Već tradicionalno u siječnju, četvrtu godinu za redom, slažem listu atraktivnih planinarskih staza u Hrvatskoj na koje bi se u novoj godini trebao otisnusti. Ako ti nedostaje inspiracije za nove planinarske avanture, ova lista će izvrsno poslužiti.
Lista je složena tako da predstavlja planinarske staze koje smo osobno prošli, ali isto tako ne ponavlja staze iz prethodnih lista. Na popisu se nalaze lakše, ali i nešto teže staze – za svakog po nešto. Naravno, uvijek možeš kombinirati popise prethodnih godina, prema njima složiti svoj mjesečni raspored ili samo pratiti ovogodišnji (popis planinarskih staza za 2024. možeš pročitati ovdje, popis za 2023. možeš pronaći ovdje, a popis za 2022. ovdje).
Jezero Bajer i Preradovićev vrh: kružna staza s najljepšim pogledom na Fužine
Fužine se definitivno ubrajaju među najpopularnije destinacije u Gorskom kotaru. To ne iznenađuje jer predivna priroda, jezero Bajer, izvrsna lokacija za istraživanje ovog dijela Hrvatske i blizina autoceste čine Fužine privlačnom destinacijom.
Ako si u potrazi za kratkim, ali slatkim izletom u prirodu na kojem ćeš otkriti sve strane Fužina i čak uživati u najljepšem pogledu na ovo goransko mjesto, uputi se na kružnu stazu po šetnici oko jezera Bajer te svoj boravak u prirodi zaokruži usponom na Preradovićev vrh.
Više detalja o cijeloj stazi provjeri ovdje.
Planinarsko sklonište Kremenjak: uputi se na predivnu kružnu stazu na Učki
Park prirode Učka svaki put me iznova oduševi svojom ljepotom, svojim raznolikim stazama koje mogu biti zahtjevne, ali mogu biti i lagana šetnja u prirodi. I svaki put kad izbijem na njen greben i ugledam najviši vrh Vojak, pomislim kako je dotični prizor predivan i kako ga se nikad ne mogu zasititi.
Ova staza predstavlja fantastičan, raznolik i i zanimljiv planinarski izlet tijekom kojeg ćeš uživati u predivnim pogledima, imati pauzu u jednom od najljepših i posebnijih skloništa u Hrvatskoj, ali ćeš isto tako i poraditi na svojoj kondiciji.
Više detalja o ovoj stazi provjeri na dole navedenom linku.
Premužićeva staza preko Fruge na otoku Rabu
Kada se spomene Premužićeva staza, prva asocijacija većine planinara je Velebit. Posve shvatljivo jer je upravo dotična staza najpoznatije djelo šumarskog inženjera i dugogodišnjeg upravitelja šuma Ante Premužića.
No, Premužić nije gradio svoje naveliko prepoznatljive staze samo na Velebitu. Otok Rab se može pohvaliti s čak dvije Premužićeve staze, a ona koja se proteže od Supetarske Drage, točnije naselja Matkići preko visoravni Fruga pa sve do Lopara, ubraja se u jedne od najljepših staza na cijelom otoku.
Ovdje potraži sve detalje o stazi.
Petehovac: kružna staza koja uključuje i najljepši pogled na Delnice
Kako piše u “Planinarskom vodiču po Hrvatskoj” Alana Čaplara, Petehovac se nalazi jugoistočno od delničkog polja, nasuprot Drgomlju. To je strmo 300 metara visoko šumovito brdo prošarano livadama za kojima se prema Mrkoplju nastavlja prostrana valovita visoravan.
Na Petehovcu se nalaze brojne planinarske staze koje se odlično međusobno mogu kombinirati, a veliki plus je i planinarski dom Petehovac koji je otvoren tijekom cijele godine.
Detaljan opis staze nalazi se ovdje.
