Kada spominjemo Slavoniju i Baranju, vjerojatno prvo pomišljaš na zlatne ravnice i polja. Ipak, ovaj dio Hrvatske iznimno je bogat prirodnim ljepotama koje su idealna lokacija za aktivan odmor i još bolje mjesto za vrhunsko uživanje u gastronomskoj ponudi i sjajnoj kapljici pića.
Ono što posebice osvaja svakog posjetitelja su gostoprimstvo i ljubaznost domaćina, a jedna od najatraktivnijih destinacija je upravo Papuk koji je 1999. godine proglašen Parkom prirode.
Zahvaljujući svojoj geološkoj poziciji, na Papuku tako možeš isprobati specijalitete spravljene od divljači, ali jednako tako ukusne slatkovodne delikatese poput šarana i pastrva. Ne nedostaje ni tradicionalne ponude deserata, a teško je zamisliti dobru klopu bez još boljeg vina i jedne neočekivane delikatese – slavonskog gina.

Pa krenimo redom što nikako ne smiješ propustiti isprobati kada posjetiš Zlatni Papuk!
Krčma Stari Fenjeri – raj za ljubitelje rječne ribe
Adresa: Turnić 2 a, Požega
Pravi dašak tradicije usklađene s vrhunskom hranom nudi restoran Stari fenjeri u samoj blizini Požege. Već pri dolasku nas je oduševio njihov vlastiti ribnjak, a samo uređenje restorana već te vodi u prošlost zahvaljujući šarmantnim detaljima, ali ne ostaje samo na tome.

Naime, vrhunske namirnice i gastronomski specijaliteti kontinentalne kuhinje koji se baziraju na slatkovodnoj ribi će te oduševiti još i više. Mi smo se odlučili za šarana i pastrvu sa žara pripremljenih na tradicionalan način s prilogom pečenog krumpira i krumpira s blitvom.
Svakako preporučujem da isprobaš dimljenog šarana, a uz odličan menu, na raspolaganju imaš vrhunsko domaće vino ili izbor iz pomno birane vinske karte koja će se idealno uklopiti uz svako jelo s menija.
Buffet Čiča Mata – glavna gastro adresa Velike, ali i okolice
Adresa: Vilima Pintara 1, Velika
Ako si se zaželio tradicionalne slavonske kuhinje, Čiča Mata u Velikoj je lokacija za tebe. Desetak kilometara udaljen od Požege, Čiča Mata nudi jela s ražnja i roštilja, specijalitete napravljene ispod peke i razne riblje specijalitete.

Svakako isprobaj domaću kokošju juhu i sekeli gulaš kao glavno jelo, ali nemoj preskočiti ni vrhunski domaći kulen bez kojeg je posjet Slavoniji nezamisliv.

Mi nismo odoljeli isprobati i pohano meso u kombinaciji s rižom, a kada smo se već prepustili guštanju, iskoristili smo priliku i naručili pečene kobasice koju su bile jednom riječju – sjajne. Također, nećeš pogriješiti ako u Čiča Mati naručiš Velički tanjur, čobanac i nadaleko poznate domaće fileke.
Planinarski dom Jankovac – gdje planinar nađe okrepu
Adresa: Izletište Jankovac
Nakon planinarenja, ništa ne sjeda bolje od konkretne hrane koju možeš pronaći u planinarskom domu Jankovac. Smješten u samom Parku prirode Papuk na 475 metara nadmorske visine, oduševit će te netaknutom prirodom koja ga okružuje, a organizam će se za tren oporaviti kada s jelovnika odabereš grah, čobanac, piletinu sa žara s pomfritom ili ćevape u somunu.

Zasladiti se možeš uz savijaču od višanja i čokoladnu kocku. Kako i priliči u planinarskom domu, porcije su iznimno obilne, a ako samo želiš otići na dobru klopu bez planinarenja, do Jankovca je moguće doći autom.

Osim vrhunske gastro ponude, Slavonija je poznata i po svojoj tradiciji vinarstva koja je prepoznatljiva ne samo kod nas, već diljem svijeta. Područje županije podijeljeno je na tri vinogorja na kojima su uspostavljene tri vinske ceste: Vinska cesta vinogorja Kutjevo, Vinska cesta vinogorja Požega- Pleternica i Vinska cesta vinogorja Pakrac.
Mi smo isprobali što se nalazi u ponudi TZ Zlatni Papuk, a evo što ne smiješ propustiti isprobati.
Vinarija Pavlović – mjesto gdje vina samo klize
Adresa: Češljakovci 41, Kaptol
Vinarija Pavlović nastala je 2004. godine, a u svom asortimanu nudi pravu rapsodiju vinskih okusa. Od bijele sorte možeš birati između graševine i pinota sivog i bijelog preko sauvignona blanca, dok od crnih sorti na raspolaganju imaš merlot i cabernet sauvignon.

Vinarija Pavlović godišnje proizvede preko 50.000 boca vrhunskog vina visoke kvalitete, a dokaz tome su i brojne nagrade i zlatne plakete koje su osvojili. Isprobali smo i uživali u svakom gutljaju!
Vinariju Pavlović možeš posjetiti uz prethodnu najavu na broj 098/547 940, a vina možeš naručiti preko pavlovichrvoje2@gmail.com ili ovdje.
Vinarija Kaptol – gdje bi i engleska kraljica umjesto čaja pila vino
Adresa: Komarovačka 7, Kaptol
U mjestu Kaptol nalazi se istoimena vinarija koja također osvaja brojne nagrade za svoja vrhunska vina. Vinariju Kaptol vode žene, a jedna od osnivačica, Barbara Ljevar voli naglasiti kako ovom poslu pristupaju uz nježnost, istančan osjećaj za estetiku, ali i poznatu žensku prodornost.

