Ako planiraš putovati u Schengen zonu iz Bosne i Hercegovine, Srbije, ili neke druge balkanske zemlje koja nije članica EU, evo što bi trebao znati o novim pravilima koja dolaze u svibnju 2025. godine. Naime, Europska Unija uvodi sustav ETIAS (European Travel Information and Authorisation System), koji će zahtijevati da prije putovanja podneseš zahtjev za odobrenje i platiš naknadu od 7 eura.
Iako ovo na prvi pogled možda zvuči kao dodatna komplikacija, proces bi trebao biti jednostavan i brz. Bit će dovoljno prijaviti se putem internetske stranice ili aplikacije, unijeti potrebne podatke i nakon nekoliko minuta dobiti odobrenje za putovanje.
ETIAS je elektronska autorizacija putovanja koja nije isto što i viza, ali će biti obavezna za sve putnike iz zemalja kojima trenutno nije potrebna viza za ulazak u Schengen zonu. To znači da će građani Bosne i Hercegovine, Srbije i drugih zemalja koje uživaju bezvizni režim s EU, morati unaprijed podnijeti zahtjev za ETIAS prije putovanja.
No, nisu pogođene samo balkanske zemlje, ova odluka se odnosi na države koje nisu članice Europske Unije. Tako će ovaj zahtjev bit obavezan i za državljane zemalja poput Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Kanade. Svi ovi putnici, koji trenutno uživaju bezvizni režim s EU, morat će prije putovanja platiti naknadu od 7 eura i osigurati autorizaciju putem ETIAS sustava kako bi mogli putovati u Schengen zonu.
Što se sve zna o ETIAS sustavu?
Zahtjev za ETIAS moći će se podnijeti putem internetske stranice ili mobilne aplikacije, a cijeli proces prijave trebao bi trajati oko 10 minuta. Putnici će morati unijeti osnovne podatke, kao što su osobni podaci i podaci o putovnici, te izvršiti plaćanje naknade od 7 eura. Autorizacija će obično biti izdana automatski u roku od nekoliko minuta i vrijedit će tri godine ili do isteka putovnice, ovisno što nastupi prije.
ETIAS zahtjev vrijedi tri godine od trenutka izdavanja ili do isteka putovnice, ovisno što nastupi prije. To znači da, ako tvoja putovnica istječe unutar tri godine, morat ćeš ponovno podnijeti zahtjev za ETIAS nakon što dobiješ novu putovnicu. Tijekom tog razdoblja od tri godine, možeš slobodno putovati u Schengen zonu, ali samo do 90 dana unutar bilo kojeg 180-dnevnog razdoblja u svrhu turizma, posla, tranzita ili liječenja. Međutim, ETIAS neće omogućavati rad u zemljama EU, za što će i dalje biti potrebna radna dozvola ili viza.
Razlozi za uvođenje ETIAS-a
Europska unija uvodi ETIAS kao dio šire strategije za poboljšanje sigurnosti i kontrole granica unutar Schengenskog prostora. Ovaj sustav, sličan američkom ESTA sustavu, omogućit će detaljniju provjeru putnika prije njihovog dolaska, čime se smanjuje rizik od terorizma, ilegalnih migracija i drugih sigurnosnih prijetnji.
Kada ETIAS stupa na snagu?
ETIAS je planiran da postane operativan u svibnju 2025. godine. Ovaj rok je potvrđen nakon nekoliko odgoda, a sustav će početi funkcionirati šest mjeseci nakon uvođenja novog sustava za ulazak i izlazak (EES) koji će se implementirati 10. studenog 2024. godine. EES će zahtijevati od putnika pružanje biometrijskih podataka, poput otisaka prstiju i skeniranja lica, prilikom ulaska u Schengen zonu.
Ove promjene utjecat će na sve putnike iz trećih zemalja koji će od tada morati planirati svoje putovanje u EU uz dodatne korake i troškove.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotka: Unsplash