Kanarski otok Lanzarote poznat je po svojim vulkanima i svom vinu. Jedno je posve nemoguće zamisliti bez drugog. Naime, upravo je vulkansko tlo zaslužno za specifičan i toliko prepoznatljiv okus vina otoka Lanzarote. La Geria je poznata vinska regija ovog otoka i tu se nalazi veliki broj vinograda koji su poznati po svom jedinstvenim načinu održavanja. No, prije nego posjetiš jednu od mnogobrojnih vinarija i uživaš u sorti “malvazija vulcanica”, uputi se na stazu oko i na vrh vulkana Montana Tinasoria. 

Ovu stazu ćeš rijetko naći na top listama najpopularnijih i “must do” staza na otoku Lanzarote. Osobno sam na nju naletjela posve slučajno, u potrazi za rutom koja bi pružala i (možda) prolazila kroz vinograde. Iskreno, ova staza je raznolika (koliko je to moguće na vulkanskom otoku), pruža nezaboravno iskustvo, a pogledi se ne protežu samo na vinsku regiju nego na cijeli otok – obalu, vulkane i Nacionalni park Timanfaya. Na jednom hiking blogu sam pronašla upravo rutu Montana Tinasoria, a autor je napisao da je to jedna od ljepših staza – i moram priznati da je. Posve je drugačija od “klasičnih” dionica na ovom otoku koje pretežito prolaze kroz polje lava i na i oko vulkana. 

lanzarote_montana_tinasoria

Zašto su vinogradi na otoku Lanzarote toliko posebni?

Prije nego se otisnemo u novu planinarsku avanturu, važno je znati i razumjeti što nas to putem čeka. Na otoku Lanzarote postoji preko 300 manjih i većih vulkana koji su pretežito nastali za vrijeme najveće vulkanske aktivnosti u periodu od 1730. do 1736. godine. Punih šest godina erupcije su devastirale otok, uništile naselja i poljoprivredne površine što je rezultiralo valom preseljenja i iseljenja. 

anzarote_montana_tinasoria

Epicentar ove najveće vulkanske aktivnosti na Kanarskim otocima danas možeš posjetiti – nalazi se u Nacionalnom parku Timanfaya. Tamo ćeš biti svjedok razornoj moći vulkana koji iza sebe ostavljaju samo pustoš. Ja bih dodala predivnu pustoš jer je vulkanski krajolik uistinu jedinstven i poseban.

Kada su se aktivnosti smirile, počeo se polagano vraćati i život. Stanovnici su shvatili da se moraju prilagoditi novom stanju i tada su otkrili kako razorne vulkanske aktivnosti nisu donijele samo pustoš – vulkansko tlo je izuzetno plodno i upravo ono je tajni sastojak svjetski poznatih vina otoka Lanzarote

lanzarote_montana_tinasoria

Od tada se vinogradi uređuju i održavaju na posve jedinstven način – u rupama! Naime, plodna zemlja se nalazi ispod same površine, stoga je prvo potrebno iskopati rupu u koju se stavlja loza. Oko loze se nasipava crno/sivo sitno vulkansko kamenje koje ima izuzetno važnu ulogu. Kako je ono rupičasto, tijekom noći skuplja vlagu te tako hidrira lozu. Također sakuplja i čuva kišu – što je od krucijalne važnosti jer su padaline izuzetno rijetke.

Oko rupa se grade mali suhozidi koji, za razliku od naših, imaju više rupa. Ovi zidovi imaju dvije važne uloge – štite lozu od jakog vjetra po kojem je otok poznat (dobrano nas je propuhalo). Namjerne rupice u zidovima s druge strane pak omogućuju cirkulaciju zraka kako se na lozi ne bi uhvatio plijesan. 

anzarote_montana_tinasoria

No, to nije sve. Jaki vjetar bez obzira na konstrukciju vinograda, nanosi štete, stoga vinogradari redovito moraju provjeravati suhozide i nasipavati vulkansko kamenje. 

Postoji i drugi način uzgoja vinove loze, ali i drugih biljaka, poput primjerice smokvi. Prilikom erupcije, lava se slijeva niz vulkan i u dolinu, stvarajući famozna polja lave. Pri tome se stvaraju vulkanski tuneli i rupe koje su kasnije poljoprivrednici iskoristili u svoje svrhe. Ova prirodna zaštita od jakog vjetra ne traži gradnju suhozida nego samo pristup “rupi”. Tako danas u dotičnim rupama u sklopu vinarija možeš vidjeti najstarije primjerke vinove loze.

lanzarote_montana_tinasoria

Pojedine sorte imaju svoje specifične lokacije gdje se uzgajaju. I dok jedne najbolje uspijevaju izravno na padinama vulkana, druge preferiraju unutrašnjost kratera ili ravnu površinu kroz koju je prošla lava. 

