metara nadmorske visine.

Njihovo dugogodišnje praćenje otkrilo je da je za vrijeme toplijih dana veća vjerojatnost da će alpski kozorog, koji inače živi tijekom dana, biti aktivniji tijekom noći.
Istraživanje je uspoređivalo noćnu aktivnost kozoroga u dva europska nacionalna parka. Doznali su da je noćna aktivnost ove životinje bila veća u područjima s više noćnih grabežljivaca, što ukazuje da je potreba kozoroga da pobjegne od visokih temperatura veća od njegove želje, odnosno nagona, da izbjegne neprijatelja.
“Očekivali smo veće razine noćnih aktivnosti u Švicarskoj gdje vukovi, jedan od glavnih grabežljivaca ove životinje, nisu bili prisutni, ali otkrili smo suprotno. Otkrili smo da je aktivnost veća u područjima s vukovima”, rekla je dr. Francesca Brivio, koautorica dotične studije.
Znanstvenici su usporedili rezultate sličnih studija i tako potvrdili hipotezu da povećanje noćnih aktivnosti može biti uobičajena strategija za sisavce kako bi se bolje nosili s toplinskim stresom uzorkovanim globalnim zagrijavanjem.

Dr. Brivio je istaknula da tako možemo očekivati da će životinje svoje dnevne aktivnosti sve više prebacivati na noć. Naime, ako je tijekom dana prevruće za potragu za hranom i druge aktivnosti, životinje će te radnje obavljati noću. Veća noćna aktivnost alpskog kozoroga mogla bi se negativno odraziti na populaciju ove vrste.
Naime, kako stručnjaci ističu, alpski kozorog je prilagođen dnevnim aktivnostima. Kretanje po strmim padinama i stijenama noću je znatno teže, a to bi mogli utjecati na učinkovitost traženja hrane. Smanjen unos hrane negativno utječe na fizičko stanje životinje. Uz to sve veća noćna aktivnost ima posljedicu veće interakcije s predatorima, a to se opet negativno odražava na populaciju.
FOTO: Unsplash
Izvor: The Guardian