Ima nešto tako magično u ledenjačkim jezerima! Prilikom posjeta Dolomitima posjetili smo više njih i zaljubili se u svu raskoš boja koje jezera poprimaju tijekom dana – blještava tijekom dana dok ih obasjava sunce, sramežljiva u popodnevnim satima, da bi svoje tajanstveno i po meni najprivlačnije ruho odjenuli uoči zalaska sunca. Ni najljepše ulje na platnu ni jedan filter ne mogu dočarati svu tu ljepotu. Kada smo boravili u Kranjskoj Gori, odmah sam znala da ćemo jedno popodne provesti u Italiji na obali Belopeških jezera, poznatih i kao Laghi di Fusine.

Belopeška jezera, Laghi di Fusine iliti Weissenfelser Seen privlače u bilo koje doba godine veliki broj posjetitelja. Razlog je posve jednostavan – nestvarno su lijepa, a kružna staza koja iz povezuje je lagana, tehnički posve nezahtjevna, stoga su ova dva jezera idealna za obiteljski izlet, a za nas planinare predstavljaju lijepu šetnju na dan odmora od težih staza. 

lago-di-fusine-italija

Zbog čega su Belopeška jezera tako posebna?

Laghi di Fusine nalaze se u blizini granice sa Slovenijom, niti pola sata vožnje od Kranjske Gore, zbog čega su omiljeno izletište prilikom boravka u tom dijelu Slovenije. Točnije, jezera su smještena u regiji Friuli Venezia Giulia, pored mjesta Tarvisio. 

Sastoje se od dva jezera – Lago Superiore iliti Gornje jezero i Lago Inferiore iliti Donje jezero. Oni su tipičan primjer ledenjačkih jezera. Nastala su tijekom zadnjeg ledenog doba, kada su se ledenjaci povukli, ostavljajući za sobom prirodne udubine koje su se kasnije napunile vodom. Smještena su na visini od oko 930 metara nadmorske visine i okružena su strmim planinskim vrhovima Julijskih Alpa, uključujući Mangart, jedan od najviših vrhova u regiji.

lago-di-fusine-italija

Donje jezero (Lago Inferiore) je manje sa svojih oko 9 hektara površine, dok je Gornje jezero (Lago Superiore) veće s površinom od oko 13 hektara. Dubina varira između 10 do čak 25 metara.

lago-di-fusine-italija

Jezera i okolno područje dio su zaštićenog prirodnog rezervata Riserva naturale regionale del Lago di Fusine. Ovaj rezervat je proglašen 1971. godine, a obuhvaća šume, planine i jezera, pružajući dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Iako nisu službeno proglašeni nacionalnim parkom, područje uživa visoku razinu zaštite zbog svog ekološkog značaja i prirodne ljepote. Površina Parka iznosi oko 45 hektara, što ga čini jednim od najmanjih parkova u Italiji. 

Laghi di Fusine/Belopeška jezera: opis kružne staze

Laghi di Fusine su tijekom cijele godine izuzetno popularno izletište. Tijekom ljetnih mjeseci moguće je kupanje, a na Lago Inferiore moguće je iznajmljivanje čamca ili SUP-a. Područje je također popularno za šetnje i piknike, stoga ako želiš izbjeći veću gužvu, posjeti jezera tijekom radnog dana, u ranim jutarnjim ili u kasnijim popodnevnim satima. 

lago-di-fusine-italija
lago-di-fusine-italija

Mi smo Laghi di Fusine posjetili u četvrtak, a na jezera smo stigli oko tri sata popodne. Prvo smo otišli na ručak i pivo u restoran Capanna Edelweiss te smo se na stazu uputili iza četiri popodne. Vrijeme je bilo promjenjivo, što je utjecalo na manjak ljudi. Nažalost, jedno kilometar i pol pred kraj staze nas je uhvatilo jako nevrijeme uz kišu i tuču te smo zadnji dio staze doslovno mokri protrčali te tražili najkraći put do auta pa smo u tom dijelu odabrali gornji dio staze da skratimo put te nismo išli uz samu obalu jezera. No, bez obzira na to, uspjeli smo ipak prije nagle promjene vremena uživati u najljepšim stranama Belopeških jezera. 

