Otići u Grčku, a ne posjetiti Olimp za nas je bilo nezamislivo. Nije nam trebalo puno vremena za dogovor da prva „točka“ koju ćemo istražiti u ovoj državi bude upravo planina Olimp i uspon na njen najviši vrh Mitikas (2.918 metara nadmorske visine). Olimp se nalazi u Tesaliji, na deset kilometara od obale Egejskog mora, iznad šarmantnog i bajkovitog grada Litohoro. Litohoro je gradić kamenih ulica i prekrasne arhitekture koji jednostavno moraš posjetiti.
Nakon posjete Litohoru, naš put smo nastavili ka mjestu Prionia (1.050 mnv), jednoj od polaznih točaka ka vrhovima Olimp.
Dolazak na početnu točku – Prionia
U popodnevnim satima, nešto kasnije iza 16 h stigli smo u Prioniju, gdje smo na parkingu ostavili auto, na česmi se napili vode i pristupili označenom europskom pješačkom putu E4 koji vodi do planinarskog doma Refuge A (Spilios Agapitos, 2.100 mnv) i dalje na vrhove Olimpa. Oblaci iznad nas nisu bili obećavajući te smo brže bolje nabacili ruksake na leđa i uputili se na stazu.
Odmah na početku ću istaknuti da je staza fantastično markirana i vrlo posjećena. Zadnji put smo tako velik broj planinara sreli na Triglavu. Osjećaj je bio divan, sretati ljude s istim ili vrlo sličnim ciljem, „osvajače beskorisnog“, pozdraviti se i uputiti poneku riječ podrške ili jednostavno samo osmijeh, je nešto što nema cijenu.
Na samom početku, staza prolazi pored izvora Enipeas koga smo posjetili u povratku. Staza se blago uspinje serpentinama i prolazi kroz crnogoričnu šumu, što ovom području daje poseban šarm i predstavlja apsolutni kontrast od onog što će te dočekati i što će ti priroda prirediti nakon što se udaljiš samo oko 30-ak minuta hoda od doma. Nama je bilo potrebno nešto manje od tri sata da dođemo do doma, a zadnjih 30-ak minuta serpentine su nešto oštrije pa se pripremi na koju kap znoja i uzdah više.
Dvije noći na domu Refuge A – Spilios Agapitos
Negdje na pola puta nas je dočekala kiša i totalno okupala. S obzirom na to, bili smo prilično fokusirani da stignemo čim prije na dom. Na domu smo bili oko 19 h i već ranije smo rezervirali dvije noći. Rezervacija je obavezna. Cijena boravka po osobi za jednu noć je 12 eura, domaćini su vrlo ljubazni, a dom fantastično uredan, čist i prostran.
Nažalost, zbog ovogodišnje suše i manjka padalina, na domu nije bilo vode te jedina preostala opcija bila je kupovina iste i to 1,5 l po cijeni 2,5 eura, što je prilično povoljno u usporedbi s cijenom 1 jabuka – 1 euro. 😀 Tuširanje je ostalo za neki drugi put. Pogled na Egejsko more je prekrasan, ali grmljavina i nevrijeme tu noć su ostavili po strani svu ljepotu Olimpa i prostranstva koja se pružaju i u prvi plan nametnuli priču o strahopoštovanju koje se ima prema ovoj planini.
Olimp: Uspon na vrhove Skala (2.882 mnv) i Mitikas (2.912 mnv)
Prilično rano smo otišli na spavanje kako bi dočekali izlazak sunca i uputili se ka vrhovima Skolio (2.912 mnv), Skala (2.882 mnv) i Mitikas (2.912 mnv). To je bio naš plan, nesvjesni da “planina” ima druge planove kojima ćemo se morati prilagoditi i ispoštovati, jer u ovoj priči nije upitno tko je “glavni”.
Vrlo brzo iznad doma napuštamo šumu, dočekuje nas visokogorska golet, koja nas prati i okružuje narednih nekoliko sati kao i pogled na naš cilj. Za nekih 40-ak minuta našli smo se kod kamene klupe. Međutim, vrlo kratko po udaljavanju od doma sam se počela osjećati prilično loše. Do uspona na Skalu ostalo je nekih sati pol koji su se meni tada činili beskrajno dugi i dolazak do vrha prilično nedostižan.
Teškim koracima stigla sam do vrha, ali tijelo je jasno reklo da je to za mene “vrhunac” ove avanture i da će uspon na Skolio i Mitikas morati pričekati neka druga vremena.
Staza do vrha Skala je srednje kondicijski zahtjevna, ali ne i tehnički. Nakon pauze od nekih pola sata definitivno sam bila sigurna da će ovi vrhovi na mene čekati neki drugi put, a zajednička odluka je bila da se Amel uputi ka vrhu Mitikas. Od Skale do vrha Mitikas potrebna je maksimalna koncentracija i iskustvo te ovaj uspon preporučujemo isključivo iskusnim planinarima. Na silasku je potrebna maksimalna koncentracija, jer u slučaju pokliznuća pad s vrlo strmog grebena vodi u ambis.
Nakon prijeđenog grebena dočekat će te isturene police u strmom i stjenovitom kuloaru, a po izlasku iz istog uspon preko vrlo isturene stijene na kojoj je postavljena sajla. Amelu je za uspon na Mitikas i povratak na Skalu bilo potrebno sat vremena uz mnogo koncentracije i opreza.
Povratak na dom i uživanje u prostranstvima Olimpa i pogledu na Egejsko more
Od doma do vrha Mitikas dijeli te oko tri km hoda i isto toliko sati. Kao što sam prethodno napisala, uspon na vrh Mitikas preporučujemo isključivo iskusnim planinarima i ne zaboravi ponijeti kacigu. Nakon uspješnog dolaska i povratka sa vrhova Skala i Mitikas, nastavili smo prema domu u kojem ćemo provesti još jednu noć. S obzirom na to da je dan bio pred nama, odlučili smo se zadržati na kamenoj klupi i tek u popodnevnim satima spustiti se prema domu.
Istina, ako se odlučiš za uspon na vrh Mitikas ovom stazom, sasvim je dovoljna jedna noć u domu, ali ako želiš maksimalno uživati u pogledima i prirodi, ostani dvije noći.
Ujutro nas je probudilo sunce i povratak do Prionie je bio prava poslastica. Lagani spust kroz šumu uz cvrkut ptica te posjet izvoru Enipeas donekle su umanjili žal za Mitikasom. Međutim, doslovno u pet minuta vrijeme se promijenilo i počela je kiša, ali ovaj put bilo smo vrlo blizu auta tako da je ponovno kupanje na kiši ostalo za neke druge planine i vrhove.
Korisne informacije za uspon na Olimp (vrhovi Skala i Mitikas) u Grčkoj:
- Početak staze: Za uspon na vrh Mitikas imaš nekoliko staza, ali ova kojom smo išli je najlakša i najkraća
- Parking: Ima i ne naplaćuje se
- Naplaćuje li se ulaz?: Ne
- Dužina i trajanje staze: 6 km, oko 6 sati, početna točka 1.050 mnv, najviša točka 2912 mnv
- Za koga je prikladna staza: Staza do doma i vrha Skala je prikladna za kondicijski spremne planinare, ali uspon na vrh Mitikas isključivo za planinare s iskustvom u stijenama
- Postoji li mjesto za hranu i piće: Da, Refuge A (Spilios Agapitos)