Slovenija je pravi planinarski raj! Kod naših susjeda se možeš uputiti na brojne jednodnevne, ali i višednevne izlete, na lakše staze prikladne za cijelu obitelj, ali iskusiti i prave planinarske izazove. Tijekom godina prošla sam par izuzetno atraktivnih slovenskih staza, a naši vanjski suradnici Danijela i Dejan Jakšić, koji stoje iza izvrsnog planinarskog bloga Zov planine, uskočili su također s par svojih prijedloga.
Lista je složena na način da ćeš na njoj naći staze koje su prikladne za planinare početnike, ali isto tako ćeš na njoj pronaći i prave izazove. Sve što trebaš je spakirati planinarski ruksak i uskočiti u gojzerice.
Slemenova špica: Ovu stazu mnogi smatraju jednom od najljepših u Kranjskoj Gori
Početka ove staze nalazi se na najvišoj točki Vršiča, najvišeg cestovnog prijevoja u Sloveniji koji je smješten u Julijskim Alpama. Ovaj prijelaz se nalazi na nadmorskoj visini od 1.611 metara i povezuje Kranjsku Goru s dolinom rijeke Soče, odnosno s dolinom Trenta. Vršič je najpoznatiji planinski prijevoj u regiji, stoga je veoma popularno odredište za turiste, bicikliste i planinare.
Staza je za svakog prosječnog planinara ugodna šetnja, a zauzvrat pruža jedne od najljepših prizora, ali i mirisa koje smo doživjeli tijekom našeg boravka u Kranjskoj Gori. Duga je nešto manje od šest kilometara, a prolazi se 422 metara nadmorske visine.
Više o ovom izletu pročitaj ovdje.
Veliki Snežnik: slovenski vrh s prekrasnim pogledom na Gorski kotar i Kvarner
Veliki Snežnik, Snežnik ili Slovenski Snežnik kako ga često zovemo ovdje u Primorju, prekrasan je planinarski cilj koji sa svojih 1796 metara nadmorske visine pruža pogled na prekrasne šume južne Notranjske i Gorskog kotara te otvoreno more Kvarnerskog zaljeva.
Snežnik je sjajna planina za planinare početnike, ali nudi ponešto i za one koji su već iskusni i jednostavno žele provesti opušten dan u prekrasnim šumama koje okružuju ovu planinu.
Slap Orglice: Staza koja je stvorena za ugodni obiteljski izlet
Područje Kamniške Bistrice u Sloveniji nudi bezbroj prirodnih ljepota i staza koje su stvorene za obiteljske izlete. Dolina ove rijeke nalazi se podno dramatičnih vizura Kamniško-Savinjskih Alpi čiji najviši vrh Grintovec doseže visinu od čak 2.558 metara.
I dok se iznad Kamniške Bistrice prostiru planinarske staze koje zahtijevaju dobru fizičku spremu i iskustvo, u dolini se nalaze mnogobrojne staze koje su stvorene za obiteljske izlete – staza do slapa Orglice stvorena je za izlet u društvu cijele obitelji ili za dan odmora kada se nalaziš u ovom području Slovenije.
Uspon na Stol, najviši vrh Karavanski
Karavanke su vrlo dugi alpski masiv koji je zapravo prilično teško doživjeti kao jednu cjelinu, s obzirom na to da se ne radi o vrlo visokim i izrazitim vrhovima, niti nekakvom grozdu planina koji je lako uočljiv iz ove naše žablje perspektive. Protežu se od Italije na zapadu, zatim duž obje strane granice između Slovenije i Austrije te se nastavljaju na istok do Slovenj Gradca, gdje skreću prema jugoistoku i u cijelosti prelaze na slovenski teritorij.
Ova staza je duga 12 kilometara, a na njoj se prolazi 1.400 metara uspona. Ljeti spada pod T2, odnosno umjereno zahtjevnu stazu, zimi zbog uvjeta spada pod tehnički zahtjevne izlete uz povremenu upotrebu dereza i cepina.
Više o ovoj stazi pročitaj ovdje.
Jezero Bohinj: kružna staza koja otkriva sve ljepote najvećeg jezera u Sloveniji
Bohinjsko jezero u Sloveniji se s razlogom ubraja među popularnije destinacije ljubitelja prirode i planinarenja. Za razliku od Bleda, Bohinj djeluje divlje i pruža svakom posjetitelju mir i bijeg od vreve i užurbanosti napučenih gradova i naselja.
Bohinjsko jezero je uređeno, oko njega postoje brojna naselja i raznolik sadržaj, no unatoč tome on je zadržao svoju netaknutu prirodu, a na pojedinim dionicama na kružnoj stazi ćeš se osjećati kao da si se odmaknuo daleko od ljudi i civilizacije.
Velika planina: Staza na kojoj ćeš doživjeti svu ljepotu ovog pastirskog kraja
Velika planina nalazi se u Kamniško-Savinjskim Alpama, a najviši vrh je Gradišće koje se nalazi na 1.666 metara nadmorske visine. Poznato pastirsko naselje prosječno je smješteno na 1.500 metara nadmorske visine, a ubraja se među najveća pastirska naselja ove veličine u cijeloj Europi.
Pastirske kolibe simbol su Velike planine, a plato oživi tijekom ljetnih mjeseci kada srdačni pastiri iščekuju brojne goste kojima nude autohtona jela, a najpoznatije je kiselo mlijeko sa žgancima – tradicionalni pastirski ručak.