lago-di-fusine-italija

Na internetu sam pročitala informaciju da je parking na Laghi di Fusine besplatan. Besplatan je ako se parkiraš prije službenog ulaza u područje jezera, no za pet eura cijeli dan, uistinu nema potrebe da gubiš vrijeme hodajući do samih jezera. Mi smo auto ostavili iza gore navedenog restorana te smo nakon ručka preko Lago Inferiore došli do Lago Superiore te tako zaokružili i prošli kružnu stazu. Auto možeš ostaviti uz cestu, a veliki parking je i kod Lago Superiore ako želiš posjetiti samo to jezero koje mnogi smatraju ljepšim. 

lago-di-fusine-italija

Staza je lagana, tehnički nezahtjevna, prati obalu oba jezera (uz male dijelove kada se odvaja), no samo je mali dio uređen baš kao klasična asfaltirana šetnica. Na taj način imaš osjećaj da si se odmaknuo od civilizacije, a kako smo velikim dijelom bili sami na stazi, činilo nam se da smo uletjeli u pravu bajku, posve drugi svijet, daleko od našeg modernog doba. 

Prvo smo prošli dužu stranu jezera Lago Inferiore. Staza cijelo vrijeme ide kroz hlad, a nakon što ostavimo Lago Inferiore iza sebe, slijedi kratki dio šume koji povezuje oba jezera. 

lago-di-fusine-italija
lago-di-fusine-italija

I onda odjednom, bez ikakve najave, se otvara pogled na Lago Superiore – taj prizor je toliko lijep, toliko nestvaran, toliko bajkovit da će te uistinu ostaviti bez teksta (to rijeko pišem jer se ova fraza koristi za svašta…). 

Oboje smo samo zastali i uživali spektakularnom prizoru. S jedne strane tu je mirna površina jezera i pogled na zelene pašnjake od kuda se čuje zvuk zvona krava koje su na ispaši. S druge tu su dramatični i veličanstveni vrhovi koji se nadvijaju iznad jezera, što cijelom prizoru pruža posve nestvaran izgled.

lago-di-fusine-italija

Zastani, upijaj ljepotu, odmori se i isprazni sve svoje misli – jer nećeš tako često biti svjedok tolikoj ljepoti u samo jednom prizoru. 

Ovdje možeš skratiti stazu te lijevo izbiti ponovno na Lago Inferiore ili se poput nas priključiti desnom ogranku staze te tako napraviti cijeli kroz oko jezera. U jednom trenutku izbijamo na zelenu livadu gdje se nalazi ugostiteljski objekt. Nas je tu uhvatilo nevrijeme i jaka tuča te smo ubrzali tempo i tražili način da skratimo put. 

Od livade možeš nastaviti pratiti stazu uz obalu jezera ili poput nas skratiti put da bi se na koncu spustio do prvog jezera. No, ako te ne goni tuča, nemoj se žuriti. 

Mi smo taj dan napravili skoro pet kilometara, prošli 170 metara nadmorske visine u 1.40 h. Da nas je vrijeme poslužilo, sigurno bi ostali puno duže na jezerima jer ovdje stvarno nema razloga za žurbu.

lago-di-fusine-italija

Belopeška jezera s razlogom posjetitelje ostavljaju bez daha. Njihova ljepota dovoljan je razloga da se čak iz Zagreba ili Rijeke uputiš na jednodnevni izlet. Ako si u Kranjskoj Gori, obavezno jedan dan izdvoji za posjeti Laghi di Fusine. 

Korisne informacije za kružnu stazu oko Laghi di Fusine:

  • Početak staze: možeš se stazi priključiti sa svih točaka duž oba jezera, mi smo kod restorana Capanna Edelweiss uz obalu Lago Inferiore
  • Parking: uz oba jezera osiguran je plaćeni parking po cijeni od 5 eura za cijeli dan
  • Naplaćuje li se ulaz?: Ne ako dolaziš bez auta
  • Dužina i trajanje staze: Opisana staza je duga skoro 5  km, prelazi se 170 metara nadmorske visine, a nama je bilo potrebno 1.40 h. Cijelu rutu možeš pogledati ovdje.
  • Za koga je prikladna staza: Staza je prikladna za obiteljski izlet, kućne ljubimce i vikend izletnike.
  • Postoji li mjesto za hranu i piće?: Da, uz oba jezera
Details
Laghi di Fusine
Collection
?
Export
More Details
dolomiti_jezera

Otkrij još predivnih jezera:

  1. bled_slovenija
  2. bohinj_slovenija
  3. lago_di_braies
  4. lado_di_carezza
  5. slovenija_plansarsko_jezero2
  6. lago_di_sorapis