Ono po čemu su ova kanarska vina također posebna je činjenica da se dan danas koristi izvorna vinovo loza. Naime, iz određenog razloga peronospora, bolest vinove loze koju uzrokuju gljivice ne uspijeva na Kanarima. Inače, peronospora je prenesena iz Sjeverne Amerike krajem 19. stoljeća i to u podlogama koje su se koriste za razmnožavanje europske vrste loze – posljedice su bile katastrofalne. 

Opis staze Montana Tinasoria

Staza Montana Tinasoria je duga 10.35 kilometara i na njoj se prođe nešto malo više od 500 metara nadmorske visine. Nama je uz puno fotografiranja i uživanja u prizorima trebalo tri sata. 

Postoji više različitih početnih točaka za uspon na vulkan Montana Tinasoria, a mi smo odabrali onu kod Lanzarote Safari parka gdje je veliki šljunčani parking. Staza počinje odmah uz rub parkinga, prati utabani put koji će te blagim usponom dovesti podno vulkana Montana Tinasoria. Ova ruta je posebna jer sa strane Puerto de Carmen otkuda krećemo ne postoje vinogradi te u početku upijaš samo ljepotu vulkanskog krajolika. I onda se odjednom otvara pogled na vinsku regiju La Geria i polje vinograda. 

Skrećemo desno te ulazimo u vinograd. U ovom dijelu je snalaženje malo teže jer se od vinograda i vulkanskog kamenja ne vidi odmah put. Računaj da staza ide iznad puta koji vodi (pretpostavljam) do vinarije. Popni se koju vinovu lozu gore te ćeš uočiti put. 

Uskoro se priključujemo stazi koja vodi sa suprotne strane. U pitanju je makadamski put Cam. de la Caldereta I. Ovaj put vodi kroz vinograde. Na ovoj dionici ćeš imati priliku izbliza doživjeti ljepotu i posebnost ovog načina uzgoja vinove loze i na koncu proizvodnje vina. Krater Montana Tinasorije se danas koristi upravo za vinograde. 

S naše lijeve strane proteže se Montana Guardilama čija staza do vrha je nešto zahtjevnija. Mi smo skrenuli desno te prolazimo pored napuštenog objekta gdje je danas lokacija za paraglajding. Tu se ujedno pruža fantastičan pogled na obalu i morsku pučinu. I tu ujedno najviše puše 😀

Slijedi strm, no ugodan uspon do samog vrha ovog vulkana otkuda se pruža nezaboravan 360 stupnjeva pogled na cijeli otok. Mi smo, doslovno, stajali na vrhu i komentirali koliko je otok poseban. Ovo je ujedno bila naša prva aktivnosti na otoku Lanzarote te nam je pružila fantastičan uvid što nas sve čeka narednih tjedan dana.

lanzarote_montana_tinasoria

Nakon uživanja u pogledu, slijedi spuštanje s pogledom na vinsku regiju. Ovdje se ujedno odlično vidi i krater ovog vulkana u kojem se danas nalaze vinogradi. Mi smo bili te sreće te smo vidjeli lokalce kako obrađuju svoje posjede. Poseban je doživljaj spuštati se niz sitno vulkansko kamenje. Uskoro stižemo do gore spomenutog makadamskog puta te se vraćamo do početne točke istim putem. 

Nas je ova staza oduševila i to ne samo zbog nezaboravnih pogleda i prolaska kroz vinograde nego i zbog činjenica da smo na stazi doslovno sreli jedan stariji njemački par i jednog dečka u društvu svog psa. Bazno smo cijelim putem bili sami.

lanzarote_montana_tinasoria

Ova staza nije tehnički ni kondicijski zahtjevna, a zauzvrat pruža jedno nezaboravno iskustvo i potpuni mir. S jedne strane sam sretna što se ne nalazi na “must do” listama, s druge je posve šteta jer ćeš na njoj doživjeti sve strane kanarskog otoka Lanzarote.

Korisne informacije za stazu MontanaTinasoriaa: 

  • Početak staze: iza parkinga Lanzarote Safaris,Lz22 km 17, 35570 Uga
  • Parking: Lanzarote Safaris šljunčani parking
  • Naplaćuje li se ulaz?: Ne
  • Dužina i trajanje staze: Opisana staza je duga 10.35 km, prelazi se 560 metara nadmorske visine, a nama je bilo potrebno 3 h s uračunatim pauzama. Cijelu rutu možeš pogledati ovdje.
  • Za koga je prikladna staza: Kako nije tehnički ni kondicijski zahtjevna, staza je prikladna i za planinare s manje iskustva
  • Postoji li mjesto za hranu i piće?: Na stazi ne
lanzarote_caldera_blanca

Otkrij još priča s Kanarskih otoka:

  1. lanzarote_plaza_famara
  2. lanzarote_timanfaya
  3. lanzarote_Charco_Verde_