Ivanščica: predivna staza koja preko utvrde Belecgrad vodi do vrha
Kada pričamo o Hrvatskom zagorju, sigurno ti prva asocijacija nisu planine. Prije brežuljci s vinogradima. No, ima i Zagorje svog planinskog diva. Ivanščica iliti Ivančica najviša je i najveća planina u Hrvatskom Zagorju, čiji najviši vrh Ivanščica se nalazi na 1060 metara nadmorske visine.
Ivanščica ima bogatu i burnu povijest čemu svjedoče čak šest utvrda koje su i danas popularne i privlače veliki broj planinara – Loborgrad, Belagrad, Belecgrad, Milengrad, Oštrcgrad i Grebengrad. Najveća utvrda je Grebengrad, dok Belecgrad privlači pozornost zbog svog izuzetno atraktivnog položaja na vrhu strme hridi na sredini planine u usječenoj dolini potoka Brane, između Mindžalovca i Beliga.
Žumberak: staza na kojoj ćeš posjetiti Stari grad i proći kroz pitoreskna sela
Žumberak je idealna destinacija za obiteljske, ali i planinarske izlete. Na Žumberku se nalazi pregršt staza koje vode do i pokraj prelijepih prirodnih ljepota, ali koje idu uz i kroz mala sela.
Stari grad Žumberak smješten je blizu današnje granice između Hrvatske i Slovenije. Ruševine ovog srednjovjekovnog grada nalaze se na glavici iznad dvaju pritoka rječice Kupčine jugozapadno od sela Tomaševaca i nešto južnije od sela Kekića.
Prvi put se grad spominje 1256. godine u ispravi koruškog grofa i kranjskoga gospodara Urlika III. Spanheimovca kojem je on darovao neke posjede. Smatra se kako su Spanheimovci i prije počeli s izgradnjom starog grada. Ruševine starog grada Žumberak nalaze se na vrhu strmog brda, dok je plato okružen elipsoidnim jarkom.
Vrbnik na otoku Krku: uputi se na stazu Putevima Frankopana
Ovaj kvarnerski otok je pristupačan, a na njemu se nalazi razgranata mreža pješačkih i planinarskih staza za čiji prelazak ti je potrebno čak punih 12 dana.
U pitanju je kružna staza koje je možda kilometarski duga (oko 20 kilometara), no nije tehnički zahtjevna stoga je mogu proći i oni koji do sada nisu navikli na duže hodačke pohode. Velika prednost ove staze je što prolazi i kroz mjesto Vrbnik, ali i uz plaže, stoga možeš kreirati atraktivan jednodnevni izlet koji uključuje ne samo hodanje nego i obilazak Vrbnika i kupanje na jednoj od plaža na potezu od Vrbnika do Sv. Maraka.
Više o samoj stazi pročitaj ovdje.
Vrbnik na otoku Krku: uputi se na stazu Putevima Frankopana
Premužićeva staza: treća dionica od Skorpovca do Baških Oštarija
Premužićeva staza na Velebitu je pravo remek-djelo graditeljstva – s razlogom se smatra jednom od najljepših staza u Hrvatskoj, ali i regiji. Premužićevu stazu svaki planinar treba proći barem jednom. Osobno savjetujem više puta jer svakim novim korakom otkrit ćeš još ljepši prizor. Dionicu od Zavižana do Alana sam prošla čak tri puta, dok cijelu Premužićevu dva puta.
Završna etapa počinje kod planinarskog skloništa Skorpovac (koje je nažalost prošle godine izgorilo, stoga ako prolaziš cijelu trasu, imaj to na umu zbog spavanja) gdje se nalazi veoma jasna ploča koja ukazuje prema “Baških Oštarijama”, a to je ujedno smjer kojeg ćeš pratiti cijelim putem.