Julijske Alpe: ljetni uspon na Triglav iz doline Krma
Triglav. Na sami spomen tog imena, svi koji su imalo zainteresirani za planine i planinarenje, odmah znaju da se žele popeti na ovu famoznu planinu. Iako ga svake godine posjeti na tisuće ljudi, vrlo vjerojatno nikada neće izgubiti privlačnost koja je toliko magnetična i neobuzdana, a nadasve teško objašnjiva.
Neki ga poznaju kao najviši vrh Slovenije, neki kao najviši vrh Julijskih Alpa, a mnogi kao simbol čitavog zapadnog Balkana kroz njegovu burnu povijest. Sa svojih 2.864 metra nad morem, ponosno strši gotovo sa svih strana s kojih je moguć pogled prema glavnom masivu i teško ga je zamijeniti za bilo koji drugi vrh u blizini.
Krnica u Kranjskoj Gori: savršen izlet za neiskusne planinare i roditelje s djecom
Kranjska Gora nudi zaista pregršt sadržaja za svakoga, a posebice za obitelji s djecom. Jedan od sjajnih izleta je lagano planinarenje do Koče v Krnici (Koliba u Krnici) koja je iznimno popularno planinarsko odredište, a staza do nje nezahtjevna i pogodna i za malu djecu.
U pitanju je šetnja do Koče v Krnici koja se nalazi na nadmorskoj visini od 1.113 metara, a u tom pohodu se prolazi nešto manje od 300 metara visinske razlike.
Tolminska korita: Evo zašto trebaš posjetiti ove predivne kanjone u dolini Soče
Tolminska korita u Sloveniji ubrajaju se među najpopularnije prirodne atrakcije u dolini rijeke Soče. Kako i ne bi kada su toliko posebna – i to iz više razloga. Tolminska korita se službeno ubrajaju u najnižu točku Nacionalnog parka Triglav, tu se nalaze jedina ušća rijeka u klancu u cijeloj Sloveniji, a ne smijem zaboraviti spomenuti da se tu nalazi i jedini termalni izvor vode unutar cijelog Parka. Fascinantno je zamisliti da voda iz izvora ima temperaturu oko 20 stupnjeva, posebice kada znaš koliko je sama rijeka Soča mrzla. Mislim da su ovo dovoljni razlozi da Tolminska korita uvrstiš u svoju “must see” listu.
Kroz Tolminska korita vodi uređena staza koja je prikladna za obiteljski izlet. Nije duga, ni tehnički ni kondicijski zahtjevna (izuzev stepenica koje će ti ipak izbiti pokoji grašak znoja, no vrijedi, vjeruj mi…).
Više detalja o ovom izletu pročitaj ovdje.
Uspon na Vogel s kojeg se pružaju fantastični pogledi
Mnogima će Vogel biti poznat kao skijalište kojem se pristupa žičarom od Bohinjskog jezera, no sami vrh zaista više pripada Tolminskom, nego Bohinjskom gorju. Kako je zima slaba i snijega nema, to znači da nam je cesta do našeg ishodišta u mjestašcu Tolminske Ravne (924 mnv) u potpunosti prijevozna bez snijega i leda.
Opisana staza je duga 12 kilometara, a na njoj se prolazi 1.250 metara nadmorske visine, imaj na umu da je za vrijeme zime potrebna povremena upotreba dereza i cepina.
Kranjska Gora-Srednji Vrh: Kružna staza koja cijelim putem nudi nezaboravne poglede na Julijske Alpe
Kranjska Gora je početna točka za istraživanje mnogobrojnih staza u Julijskim Alpama. Ovaj dio Slovenije nudi toliko planinarskih staza da je teško odabrati. Ako si u potrazi za jednom ugodnom stazom na kojoj ćeš imati onaj pravi alpski osjećaj te ćeš uz to uživati u predivnim i nezaboravnim pogledima na same Julijske Alpe, imam za tebe pravu planinarsku poslasticu.
U pitanju je kružna staza iz Kranjske Gore koja vodi do sela Srednji Vrh, putem prolazi uz livade na kojima ćeš vidjeti krave na ispaši, kroz šumu, kroz farme, ali i preko potoka i uz rijeku. Ova staza je toliko lijepa i toliko raznolika da smo je proglasili nama omiljenom tijekom godišnjeg u Kranjskoj Gori (a imala je veliku konkurenciju).
Peč (Tromeja): Staza na kojoj ćeš u isto vrijeme biti u Sloveniji, Italiji i Austriji
Volim istraživati planinarske staze koje su po nečemu specifične, bilo zbog prirodnih atrakcija ili bogate povijesti. Kada sam prilikom organizacije našeg godišnjeg odmora u Kranjskoj Gori naletjela na vrh Peč iliti Tromeja, odmah sam stazu dodala na našu listu – rijetko kada ćeš imati priliku stajati na vrhu koji povezuje, ni manje ni više, nego čak tri države – Sloveniju, Italiju i Austriju.
Više je razloga zbog kojih bi uspon na Tromeju trebao dodati u svoj planinarski itinerar. Do samog vrha vodi lijepa staza kroz šumu te nudi divne poglede na Julijske Alpe, a s vrha se pruža divan pogled na Austriju. Također je rijetka prilika biti na tako simboličnom vrhu poput Tromeje. Ne samo da ćeš u par koraka posjetiti tri države nego ćeš ovdje i čuti tri jezika, a izlet možeš, poput nas, zaokružiti hladnom pivom u Austriji. Tromeja je ujedno bila i lokacija gdje su se državni predstavnici Italije, Austrije i Slovenije sastali te tim činom zaželjeli Sloveniji dobrodošlicu u Europsku uniju 2004. godine.