Premužićeva staza na Velebitu je pravo remek-djelo graditeljstva – s razlogom se smatra jednom od najljepših staza u Hrvatskoj, ali i regiji. Premužićevu stazu svaki planinar treba proći barem jednom. Osobno savjetujem više puta jer svakim novim korakom otkrit ćeš još ljepši prizor. Dionicu od Zavižana do Alana sam prošla čak tri puta, dok cijelu Premužićevu dva puta.
Definitivno najpopularnija dionica je ona od Zavižana do Alana, no meni osobno je puno draža ona “morska” strana staze jer tijekom svih kilometara pruža toliko nestvarne poglede da se sve čini poput sna.

Kako proći Premužićevu stazu?
Najčešće se Premužićeva staza prolazi u tri dana stoga se često govori da ima tri dionice: Zavižan-Alan, Alan-Skorpovac i Skorpovac-Baške Oštarije. Osobno sam je prošla na dva načina – tijekom tri dana i tijekom dva dana kada sam u jednom potezu odradila dionicu Zavižan-Skorpovac.

Premužićeva staza je duga je 57 kilometara te se proteže vršnim dijelom sjevernog i srednjeg Velebita. Ona nije tehnički zahtjevna, a prosječan nagib iznosi svega 10%. No, Premužićeva staza je toliko lijepa da u njoj treba uživati. Kako bi to učinio maksimalno, moj savjet je da svakako izlet podijeliš na tri dana.
3. dionica Premužićeve staze od Skorpovca do Baških Oštarija
Nakon što si, na ovaj ili onaj način, prošao potez od Zavižana do Skorpovca, tvoja završna etapa počinje kod planinarskog skloništa Skorpovac gdje se nalazi veoma jasna ploča koja ukazuje prema “Baških Oštarijama”, a to je ujedno smjer kojeg ćeš pratiti cijelim putem.


Postoji jedna nedoumica oko ovog dijela – na mapa piše da je “niže” Premužićeva staza, no zapravo to skretanje ni prvi ni drugi put nisam uočila. Nemoj se dati zbuniti, samo prati stazu prema Baškima jer ćeš veoma brzo izbiti na makadamsku cestu, koju ćeš prijeći i priključiti se na Premužićevu stazu.
Tu istu makadamsku cestu (cestovni pristup Skorpovcu) proći ćeš još jednom, a Premužićeva nastavlja ravno, prolazeći pored uređenog odmarališta. Ovaj potez staze vodi kroz predivnu šumu i cijelo vrijeme je u hladu.



Ponovno dolazimo do makadamske ceste, a mi svoj put nastavljamo lijevo te prolazimo podno Budakovog brda i Visibabe (uvijek možeš na križanju skrenuti lijevo, ostvariti uspon na ova dva vrha i vratiti se opet na Premužićevu stazu nešto niže).





Na ovom potezu se otvaraju najljepši pogledi na trećoj dionici. Pogled se proteže na obalu i okolne otoke i uistinu je nezaboravan. U nježnom luku stižemo do križanja, ravno se ide prema planinarskoj kući Ravni Dabar, a mi idemo desno i opet se priključujemo Premužićevoj stazi. Ova dionica prolazi preko Dabarske kosi gdje prolazi Dabarska cesta. To je glavna prometna okosnica srednjeg Velebita otkuda kreću brojni planinarski pohodi. Tu se također nalazi uređeno odmaralište, a kako su pogledi divni, popularno je za pauzu.





Pratimo laganu šumsku stazu i uskoro dolazimo do poučne ploče o Premužićevoj stazi, što je ujedno znak za njen kraj/početak (ovisno iz kojeg smjera ideš).
Put nas dalje vodi makadamskom cestom sve do hostela Baške Oštarije koje je omiljeno okupljalište planinara i ljubitelja prirode i česta početna točka za brojne planinarske izlete. Moja preporuka je svakako naručiti nešto s jelovnika jer im je hrana fantastična, a usluga još bolja.


Premužićeva staza je pravi melem za oči i zbog toga je šteta samo je preletjeti. Uzmi si vremena kako bi uživao u svim njenim ljepotama jer ovaj izlet nećeš tako lako zaboraviti.
Korisne informacije za uspon za treću dionicu Premužićeve staze:
- Početak staze: planinarsko sklonište Skorpovac
- Naplaćuje li se ulaz?: Na ovoj dionici Premužićeve staze ne
- Dužina i trajanje staze: Opisana staza je duga 14.75 km, prelazi se skoro 200 metara nadmorske visine, a potrebno je oko tri i pol do pet sati laganog hoda. Cijelu rutu možeš pogledati ovdje.
- Za koga je prikladna staza: Staza je prikladna i za planinare početnike
- Postoji li mjesto za hranu i piće?: Da, hostel Baške Oštarije na kraju staze

