Otok Sveti Grgur oduševljava svojim predivnim uvala i kristalno čistim morem koji privlače turiste na brodovima iz cijelog svijeta. Danas će te na otoku dočekati razdragani smijeh gostiju koji uživaju u njegovoj ljepoti, ali i pitomi jeleni koji će za komadić jabuke dopustiti da ih pomaziš. No, ovaj otok je nekoć bio sve samo ne “oaza mira i prirodnih ljepota”. Njegova povijest je mračna i krvava. I dok je većina upoznata sa svime što se odvijalo na Golom otoku, ono što su proživljavale žene na Svetom Grguru mnogima je i dalje i nepoznanica.
Imala sam priliku posjetiti Sveti Grgur u sklopu jednog ženskog krstarenja, a on je ciljano odabran ne zbog svojih prirodnih ljepota nego kako bi se upoznale s njegovom povijesti. Iskreno, znala sam tek djelić njegove mračne tajne, a tek kada zakoračiš na otok i kreneš ga istraživati, stekneš donekle dojam što se sve odvijalo i pod kojim uvjetima.
Nakon što smo pristale u luku, dočekao nas je smijeh brojnih turista koji su uživali u restoranu iz kojeg je širio miris ribe i morskih plodova, a njegova prostrana terasa pružala tako željeni hlad za vrijeme zvizdana. Odmah netom su iz šume provirili jeleni i srne koji su došli okušati svoju sreću i na lijepe okice užicati pokoju voćku.
No, zapravo čim uploviš u luku, uočavaš prve ostatke i ruševine objekata koji se promatrajući okoliš nimalo ne uklapaju. Jasno ti je da im namjena nije bila ladanjska…
Dovoljno je napraviti samo par koraka od ugostiteljskog objekta kako bi zakoračio među “konkretnije” ruševine nekadašnjeg ženskog zatvora na otoku Sveti Grgur. I dok koračaš, tražeći onu stranu koja je u hladu, stječeš donekle dojam da je taj zatvor, o kojem se toliko malo priča, bio jedan veliki kompleks. Kako malo turista zna za ovu priču, ako nisu u vođenoj turi, rijetko će kada napustiti predivne uvale tako da smo mi posve sami istraživali njegove ruševine.
U jednom trenutku je dio mog društva odlučilo potražiti osvježenje u moru, no ja sam odlučila sama istražiti dio ostataka zatvora. I zapravo tek kada sam ostala sama, kada je bilo koji zvuk, izuzev cvrčaka, zamro, osjetila sam jezu ovog mjesta.
Ženski zatvor na otoku Sveti Grgur
Otok Sveti Grgur, smješten između otoka Raba i Krka, nosi mračnu povijest kao mjesto ženskog političkog zatvora tijekom jugoslavenskog komunističkog režima, posebno od 1949. do 1953. godine. Zatvor je bio namijenjen ženama optuženima za političke zločine protiv tadašnjeg režima, često zbog stvarnih ili navodnih veza s protivnicima vlasti. Žene su zatvarane zbog svojih političkih stavova, aktivnosti ili jednostavno zbog sumnje na neprijateljstvo prema državi.
Uvjeti života i rada na otoku Sveti Grgur
Život u zatvoru na Svetom Grguru bio je izuzetno težak. Zatvorenice su bile prisiljene raditi teške fizičke poslove, uključujući građevinske radove na infrastrukturi otoka. Radile su pod lošim uvjetima, s minimalnim obrocima i u neadekvatnim smještajnim uvjetima. Fizičko zlostavljanje i psihološka tortura bile su česte, a zatvorenice su bile suočene s konstantnim nadzorom i pritiskom.
Točan broj žena koje su prošle kroz zatvor na Svetom Grguru nije precizno poznat, ali se procjenjuje da su stotine žena bile zatvorene tijekom nekoliko godina rada logora. Na otoku je bilo nekoliko zgrada koje su služile različitim svrhama, uključujući smještaj za zatvorenice, radne objekte i administrativne zgrade.
Svjedočanstva zatvorenica na Svetom Grguru
Projekt “Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete” bavi se istraživanjem i prezentacijom ženskih iskustava u političkim logorima na Golom otoku i Svetom Grguru. Ovaj projekt, koji su zajedno organizirale udruga MAPA i Zaklada Friedrich Ebert, ima za cilj očuvanje sjećanja na te teške periode, edukaciju šire javnosti te umjetnički prikaz i reinterpretaciju tih iskustava.
Projekt je nastao iz potrebe da se javnosti predstave priče žena koje su prošle kroz te logore i da se njihov glas uvrsti u povijesne narative. Publikacija koja je rezultat ovog projekta nudi detaljan uvid u živote zatvorenica, uključujući njihove biografije, svjedočanstva i sjećanja. Kroz umjetničke intervencije, izložbe i diskurzivne programe, projekt prikazuje i reinterpretira teška iskustva žena, čime se nastoji potaknuti refleksija i rasprava o ovoj temi.
Web stranica projekta pruža pristup brojnim sadržajima vezanim uz ovu temu. Stranica uključuje biografije zatvorenica, njihove osobne priče, te segmente umjetničkog projekta koji obuhvaćaju diskurzivne programe, umjetničke intervencije i izložbe. Ovaj online resurs omogućuje pristup znanstvenim, stručnim i istraživačkim radovima koji dodatno rasvjetljavaju povijest ženskih političkih zatvorenica.
Projekt je financiran sredstvima Zaklade “Kultura nova”, EPK Rijeka 2020, Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zagreba, te predstavlja važan korak u očuvanju sjećanja na ženska iskustva u političkim logorima. Kroz različite aktivnosti i sadržaje, projekt nastoji osigurati da se ova povijest ne zaboravi i da se priče žena koje su preživjele ove teške uvjete čuju i uvrste u šire povijesne narative. Za više informacija i pristup publikaciji, posjeti web stranicu projekta.
Posjet otoku Sveti Grgur nije samo prilika za uživanje u prirodi, već i za refleksiju o složenoj povijesti ovog mjesta. Ovi projekti i svjedočanstva bivših zatvorenica omogućuju da se sjećanje na teške uvjete i hrabrost žena koje su prošle kroz ovaj zatvor ne zaboravi. Stoga kada te prilika odvede na otok Sveti Grgur, nemoj samo uživati u njegovim prirodnim ljepotama nego odvoji vremena i istraži ruševine nekadašnjeg zatvora, prisjetih se njegovih žrtava i odaj im počast.