Grobničke Alpe: Atraktivna staza na kojoj ćeš posjetiti čak tri vrha s predivnim pogledom
Grobničke Alpe, Hahlići, Obruč – razni su nazivi za brojne vrhove u riječkom zaleđu s kojih se pružaju jedni od najljepših pogleda i to ne samo na ovom području Hrvatske. Planinari kada jednom posjete “hrvatske Alpe” s mirisom mora, uvijek se vraćaju njihovim vrhovima.
Sve staze koje vode, kako do planinarskog doma Hahlić, tako i na vrhove, su kilometarski duže i na njima se prolazi veća nadmorska visina. No, ne kaže se bez razloga da se za najljepše poglede često treba više potruditi. No, vjeruj mi – Grobničke Alpe nećeš tako zaboraviti i već ćeš planirati svoj povratak.
Više o samoj stazi pročitaj ovdje.
Južni Velebit: Atraktivna staza na kojoj ćeš istražiti Stap, Stapinu i Tatekovu kolibu
Možda se područje između Visočice i vrhova iznad Paklenice ne odlikuju svojim visokim vrhovima, no ovaj dio Južnog Velebita skriva druge atraktivne planinarske destinacije, a među najljepšim dijelovima ubraja se Kamena galerija, Stap i Stapina. Ovo je područje krškog terena na kojem se proteže niz od nekoliko prostranih duliba sa šumama prašumskog tipa te velika krška polja koja su sve do druge polovice 20. stoljeća služila za ljetnu ispašu stoke.
Na Stapu se nalazi i planinarsko sklonište Tatekova koliba koje se najčešće koristi kao ishodište za izlete u okolici, no računaj da do skloništa ne postoji prilazna cesta, tako da se ono koristi za noćenje, dok za početnu točku izleta planinari najčešće koriste Veliko Rujno (oko 4.30 sata) ili selo Ljubotić (oko 3 sata). Iznad Stapa pozornost privlači kamen Čučavac, a južno od Stapa ističe se kuk Stapina.
Sve detalje o ovoj stazi provjeri ovdje.
Suhi vrh i Babin grob: Opis staze na kojoj se pružaju jedni od najljepših pogleda na Učki
Park prirode Učka je pravi planinarski dragulj. Mi smo tijekom naših planinarskih avantura prošli veliki dio najpopularnijih staza – preko Poklona do Vojaka, Male Učke, Brguda i planinarskog skloništa Kremenjak, Sisola, Planika i Korita – nakupilo se kilometara po Učki.
Stoga je stiglo vrijeme za istražiti manje popularne destinacije unutar Parka prirode Učka. Ovaj put smo se odlučili posjetiti Suhi vrh, Babin grob i planinarsko sklonište Babino sklonište. Čuli smo da se na ovoj dionici pružaju jedni od najljepših pogled na Učki. Moramo priznati da je ovo jedna od najljepših staza koja ne samo da pruža uistinu nezaboravne poglede nego je odlična opcija ako si u potrazi za nešto dužom stazom na kojoj ćeš također proći i konkretnu nadmorsku visinu.
Sve detalje pročitaj ovdje.
Nacionalni park Paklenica: Staza do planinarskog doma Paklenica je stvorena za obiteljski izlet
Paklenica je pravi raj za ljubitelje prirode i adrenalina, za izletnike, planinare i penjače. Ovdje te čekaju nevjerojatni prizori visokih stijena koje su pravi izazov za penjače iz cijelog svijeta, ali i guste šume, slapovi i skriveni izvori. Park je također stanište mnogih životinjskih i biljnih vrsta, uključujući rijetke grabljivice poput surih orlova. Paklenica je mjesto gdje se osjećaš potpuno povezan s divljinom i gdje te svaki zavoj staze nagradi spektakularnim pogledom.
Čak i ako nisi u kondiciji, nemaš planinarskog i/ili penjačkog iskustva, no želiš otkriti ljepote Nacionalnog parka Paklenica, možeš se uputiti na stazu do planinarskog doma Paklenica koja je prikladna i za obiteljski izlet.