Rijeka Soča se od milja naziva i “Smaragdna ljepotica”, a ovaj laskavi naziv dobila je zbog svoje tirkizne boje čiju istinsku ljepotu ne mogu dočarati niti jedna fotografija ni video. Soču treba doživjeti jer njena ljepota ne leži samo u njenoj boji. Ova rijeka oduševljava svojim zvukom, svojim koritima koji su dokaz koliko je Soča duž svog toka moćna, ali i svojoj hladnom temperaturom koja će u svega tri sekunde pokrenuti tvoj krvotok. Dolina Soče ubraja se među popularnije prirodne atrakcije u Sloveniji i privlači tijekom cijele godine veliki broj posjetitelja.
Soča se zbog svoje skoro pa nestvarne boje ubraja među najfotografiranije rijeke u Europi. I da – u pitanju nije nikakav filter! Kada sam je po prvi put vidjela uživo, samo sam uzviknula “Koja boja!”.
Rijeka Soča je duga 138 kilometara, izvire unutar Nacionalnog parka Triglav u Julijskim Alpama, teče duž Slovenije te se u Jadransko more ulijeva blizu grada Monfalconea u Italiji. Tok rijeke prolazi kroz nekoliko značajnih slovenskih mjesta, kao što su Bovec, Kobarid i Nova Gorica.
Dolina Soča nudi pregršt poznatih i manje poznatih prirodnih i povijesnih atrakcija. Mi smo stali uz najpoznatije lokacije na putu do i nakon Kranjske Gore. Naravno, ovo je bilo tek početno upoznavanje s tirkiznom ljepoticom, puno atrakcija čeka još da ih posjetimo, a pao je i plan da prohodamo (barem dio) Soča Trail iliti Soča Pot. U pitanju je staza koja počinje kod samog izvora rijeke Soče te vodi mjesta Bovec. Dužina staze iznosi 25 kilometara, a putem prolazi pored predivnih lokacija.
Rijeka Soča za početnike: 4 glavne atrakcije koje trebaš doživjeti
Ovaj vodič je idealan za sve one koji po prvi put planiraju posjetiti Soču i upoznati se s njenim prirodnim ljepotama. Ove atrakcije možeš poput nas posjetiti prilikom proputovanja, ali isto tako možeš izdvojiti jedan vikend te odabrati jedan od mnogobrojnih smještaja u dolini Soče te tako u miru uživati na svakoj od odabranih destinacija.
Tolminska korita
Tolminska korita vrijedi posjetiti iz više razloga jer su uistinu posebna. Ovo je najniža točka Nacionalnog parka Triglav, tu su jedina ušća rijeka u klancu koje možeš pronaći u Sloveniji, a ne smijem zaboraviti spomenuti da se tu nalazi i jedini termalni izvor vode unutar cijelog Parka. Fascinantno je zamisliti da voda iz izvora ima temperaturu oko 20 stupnjeva, posebice kada znaš koliko je sama rijeka Soča mrzla.
Na stazi kroz Tolminska korita proći ćeš pored više atrakcija. U početku se spuštaš sve do ušća rijeka Tolminke i Zadlaščice, te prolaziš preko prvog mosta. Tu skreni odmah lijevo kako bi stigao do termalnog izvora koji se nalazi podno Vražjeg mosta. Temperatura vode kreće se od 18.8 do 20.8 stupnjeva. Kada je razina vode rijeke Tolminke niska, moguće je uočiti ovaj termalni izvor. Dalje staza vodi do visećeg mosta, Medvedove glave, Danteove jame da bi na kraju prošao preko famoznog Hudičevog mosta.
Korisne informacije za Tolminska korita:
Ulaznice: Broj posjetitelja za Tolminska korita je ograničen, stoga se preporučuje kupnja ulaznice online za odabrati sat ulaska. Iskreno, mi smo danima pratili stanje ulaznica i uvijek ih je bio popriličan broj, stoga ulaznice po cijeni od 10 eura za odrasle, nismo kupili online nego na licu mjesta. Primaju kartice. Mi smo Tolminska korita posjetili u popodnevnim terminima u ponedjeljak u srcu ljetne sezone.
Parking: Postoje dva parkinga za Tolminska korita – P1 i P2. P1 je parking uz sami ulaz u korita i naplaćuje se 3 eura po satu. Parking 2 je udaljen oko 1,5 km od ulaza, besplatan je i od njega vodi ugodna i lagana staza do atrakcije. Mi smo auto ostavili na besplatnom parkingu, bolje platiti pivo nakon izleta nego parking 😉
Koliko je duga i zahtjevna staza kroz Tolminska korita: Kroz ovu predivnu atrakciju vodi uređena staza koja je prikladna i za obiteljski odmor. Duga je između 2-3 km (ovisno je li posjetiš sve točke na njoj), na njoj ćeš proći brojne mostove i stepenice. Mi smo posjetili sve atrakcije izuzev Danteove špilje (koju zapravo možeš posjetiti samo uz dogovorenu pranju te nismo vidjeli smisao da idemo uz cestu kako bi provirili u nju…), te smo prošli 2.67 km za koje nam je trebalo oko sat vremena uz fotkanje.
Radno vrijeme: Tolminska korita imaju različito radno vrijeme, ovisno o dobu u godini. Kako piše na službenoj stranici za tekuću godinu radno vrijeme je sljedeće: 24.- 31. svibanj od 9 do 19 sati; 1. lipanj do 15. rujan od 8 do 19 sati; od 16. rujna do 13. listopada od 9 do 18 sati; od 14. listopada do 3. studenog od 9 do 17 sati; od 4. do 17. listopada od 9 do 15 sati; od 18. studenog do ožujka iduće godine Tolminska korita su zatvorena.
