Premužićeva staza se ubraja u pravo remek-djelo graditeljstva, a proteže se vršnim dijelom sjevernog i srednjeg Velebita. S razlogom se kaže da svaki planinar njenu cijelu dionicu treba proći barem jednom, no vjeruj mi, poželjet ćeš joj se vratiti. Osobno sam najpopularniju dionicu Premužićeve staze, onu od Zavižana do Alana prošla čak tri puta, dok cijelu dionicu dva puta. Na prvu se možda čini kako je teško organizirati prelazak cijele staze, no uz moje savjete, jedina “briga” će biti uživanje.
Moj savjet je svakako proći barem jednom cijelu dionicu jer ona prva i najpopularnija, od Zavižana do Alana, se u mnogočemu razlikuje od ostale dvije. I zapravo tek kada prođeš tih službenih 57 kilometara, koliko se navodi na brojnim izvorima da je duga, moći će pojmiti koliko je velik bio tadašnji pothvat njene gradnje i koliku ona ima neprocjenjivu važnost i dan danas.
Premužićeva staza: Proći je u dva ili tri dana?
Često se postavlja pitanje koliko je dana potrebno da se prođe cijela trasa. Ja sam Premužićevu prošla u tri i u dva dana i moram priznati da nikad ne bih savjetovala ova drugu opciju.
Više je razloga za to. Premužićeva možda nema uspona i prosječan je nagib na cijeloj dionici svega 10 %, no to ne znači da kada u jednom danu prođeš 34 kilometra da to nećeš, u koliko god dobroj kondiciji bio, osjetiti. Naime, Premužićeva staza se pretežito sastoji od kamenja, a kada 11 sati hodaš po tom terenu, ne samo da će ti to postati mentalno naporno, nego će to osjetiti i tvoji zglobovi. Vjeruj mi – u oba slučaja sam u svojoj najboljoj formi prošla Premužićevu stazu. Drugi put, kada se to dogodilo u dva dana, čak i u boljoj. Iskustvo prelaska iste u tri dana nemjerljivo je ljepše i ugodnije od onog od tri dana.
Drugi razlog je jednostavan – naprosto je šteta tu ljepotu projuriti. Na Premužićevoj stazi trebaš uživati, trebaš svako malo napraviti pauzu jer su pogledi predivni i trebaš si dati vremena da upiješ sve nezaboravne prizore.
Stoga odgovor na pitanje proći Premužićevu u dva ili tri dana je jasan – u tri!
Kako raspodijeliti dane na Premužićevoj stazi?
Drugo pitanje oko organizacije prelaska cijele Premužićeve staze je kako na dane raspodijeliti dionice. Iz mog osobnog iskustva, predlažem opcije, ovisno koje dane odabereš:
Premužićeva u tri dana:
Prvi dan: Zavižan-Alan sa spavanjem u planinarskoj kući Alan ili pastirskim stanovima (službeno je dionica duga 16 km, moj pametni sat je pokazao 14.65 km)
Drugi dan: Alan-Skorpovac sa spavanjem u planinarskom skloništu Skorpovac (dionica je duga 20 km)
Treći dan: Skorpovac-Baške Oštarije s fantastičnim ručkom i hladnim Velebitskim u hostelu Baške Oštarije (dionica je duga 14,75 km)
Premužićeva u dva dana:
Prvi dan: Zavižan-Alan sa spavanjem u planinarskoj kući Alan ili pastirskim stanovima (dužina 14.65 km)
Drugi dan: Alan-Baške Oštarije s fantastičnim ručkom i hladnim Velebitskim u hostelu Baške Oštarije (dužina 34,75 km)
Najčešća opcija je prve dvije dionice spojiti u jednu, odnosno proći prvi dan Zavižan-Skorpovac, no nakon što sam to napravila ne smatram da je to najbolja opcija. Naime, gledano po terenu koji se prolazi, prve dvije dionice su najteže, a dužina prve i druge je skoro pa ista. Na ovaj način možeš večerati i kupiti vodu na Alanu, ujutro se ranije probuditi i nastaviti svoj put do Baških. Ako ne uspiješ dogovoriti prijevoz natrag do Zavižana u kasnijim satima, onda prvi dan noći na Skorpovcu. Stoga auto ostavi na Baški Oštarijama i od tamo u samom početku ujutro organiziraj prijevoz. Na taj način nećeš morati drugi dan žuriti.
Kako organizirati prijevoz?
Vodeći problem kod prelaska Premužićeve staze je pitanje povratka do početne točke, bio to Zavižan ili Baške Oštarije (ovisno iz kojeg smjera dolaziš). Za taj problem postoji više rješenja.
Uvijek možeš Premužićevu proći u organizaciji planinarskog društva ili outdoor agencije. Kada smo u paru išli proći cijelu trasu, zbrojivši sve troškove da idemo samo nas dvoje, na koncu smo se odlučili za jednu manju agenciju i bili smo prezadovoljni.
Postoji mogućnost dogovaranja prijevoza na raznim relacijama putem Dragec prijevoza. Sve informacije možeš dobiti na njihovoj službenoj stranici, na broj 098 912 66 44 ili putem maila dragecprijevoz@gmail.com. (Za okvirnu procjenu, nekoć su cijene u kunama izgledale ovako Alan-Zavižan 500 kn za 1-4 osobe te 600 kn za 5-8 osoba te Baške Oštarije-Zavižan 800 kn za 1-4 osobe te 900 kn za 5-8 osoba.).
Većina izletnika organizira prijevoz od, primjerice, Alana ili Baških Oštarija natrag do Zavižana. Puno bolja opcija je da se autom dovezeš do završne destinacije, bio to Alan ili Baške Oštarije, tamo parkiraš i onda se prevezeš do početne točke. Tako ne moraš razmišljati hoćeš li stići na dogovoreni termin te možeš opušteno uživati u svim ljepotama Velebita.
Na koncu, možete se podijeliti u dvije ekipe od kojih jedna parkira na Zavižanu, druga na Baškim Oštarijama te si putem samo zamijenite ključeve automobila.
Sad kada si shvatio da organizacija prelaska cijele dionice Premužićeve staze nije baš toliko komplicirana, vrijeme je da proučiš opis svih staza pojedinačno. Koje, mi, naravno imamo i donosimo u nastavku ;)A niže se nalazi još jedan informativan članak koji donosi detalje, primjerice, o najboljim termina obilaska te izvorima vode.