Već godinama volim i nosim adidas Terrex tenisice za planinarenje. Upravo su one moj najčešći odabir kada mi trebaju cipele za planinarenje, a za dotični izlet nema potrebe, što zbog terena, vremenskih uvjeta i težine staze, nositi klasične gojzerice koje često znaju biti tvrde i glomazne. Na proljeće ove godine u sklopu nove kolekcije stigle su Free Hiker 2 niske GTX tenisice, ženski i muški model, a mi smo ovaj model isprobali na raznim izletima i terenima. U njima sam prošla i Highlander Medvednicu, jednodnevni format Lyra, ali i Highlander Velebit Hercules, petodnevni format tijekom kojeg sam prošla 100 kilometara – bez iti jednog jedinog žulja.
Godinama sam isključivo bila nosila čvrste gojzerice, no onda sam isprobala lakše modele tenisice za planinarenje koje su postale moj prvi odabir, pogotovo za vrijeme toplijih mjeseci. Osobno ne idem na visokogorske uspone, mi pretežito prakticiramo (kako ja to nazivam) “prosječno” planinarenje – prolazimo do 20-ak kilometara i recimo do 1.000 ili 1.500 metara nadmorske visine po izletu. Ovo navodim čisto zbog reference kako bi mogao usporediti o kojim izletima pričam.
Osobno volim i preferiram laganije tenisice za planinarenje jer, posebice u toplijim mjesecima, pružaju ugodnije iskustvo hodanja zbog prozračnosti i lakoće. Također su odličan odabir ako poput mene uvijek ideš na aktivni godišnji odmor u sklopu kojeg ćeš biti i u prirodi, otići na planinarski izlet, ali isto tako ćeš istraživati grad i povijesne i kulturne znamenitosti – u većini slučajeva tenisice za planinarenje izgledaju toliko dobro, da ih bez problema kombiniraš uz traperice i majice “za po gradu”.
Recenzija: adidas Terrex Free Hiker 2 Low GTX
Karakteristike tenisica
Ovaj model tenisice je druga generacija niskih ženskih i muških Free Hiker planinarskih cipela koje su specifične zbog više razloga. Tenisice imaju ,sada već za adidas prepoznatljivu, Boost pjenu koja osigurava amortizaciju i udobnost, dok EVA pjena pomaže stabilizirati stopalo na neravnim površinama.
Ja sam prije dvije godine slomila gležanj te sam prije nešto manje od godinu i pol opet počela planinariti (oporavak mi je trajao duže nego što je bilo planirano). U ovim tenisicama se u niti jednom trenutku nisam osjećaja nesigurno, ni na ravnom, ni na strmom terenu. Za razliku od nekih prethodnih adidas Terrex modela, u ovim tenisicama u isto vrijeme imam osjećaj da one čvrsto drže stopalo koje pak unutar tenisice ima dovoljno mjesta – tenisica nigdje ne stišće i pruža osjećaj “slobode” bez težine i sputavanja.
I dalje je uvriježeno mišljenje da tenisice za planinarenje na različitim terenima ne drže tako dobro poput gojzerica. Iskreno, na skliskom terenu u pojedinim situacijama mi je đon ovih tenisica pruža znatno bolje prianjanje nego na manje skliskom terenu u planinarskim gojzericama. One imaju Continental gumu, što omogućuje odlično prianjanje na različitim podlogama. To se pokazalo kao istina – na Highlander Velebitu dva dana smo imali izuzetno loše vrijeme (čitaj potop), no moje stopalo ni u jednom trenutku s preko 15 kilograma na leđima nije proklizalo. Ove tenisice sam nosila tijekom tri godišnja doba na raznolikom terenu i uvijek su se pokazale da izuzetno dobre i čvrsto prianjaju na različitim površinama.
Tenisice imaju vodootpornu i prozračnu Gore-Tex membranu. Koliko su tenisice zapravo vodootporne? Poprilično, rekla bih. Treći dan Highlandera, primjerice, imali smo tijekom cijelog dana jaku kišu koja je padala sa svih strana nošena vjetrom, a moje tenisice su promočile i u istom trenutku kada i gojzerice mojih suplaninara. Jednostavno se slijevala tolika količina kiše da nitko od sudionika nije imao suha stopala. Ono što je svakako prednost jest brzo sušenje tenisica u slučaju da promoče. Kako su prozračne, brzo će se osušiti na zraku, za razliku od gojzerica. Kada je prosječna kiša u pitanju, vlažna zemlja ili blato, ove tenisice izvrsno drže. Svakako savjetujem dodatnu impregnaciju koja uvijek dobro dođe, bez obzira na model i vrstu cipela.
Što se tiče broja, meni pristaje broj koji inače nosim od tog brenda, a to je 37 1⁄3 (inače nosim 37), dok je Daniel odabrao broj manji od onog kojeg inače nosi za planinarenje.
Pro i kontra: adidas Terrex Free Hiker 2 Low GTX
Iskreno, nakon više mjeseci korištenja ne mogu navesti negativnu stranu ovih tenisica – nisu samo ispunile nego nadmašile moja očekivanja. Daniel ih također nosi više mjeseci. On je imao fazu prilagodbe na tenisice (dok su se stopala naviknula), dok su meni sjele iz prve. Oboje nikad nismo dobili niti jedan žulj od njih. Na Highlander Velebitu su pojedini sudionici stigli na cilj čak bez noktiju na nogama, a o žuljevima da ni ne pričam. Ja nisam imala niti jedan žulj, stopala mi nisu bila natečena niti sam imala ikakve grčeve.
Za kontru eventualno mogu navesti cijenu, no kvalitetne i dobre cipele za planinarenje nisu nikad jeftine. Cijena iznosi 189,90 eura, no često u Intersport trgovinama tenisice znaju biti na popustu. Ovdje je svakako prednost što tenisice možeš nositi i izvan planinarskih staza. Mi ih jednako nosimo i po gradu 😉
Free Hiker tenisice za planinarenje označile su veliki pomak u adidas Terrex ponudi, a dvojka se definitivno ubraja u sam vrh ovog tipa cipela za planinarenje. Meni su omiljeni par u mojoj kolekciji cipela za planinarenje.
Ženski model Free Hiker 2 niskih tenisica možeš nabaviti ovdje, a muški ovdje.