Ugostiteljski objekt: Prije samog ulaska postoji Toi Toi toalet, a pored njega i voda gdje možeš oprati ruke. Niže se nalazi odmah ugostiteljski objekt gdje možeš i jesti i osvježiti se. Radno vrijeme je od 9 do 22 sati.
Velika korita rijeke Soče
Velika korita ubrajaju se među vodeće atrakcije u dolini rijeke Soče. Ovaj netaknuti klana jedna je od najljepših dijelova Soče. U pitanju su smaragdnozeleni bazeni isprepleteni u 750 metara dugu klisuru široku svega nekoliko metara i duboku do 15 metara.
Naravno, gdje je atribut “najpoznatija” i “najljepša”, tu je odmah veći broj posjetitelja. Najbolje je auto parkirati uz cestu pored visećeg mosta i Soča potom istražiti ovaj dio rijeke, no mi nismo bili te sreće jer su sva mjesta bila zauzeta (dovoljno je ukucati u Google Maps “Great Soča Valley”). Nastavili smo se voziti nizvodno te smo parkirali na prvom slobodnom proširenju prije kampa Soča Boštjan, što na koncu nije bilo loše jer smo ovako prošetali do mosta i nazad i vidjeli najljepše dijelove ovog dijela Soče.
Moj prijedlog je da svakako prođeš barem ovaj dio, od kampa pa do visećeg mosta (ili u suprotnom smjeru) jer ćeš tako doživjeti i korita, ali i dio gdje se Soča ponovno širi. Na tom dijelu smo vidjeli i hrabre kupače.
Mala korita rijeke Soče
U usporedbi sa svojom velikom braćom, točnije Velikim koritima, Mala korita rijeke Soče često budu zanemarena te turisti samo prođu pored njih. Nemoj biti jedan od njih! Iskreno, nama su se Mala korita više svidjela. Možda je razlog bila manja gužva ili činjenica da na ovom dijelu točno vidiš naglu promjenu toka rijeka u kanjon, nama su Mala korita ljepša i intimnija. Ovdje ćeš doživjeti kako se mirni tok rijeke iznenadno obrušava i u svojoj punoj snazi ulazi među strme stijene i u kanjon kojeg je voda tijekom stoljeća oblikovala i stvorila nevjerojatne formacije.
Neposredno prije ušća u potok Vrsnicu, rijeka Soča je usjekla oko 100 metara dug Mali klanac Soče, koji je dubok i do šest metara, a širok samo jedan metar u svom najužem dijelu.
Slap Kozjak
Nedaleko od mjesta Kobarid, iznad tirkizne ljepotice Soče, nalazi se 15 metara visoki slap Kozjak koji je postao naveliko poznat, i to ne po svojoj visini ili količini vode, nego zbog svog lokacije – usječen u kanjon i skriven od znatiželjnih pogleda, ovaj slap kao da ima svoju privatnu prostoriju u koju pristup ima samo pokoja sunčeva zraka.
Do slapa vodi lagana i uređena šetnica za koju je potrebno oko pola sata hodanja u jednom smjeru od službenog šljunčanog parkinga. Staza prolazi uz rijeku Soču na koju se pružaju predivni pogledi da bi u jednom trenutku skrenula u mirniji kanjon rijeke Kozjak.
Korisne informacije za slap Kozjak
Radno vrijeme: Slap Kozjak službeno možeš posjetiti od 2. travnja do 31. listopada. Na službenoj stranici je pomalo čudno navedeno radno vrijeme: od 1. do 30. travnja tijekom tjedna od 10 do 17 sati, vikendom i praznicima od 9 do 18 sati; od 1. do 31. svibnja svaki dan od 8 do 19 sati; od 1. lipnja do 15. kolovoza svaki dan od 8 do 20 sati, a od 15. kolovoza do 31. listopada piše samo da je “open”.
Ulaznice: Ne naplaćuje se pristup cijeloj stazi nego pristup samom slapu, a iznosi čak pet eura za odrasle i tri eura za djecu od sedam do 14 godina. Primaju kartice.
Parking: Postoji više opcija gdje možeš ostaviti auto. Možeš ga ostaviti u samom mjestu Kobarid i preko Napoleonovog mosta proći cijelu dionicu, što je recimo oko 45 minuta do sat vremena hodanja nezahtjevnom rutom. Auto možeš ostaviti na dva šljunčana parkinga sa strane Kozjaka. Tu smo auto ostavili i mi, a cijena iznosi 1.5 eura po satu. Postoji i parking s druge strane rijeke Soče (bez prelaska Napoleonovog mosta), no koliko sam shvatila broj mjesta je uistinu ograničen.
Mali dodatak: Izvor rijeke Soče
Soča pot počinje kod izvora same rijeke u Julijskim Alpama, no mi ga nismo posjetili iz jednog jednostavnog razloga – dio staze je osiguran klinovima i sajlama, izuzetno je strmo i sklisko, a kako smo bili sa psom, odmah smo ovu lokaciju prekrižili s liste. Staza do izvora počinje kod Koče pri izviru Soče gdje je ujedno i parking, duga je svega jedan kilometar, no zahtjevna je, stoga nije prikladna za malu djecu, pse i sve izletnike koji nemaju iskustva s ovakvim tipom staza.
Dolina rijeke Soče se s razlogom ubraja među ljepše dijelove Slovenije. Čak je i sama vožnja posebno iskustvo. Ove četiri predstavljanje atrakcije samo su dio nevjerojatne i bogate ponude. Mi na popisu imamo pregršt lokacija i staza stoga ćemo se sigurno vratiti u ovu dolinu i ciljano boraviti uz Soču.