Upravo to sve ćeš osjetiti i kroz njihova vina. Iako su osnovani prije samo pet godina, uz svoja fina, mirisna i harmonična vina, ubrzo su osvojili sve ljubitelje dobre kapljice, pa tako i nas. U svojoj ponudi imaju čak četiri vrste Graševine i Sauvignon, ali i Crno Cuvée vino te Rosé.

I samo imanje Vinarije Kaptol naprosto ostavlja bez daha. Čini ti se kao da se nalaziš na mondenom engleskom imanju, a iza ugla samo što nije provirila engleska kraljica. Samo što u ruci ne drži šalicu čaja nego vinsku čašu. Čak i dvije.

Degustacije u Vinariji Kaptol nipošto ne smiješ propustiti. Sve što je potrebno je najava putem poziva na 099/8390942 ili putem maila barbara@vinarijakaptol.hr

U druge zanimljive vinske adrese na području TZ Zlatni Papuk ubraja se i Vinogradarstvo i podrumarstvo Perić u Velikoj, a svakako isprobaj i vina koja redom izrađuju studenti Veleučilišta u Požegi.
Castrum gin – gin koji štuje tradiciju na posve jedinstven način
Adresa: Malca 68, Kaptol
Iz Kaptola dolazi i jedno ugodno iznenađenje, a to je slavonski gin naziva Castrum. Iza Castruma stoji mladi bračni par Iva i Mihovil Pranjić. Uspješno su spojili tradiciju i trendove te su stvorili izvorni slavonski proizvod.

Odlučili su se predstaviti okuse Slavonije destilirajući pšenicu, prirodnu izvorsku vodu s Papuka i začine poput borovice, hibiskusa, ružmarina, mente, cimeta, papra. Posebnost ovoga gina nalazi se u dodatku bazge, duda i vinove loze, a osim okusa, fokus je i u detaljima boce.

Sama etiketa svojim oblikom predstavlja tlocrtni oblik utvrde koja se nalazi u Kaptolu, gledajući ju iz zraka. Taj oblik je ujedno i naziv gina – castrum. Uz oblik etikete, bitan detalj je i njezin zlatno-brončani element koji prikazuje faler, ukras s konjskih uzda, koji je iskopan na arheološkom lokalitetu Kaptol – Gradci i Kaptol – Čemernica.
Pažnja i ljubav kojom su se dali u ovaj posao očituju se i u punoći okusa gina za koji ti nije potreban dodatak tonika niti začina jer je toliko aromatičan, ugodan za piti i ukusan da je sam po sebi dovoljan.

Inače, Iva i Mihovil organiziraju degustacije (nešto što obavezno trebaš doživjeti), a sve što trebaš je unaprijed se najaviti. To možeš učiniti putem broja 099/7858146 ili putem maila craft.spirits@outlook.com. Castrum gin ima i online dostavu, a sve možeš provjeriti na njihovoj službenoj stranici.
Za sam kraj, Slavonija, pa tako i područje TZ Zlatni Papuk je područje gdje cvate OPG ponuda i zaista je grijeh ne ponijeti nešto od delicija sa sobom doma.
Suhomesnati proizvodi su svojevrstan zaštitni znak ovoga kraja i stoga nikako nemoj propustiti posjetiti Fra Luku (Jaguplije 9, Brestovac) gdje možeš nabaviti najbolji kulen i kobasice, ali i vrhunske čvarke, slaninu i alame te svinjsku mast. Ma nema čega nema, a zima dolazi!

I kod Fra Luke možeš doći na degustaciju uz prethodnu najavu na broj 091/5719563 ili na info@fra-luka.eu, a njihove delicije možeš naručiti putem službenog webshopa.

Za ljubitelje sokova obavezna postaja su Voćarstvo Boić iz Brestovca i OPG Antonija Zelenika iz Velike. U OPG-u Antonije Zelenike možeš pronaći i proizvode od aronije koje nude također i OPG Ivan Baša iz te OPG Domagoj Starčević (oba iz Jakšića). Šećer na kraju dolazi u obliku meda koji možeš pronaći u Kaptolu u OPG-u Danice Toman, Pčelarstvu Bošković iz Jakšića i u Brestovcu u OPG-u Milana Božića.

Siti, zadovoljni i sretni uputili smo se nakon aktivnog vikenda doma. Cijelim putem do Rijeke su zveckale mnogobrojne boce vina i gina, a miris brojnih slavonskih delicija ispunile su unutrašnjost automobila.
Što smo prvo napravili kada smo stigli doma? Načeli kobasicu i otvorili butelju graševine. I donijeli odluku da se Zlatnom Papuku vraćamo prvom prigodom. Ostalo je tu još mnogo neprohodanih staza i delicija koje trebamo isprobati. A nismo ni sva vina popili 😀
Naslovna fotka: Stiglic Photos
*Sadržaj je nastao u suradnji s TZ Zlatni Papuk.
Nastavi čitati i druge zanimljive priče s Papuka: